Çamur Banyosu Nelere İyi Geliyor? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Sağlık

Çamur Banyosu Nelere İyi Geliyor?

Güzelleşmek ve genç kalmak için kullanmadığınız krem, gitmediğiniz güzellik merkezi kalmadı ama hala istediğiniz sonucu alamadıysanız bir de çamur banyosunu deneyin.

Akciğerlerimiz gibi derimiz de nefes alan bir yapıya sahiptir. Şehir yaşamının stresli ve tozlu ortamı cildin oksijensiz kalmasına ve çabuk yaşlanmasına neden olur. Çamur banyosuyla vücudunuzdaki tıkanmış olan gözenekler açılır ve derisinin ihtiyaç duyduğu minareller temin edilmiş olur.


Çamurun farklı ve çeşitli içerikleri olabilir: örneğin içeriğinde radyoaktif elementler ve kükürt bulunan çamurun romatizma, cilt hastalıkları, ciğer ve dalak rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi sindirim ve sinir sistemiyle ilgili yararları da olduğu biliniyor. Bazı tür çamur banyolarında volkanik kül ve çeşitli mineraller de bulunmaktadır.

Bazı dillerde "moor" yani iyileştirici toprak olarak da adlandırılan çamur banyolarının çeşitli vitamin ve doğal antibiyotik içerenleri de vardır.

NELERE İYİ GELİR?

Çamur hafif ağrı ve acıları iyileştirir, kan dolaşımını artırır, kasları rahatlatır ayrıca cildi arındırarak yumuşak ve temiz hale getirir.

Hücre yenilenmesi: Kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Sıkılaştırıcı: Cilt üzerinde bulunan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı etkileri vardır.

Hormon dengeleyici: Regl dönemi öncesi sendromu adı verilen dönemin negatif etkilerine karşı savaştığı gibi hormon dengeleyici etkileriyle regl dönemi zorluklarının azalmasını sağlar.

Doğal iltihap savar: Yorgunluk, aşırı zorlanma, veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle oluşan kas ve kemik problemlerini giderir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Stresi azaltan doğal bir yöntemdir. Bu nedenle özellikle sporcular veya efor gerektiren ağır işleri olan kimseler için çok faydalıdır.

YARARLI BİLGİLER

-Çamur banyosu yaptıktan sonra serin bir duş alınması tavsiye edilir. Tesislerde yapılabilecek mineral içerik açısından zengin kaplıca duşları da faydalıdır.

-Çamur banyosundan sonra özellikle kulak arkalarında ve saç diplerinde birikebilecek minik çamurları temizlemeyi unutmamak gerekir.

-Çamur banyosu sonrasında uyku kalitesinin arttığı saptanmıştır.

-Çamur banyosu sırasında sabun kullanılmamalıdır. Çamurun içindeki bitkisel içerikler doğal birer temizleyici ve iyileştiricidir.

-Çamur banyosu küvetinize zarar vermez. Suda eriyebilen çamur leke bırakmayacağı gibi borularınızı da tıkamaz.

-Çamur banyosunun saçınıza zararı yoktur.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar