Çalışmayana af yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Çalışmayana af yok

Çalışmayana af yok

SIFIR TOLERANS… Dr. Suphi Hüdaoğlu, LTB’de hizmet alımlarını durduracaklarını tümüyle belediye personelinin hizmet vermesini sağlayacağını söyledi. Hüdaoğlu, işe gelmeden veya çalışmadan maaş çekmeye çalışanların tavırlarına ise sıfır tolerans gösterileceğini vurguladı ve “Emekten yanayız ancak üretken emekten yanayız” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Belediye başkanı adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, bir dizi projeyle başkanlık koltuğuna oturmak için çalışmalarına devam ediyor. Hüdaoğlu, mali disiplin, yeni bir yönetim şeması ve ekonomik yapılandırma yanında gündeme getirdiği sağlık projeleri ile de dikkat çekiyor. Hüdaoğlu, belediye seçimlerde, özellikle uzun süre seçimlerde yer almayan YKP’nin de katılmasının, ortak akıl bulunmasını sağladığını söyledi ve geniş yelpaze ile seçim yapılacak olmasının mutluluk verici olduğunu belirtti.
Kapılar açık olacak, farklı seslere de kulak verilecek
Hüdaoğlu, tüm adaylar gibi LTB için mali disiplin, yönetim şemasının yenilenmesi ile adil ve şeffaf bir yönetimden bahsederken, “adil ve şeffaf” yönetim adına yapacakları ilk şeyin, ilk toplantıya isteyen herkesi katmak olduğunu belirtti. Bu toplantının naklen de verileceğini kaydeden Hüdaoğlu, doğrudan demokrasinin sağlanacağını, göreve gelirlerse, kapalı kapılar altında hiçbir karar alınamayacağını belirtti. Hüdaoğlu, belediyenin alacağı kararların her şekilde halkla paylaşılacağını ve farklı seslere de kulak verileceğini ifade etti.
Çalışmayana sıfır tolerans
Hüdaoğlu, mali disiplin konusunda kesinlikle hizmet alımlarını durduracaklarını belediye personelinin hizmet vermesini sağlayacağını söyledi. Sunulmayan hizmetlerin hepsinin sunulacağını kaydeden Hüdaoğlu, işe gelmeden veya çalışmadan maaş çekmeye çalışanların tavırlarına ise sıfır tolerans gösterileceğini vurguladı. “Emekten yanayız ancak üretken emekten yanayız” diyen Hüdaoğlu, bugün 934 kişi olarak telaffuz edilen çalışan sayısının yüzde 20-25’inin fazla olduğuna dair raporlar olduğunu, bunların durdurulmayacağını ancak yeni projelerle çalıştırılacaklarını ifade etti.
Surlariçi’ne sağlık ocağı
Bununla ilgili örnekler de veren Hüdaoğlu, Surlariçi bölgesi için bir sağlık ocağı projeleri olduğunu, buraya bir dahiliye, bir kadın doğum uzmanı konulacağını, altı hemşirenin üçünün de oraya görevlendirileceğini belirtti. Sağlık ocağında, bir memur ve bir işçinin de çalışacağını, verilecek hizmet için de devletin aldığı kadar ücret isteneceğini belirtti. Hüdaoğlu, “Mütevazi bir rakamla yüz hastaya baksalar sadece, muayene 10 TL’den, haftada bin lira, otuz gün otuz bin lira demektir. İşte maaşlar böyle çıkacak. İhtiyaçlı olanlara ücretsiz olarak da bakılacak. Hem birinci elden hizmet alacaklar hem de Lefkoşa Devlet Hastanesi’ndeki Surlariçi’ne bağlı yığılmalar rahatlayacak” şeklinde konuştu.


Yeni servis ağı
İkinci projelerinin ise toplu taşıma alanında olduğunu ifade eden Hüdaoğlu, özellikle Haspolat ve Hamitköy başta olmak üzere, vatandaşın Lefkoşa’ya rahat ulaşabilecekleri bir servis ağı düşündüklerini de dile getirdi. Bu hizmet için de uygun bir fiyat belirleneceğini, 65 yaş üzeri olanlar, öğrenciler ve ihtiyaçlılara yine ücretsiz ulaşım olanağı verileceğini söyleyen Hüdaoğlu, belediyenin şoför ve işçilerinin bu hizmet için görevlendirileceğini, kendi maaşlarını çıkaracaklarını kaydetti. Bunun yanında, turistlere yönelik özellikle Lokmacı’dan gelenlerle ilgili turistlere Surlariçi’nde Lefkoşa’yı tanıma fırsatı vereceklerini söyledi. Bu bölgede tanıtım turları düzenleneceğini, dört minibüsle birlikte, yine mütevazi bir rakamla bu hizmeti sağlayacaklarını kaydeden Hüdaoğlu, kişi başı 15 Euro’ya ister sabah ister akşam bu hizmetin verileceğini belirtti. Turlar için, minibüslerin satın alınmayacağını da vurgulayan Hüdaoğlu, işçi ve öğrenci servisleri olarak kullanılan araçlardan yararlanılacağını ifade etti. Hüdaoğlu, bu turlarda dağıtılacak kulaklıklarla, turistlere bilgi verileceğini de ekledi ve bu hizmetle de iyi bir gelir elde edilebileceğini söyledi.
Çalışanın çocuğuna kreş projesi
Hüdaoğlu, kreş projelerinden de bahsetti ve belediye çalışanların çocuklarına yönelik düşündükleri bu proje kapsamında, okul öncesi 3-5 yaş arası olanlara hizmet verileceğinden söz etti. Kreş ücretinin de dışarıdakinden daha ucuz olacağına dikkat çeken Hüdaoğlu, şöyle dedi: “Bir hemşire, bir memur ve bir çalışanla hizmet vermeyi planlıyoruz. Bunu da yaparken iş birliğimiz olacak. Yirmi öğrenci gelse 400 TL’den 8 bin lira eder. Bu; maaşlara da katkı sağlar. Bu proje için de harcama olmadan var olan çalışanları değerlendireceğiz.”
Gıda güvenliği için etiketleme…
Gıda güvenliği konusuna çok önem verdiklerini ve bu konuda da projeleri olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, göreve geldikleri takdirde şu an yasası olan ancak uygulanmayan etiketleme sistemine geçeceklerini kaydetti. Her nerede üretilirse üretilsin, tüm sebze, meyve ve gıda ürünlerine etiket sistemi getireceklerini vurgulayan Hüdaoğlu, etiketi olmayan ürünlerin kesinlikle satılamayacağının altını çizdi. Hüdaoğlu, “Kim üretti, nerede üretti, ürettiği yerin posta numarasıyla ve üretilirken neler kullanmış hepsi belirtilecek. Eş zamanlı olarak örnekler alınacak ve hem hakem laboratuarda hem de AB’nin laboratuarlarında çalıştırılacak. Eğer kirli bir şey bulursa derhal bu açıklanacak, toplatılacak ve ceza üretilecek. LTB sınırları içinde pazara giremeyecek” dedi.
Toptancılar Hali yeniden Lefkoşa’ya kazandırılacak 
Hüdaoğlu, şu an Gönyeli’de bulunan Toplantıcılar Hali’nin yeniden Lefkoşa’ya kazandırılacağını, bunun için belediyeye ait bir arazinin seçileceğini de belirtti. Hüdaoğlu, bundan da 3,5 milyon yılda veya en düşük 1 milyon gelir elde edilebileceğinin üzerinde durdu.
Şebeke sularına önlem
2010 yılında Tabipler Birliği tarafından Kuzey Kıbrıs genelinde yapılan su tahlillerinde Lefkoşa’da şebekeden akan suyun büyük bir bölümünün sağlıksız olduğunun tespit edildiğini kaydeden Hüdaoğlu, göreve gelir gelmez temel öncelikleri arasında su güvenliği olacağını kaydetti. Şebekeden akan sularla ilgili sürekli olarak tahlil yapılacağını, hangi mahallede hangi su temizdir veya kirlidir yönünde halka bilgi vereceklerini ifade eden Hüdaoğlu, pis suların temizlenmesi için de gerekenin yapılacağını vurguladı. Şebeke sularıyla ilgili gerekli tüm önlemlerin alınacağını vurgulayan Hüdaoğlu, kirlilik saptanmadı durumunda ise bunun halkla paylaşılacağını belirtti. Su sorunu için gerekirse AB’den de yardım istenebileceğini belirten Hüdaoğlu, en idealinin Türk ve Rumların kendi sorunlarını ortak çözmeleri olduğunu vurguladı. Hüdaoğlu, Rumlara, “Beraber arıtalım beraber paylaşalım” dedi.
Parayı kim kullandıysa o ödeyecek
Hüdaoğlu, belediyenin borçlarıyla ilgili geçmişteki bütün kredilerin kimler tarafından kullanıldığının tespitinin de yapılacağını dile getirirken, bu konuda yargıda yardımcı olacaklarını ifade etti. “Belediye kullandıysa, ödeyeceğiz. Belediye değil başkası aldıysa o ödeyecek” diyen Hüdaoğlu, “Birleşik ve sınırsız faiz ile kurumlar batırılıyor, belediye de batırılacak. Kredilerin bir yerde toplanması, konsolide edilmesi lazım. Bizim önceliğimiz bu olacak. Ziraat Bankası da başka şart koşmadan bu krediyi verecekse onu da kabul edeceğiz. Adil ve faizi uygun krediye neden hayır diyelim” şeklinde konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar