Çakıcı'dan Güvensizlik Önergesiyle İlgili Flaş İddia - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Çakıcı’dan Güvensizlik Önergesiyle İlgili Flaş İddia

Çakıcı'dan Güvensizlik Önergesiyle İlgili Flaş İddia

Çakıcı, “Meşruiyetini çoktan kaybeden hükümet sayısal çoğunluğunu da kaybetmiştir. Ancak bu hükümet siyasi entrikalar nedeniyle halen koltukta oturmakta ve vatandaşlık dahil her türlü devlet olanaklarını pervasızca kullanmaktadır.  Bunu yapan UBP kadar, ona bu olanağı veren CTP de tüm bunlardan sorumludur” dedi.
Mehmet Çakıcı, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, Güvensizlik Önergesi’nin görüşülmesinin bugün Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edilmesini değerlendirdi. Bu sürecin çok daha önce yaşanması gerektiğine işaret eden Çakıcı, Güvensizlik Önergesi’nin genel görüşmesi için Başkanlık Divanı’nın kararını gerektirdiğini kaydetti.

Meclis başkanlığına bu toplantının en erken zamanda yapılması çağrısında bulunan Çakıcı, “Geçen hafta çağrılan olağanüstü meclis birleşimlerine CTP katılmış olsaydı, Başkanlık Divanı da genel görüşmeye daha önceden karar verebilecekti. Böylece süreç çok daha önce başlayıp, sonlanabilecekti” dedi.


Çakıcı, sürecin ısrarla engellendiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Amaç zamana oynamak ve seçimlere İrsen Küçük başkanlığındaki hükümetle gidilmesine olanak sağlamaktır. Eğer geçtiğimiz hafta toplantılara girilseydi, süreç çok daha önceden başlamış olacaktı. Süreç bugün başlamak yerine, belki de bugün oylanması yapılarak İrsen Küçük hükümeti düşmüş olacaktı”

Bugün çıkarılan yaygaranın tamamen günah çıkarma amaçlı olduğunu, amacın ise oynanmakta olan senaryonun ortaya çıkmasını engellemek olduğunu savunan Çakıcı, “Yaşanacak olan prosedürün ardından güvensizlik önergesi sonucu hükümet düşse bile, seçimlere çok kısa bir zaman kaldığı için, yeni hükümet kuruluna kadar güvenoyu almasa da, eski hükümet görevde kalacak. Çok kısa sürede yeni hükümet kurulamayacağı için de İrsen Küçük başkanlığındaki hükümetle seçimlere gidilecek” dedi.

Mehmet Çakıcı, 2009 seçimlerinde tek başına göreve gelen UBP’nin 2010 ara seçimlerinde tek başına hükümet etme yetkisini kaybettiğini ancak transferlerle bugüne kadar geldiğini ve gelinen aşamada istifalarla birlikte bu sayının 22’ye düştüğüne dikkat çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar