Kıbrıs

Buyurun mal beyanına
 
HERKES AÇIKLAYACAK: 19 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık üç ay kala bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay dışındaki diğer adaylar henüz mal bildiriminde bulunmadı. Adaylar, ileriki günlerde mal bildirimlerini kamuoyu ile açıklayacaklarını belirttiRESMİ BAŞVURUDAN SONRA: Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları Mustafa Akıncı, Derviş Eroğlu ve KSP adayı Mustafa Onurer mal beyanında bulunacaklarını belirtirken tarih vermedi. Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı Sibel Siber ise resmi başvurunun ardından mal bildirimini açıklayacağını söyledi

KAMUDA ZORUNLULUK: Kamu çalışanlarının mal bildiriminde bulunması yasal zorunluluk olarak uygulanıyor. Hükümet ocak ayının ilk günlerinden itibaren iş yerlerine gönderdiği forumlar aracılığı ile kamu çalışanlarından 5 yıl önce yaptıkları mal bildirimlerini yenilemelerini talep etti

Bertuğ TOPAL
19 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerine iki buçuk aylık bir zaman kalmış iken Cumhurbaşkanı adaylarının mal beyanında bulunup bulunulmayacağı merak konusu oldu.
Bu döneme kadar sadece bağımsız aday Kudret Özersay mal bildiriminde bulundu.
Özersay dışındaki diğer adaylar henüz mal beyanında bulunmazken Havadis’e konuşan adaylar ileriki zaman içerisinde mal bildiriminde bulunacaklarını belirttiler.

Kamuda 5 yılda bir
Kamu çalışanları ve milletvekilleri her beş yılda bir mal beyanında bulunarak devlete bilgi veriyor. Siyasette ise seçimlere bu yasal bir zorunluluk olmamakla birlikte, etik gereği bir adım olarak görülüyor. Vatandaşlar her seçim döneminde gündem olan mal beyanı konusunda siyasilere de zorunluluk getirilmesini istiyor.

Kamudan aybaşı istendi
Hükümet mal bildirimi ile ilgili 2015 yılı ilk günlerinde kamu çalışanlarını uyardı. İş yerlerine gönderilen forumlarla çalışanlardan mal bildirimlerini yenilemeleri talep edildi.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu 9 Ocak 2015 tarihinde, 06.01.2015 tarih BBK. 0.00.-03/00-15/64 sayılı ve 1 no’lu genelgesiyle, 25/2008 “Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası” ve anılan yasa altında çıkarılan “Mal Bildiriminde Bulunulması Şekli ve Kapsamı Tüzüğü” uyarınca 2015 yılında mal bildiriminde bulunulması gereğince tüm bakanlıklara genelge gönderdi. Gönderilen genelge ile mal bildirim formlarının çalışanlar tarafından doldurularak, en geç 26 Ocak 2015 tarihine kadar kapalı zarflar içerisinde çalışanların bağlı bulundukları bakanlık müdürlerine teslim edilmesi istendi.

Bir tek Özersay açıkladı
Şu an için sadece Kudret Özersay’ın mal varlığını açıkladığı biliniyor. Özersay basın yoluyla yaptığı açıklamasında tüm mal varlığını açıklayarak diğer adaylara da çağrı yaparak mal beyanında bulunmalarını istemişti.

Özersay 15 gün önce açıkladı
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, 14 Ocak günü yaptığı açıklamada mal varlığını açıklamıştı.
Özersay basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada “Şeffaf, denetlenebilir ve temiz siyasetin gereği olarak seçilip göreve gelmeyi beklemeksizin gerek bana, gerekse eşime ait mal varlığımız, gelirimizi ve borcumuzu çekinmeden herkesle paylaşmak istedim. Bunu kamuoyuna açıklamayı önemsiyorum. Dilerim bu açıklamam gerek diğer adaylar, gerekse tüm siyasiler tarafından da örnek alınır” ifadelerine yer vermişti.
Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, siyasileri ve özellikle de seçilmiş yöneticileri hukuken denetlemenin yanı sıra halkın da denetlemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Eğer halkın bizi denetlemesinden çekinmiyorsak, saklayacak bir şeyimiz yoksa mal varlığımızı kamuoyuna açık şekilde beyan etmeliyiz ki bu denetim mümkün olsun” ifadelerini kullandı.
Özersay ayrıca “Kuşkusuz göreve geldikten sonra da Mal Bildirimi Yasası’nın gereklerine uygun olarak ayrıca bir mal beyanında bulunacağım ve bugüne değin bunu yapmamış olan siyasilere örnek oluşturması için onu da kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşacağım” dedi.
Kudret Özersay, 14 Ocak 2015 itibarıyla şahsına ve eşi Aliye Ummanel’e ait mallar, gelirler, mevduatlar ve borçları şöyle açıkladı:
“Lefkoşa Kermiya bölgesinde şu anda oturduğumuz apartman dairesi (eşim ile benim adıma);
Lefkoşa Kızılbaş bölgesinde apartman dairesi (eşimin adına);
Lefkoşa Kermiya bölgesinde bir arsa (Şehit çocuğu arsası-adıma kayıtlı);
Mağusa aşağı Maraş’ta bir tarla (bir dönüm, iki evlek-puan karşılığı-adıma kayıtlı);
Lefkoşa Yenişehir bölgesinde annem Sadiye Özersay’a ait evde kardeşlerimle birlikte hisse (2/7 hisse);
Şahsıma ait Honda marka araba (yedi yıllık) ile eşime ait Opel marka araba (sekiz yıllık);
Gelirim, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde sözleşmeli öğretim üyesi olarak aldığım maaşımdır (Son 11 yıldır Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde çalışıyorum.1996-2003 arası da Ankara Üniversitesi’nde çalıştım);
Eşimin geliri Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda Dramaturg olarak aldığı maaşıdır (Son 10 yıldır Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda çalışmaktadır);
Vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarımızda (şahsıma ve eşime ait) yaklaşık toplam 17,000 Sterlin bulunmaktadır.
Şahsıma ya da eşime ait herhangi bir borç bulunmamaktadır.”

Akıncı: Önümüzdeki günlerde açıklayacağım
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı ise önümüzdeki günlerde kamuoyuna yapacağı açıklama ile mal beyanında bulunacağını açıkladı. Bu yönde almış oldukları bir karar olduğunu kaydeden Akıncı, kendisinin mal varlığı yönünden sıkıntısı olmadığını belirtti. Akıncı, şeffaflık ilkesi ışığında önümüzdeki günlerde mal beyanını paylaşacağını belirtti. Akıncı şöyle devam etti: “Mal varlığı açıklaması bizim ilk kez yapacağımız bir şey değil. Geçmişte de bunu yaptık. Beyan aslında bir göreve seçildikten sonra yapılır. Ve görevin ardından yapılır. Yasalar çerçevesinde milletvekilliğinden ayrılırken mal beyanında bulundum. Yeni bir sürece giriliyor kamuoyunun bilgi edinme hakkı vardır. O nedenle yasalar ne der ona bakmadan önümüzdeki günlerde kendimin ve eşimin mal varlığını açıklayacağım. Her aday kendi arzu ettiği şekilde davranabilir. Ancak yurttaşların oy vereceği adaylar hakkında bilgi edinme hakkı vardır. Şeffaflık adına bu yönde adımların atılmasının doğru olacağına inanıyorum.”

Eroğlu da açıklayacak
Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan bilgiye göre bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu’nun da yakın bir zamanda mal beyanında bulunabileceği açıklandı. Mal beyanı ile ilgili tarih vermeyen Cumhurbaşkanlığı yetkilileri yapılacak bir kamuoyu bilgilendirme toplantısı ile Eroğlu’nun mal bildiriminde bulunacağını kaydetti.

Siber adaylık başvurusunu bekliyor
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber ise resmi adaylık başvurusunun ardından konuyla ilgili bildirimi yapacağını kaydetti.  Siber, kamuoyunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak mal varlığı ile ilgili gerekli açıklamayı kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Siber, gerek milletvekili gerekse Meclis Başkanlığı başlangıcında mal bildirimini yaptığını ifade etti.

Onurer de açıklayacak
Kıbrıs Sosyalist Parti Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Onurer de Havadis’e yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde mal beyanında bulunacağını ifade etti. Onurer, ileriki dönemde açıklayacağını ifade ettiği mal beyanının tüm parti adayları ve bağımsız adaylar tarafından yapılması gerektiğini de belirtti.Başa dön tuşu