Kıbrıs

Büyükkonuk’ta yerel seçim heyecanı başlamadıSEZEN VE SENNAROĞLU ADAY: Yerel seçimlerde güç birliği kararı alan UBP-DP ittifakı Büyükkonuk’ta ortak belediye başkan adayını Sezai Sezen olarak açıklarken, CTP-BG de belediye başkan adayını Ahmet Sennaroğlu olarak belirledi. Ayrıca Salih Çalıkuşu’nun da bölgede bağımsız belediye başkan adayı olacağı konuşuluyor
GÜNEY ADAY OLAMIYOR: DP-UG’ye Büyükkonuk Belediyesi başkan adayı olmak için başvuru yapan Halil Güney, bölgede UBP ile DP’nin ortak aday olarak Sezai Sezen’i gösterme kararı alması üzerine aday olmadı. Büyükkonuk Muhtarı Güney ayrıca muhtar adayı da olmayacağını açıkladıYerel seçim tarihi yaklaşırken Büyükkonuk Belediyesi başkanlığına talip olan isimler de belirlenmeye başladı.
Yerel seçimlerde güç birliği kararı alan UBP-DP ittifakı Büyükkonuk’ta ortak belediye başkan adayını şu anki belediye başkanı Sezai Sezen olarak açıklarken, CTP-BG de belediye başkan adayını Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nun oğlu Ahmet Sennaroğlu olarak açıkladı.
Ayrıca Salih Çalıkuşu’nun da bölgede bağımsız belediye başkan adayı olacağı konuşulanlar arasında.

Sennaroğlu oğlunun aday olmasını istememişti…
Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nun oğlu Ahmet Sennaroğlu’nun aday olmasına şiddetle karşı çıkmıştı. Ancak kısa bir önce Ahmet Sennaroğlu CTP-BG’nin Büyükkonuk’taki belediye başkan adayı olarak açıklandı.

5 muhtarın yeniden aday olması bekleniyor…
Büyükkonuk Belediyesi’ne bağlı Kilitkaya Muhtarı Ahmet Tumbo, Tuzluca Muhtarı Esnis Darık, Mersinlik Muhtarı Celal Şeker, Yedikonuk Muhtarı Şaban Aktaş, Zeybekköy Muhtarı Yücel Çavuş ve Sazlıköy Muhtarı Nizai Aysan’ın yeniden aday olması bekleniyor. Kalıcı Muhtarı Kaptan Demir ve Büyükkonuk Muhtarı Halil Güney ise aday olmayacağı açıkladı.

Güney başkanlık için aday adayıydı…
Demokrat Parti Ulusal Güçler’e Büyükkonuk Belediyesi başkan adayı olmak için başvuru yapan Halil Güney, bölgede UBP ile DP’nin ortak aday olarak Sezai Sezen’i gösterme kararı alması üzerine aday olmadı. Havadis’e konuşan Büyükkonuk Muhtarı Güney muhtarlık için de yeniden aday olmayacağını açıkladı ve “Partimiz sağ olsun” diyerek tepkisini yansıttı.

***
Demir: Aday olmayı düşünmüyorum

Kaplıca Muhtarı Kaptan Demir yeniden muhtar adayı olmayı düşünmediğini açıkladı. Havadis’e konuşan Demir bölge sorunlarına da değinerek, yol su şebekesi gibi sorunların çözüldüğünü söyledi. Demir ancak yıllardır uğraş vermesine rağmen bölgeye bir halı saha ve düğün salonu yapılmadığını ayrıca köy içinde bulunan ağıllarında köy dışına alınmadığını kaydetti. Demir tüm bunların dışında ayrıca balıkçı barınağında da düzenleme yapılmasını istedi.

***
Tumbo: Köye hiçbir yatırım yapılmadı

Kilitkaya Muhtarı Ahmet Tumbo yeniden muhtarlık için aday olacağını açıkladı. Tumbo ayrıca bölge sorunlarına da değinerek dört yıl boyunca bölgeye hiçbir yatırım yapılmamasından şikayet etti. Kurtuluş yolunun yapılması için dilekçe verdiklerini kaydeden Tumbo ancak hala yapılmadığını belirti.

***
Herkesin derdi ayrı

Yerel seçim tarihi yaklaşırken Büyükkonuk’ta UBP-DP ittifakı ve CTP-BG adayını belirledi. Ancak belge halkı arasında hala seçim heyecanı başladı.
Belde halkı yerel seçimden çok ülke ve bölge sorunlarını konuşuyor. Havadis’e konuşan belde halkının her biri ayrı bir soruna değinirken kimisi işlerinin kötü gitmesinden kimisi ise köylerine yatırım yapılmamasından yakındı.

Yedikonuklular ova yollarının yapılmasını bekliyor…
Havadis’e konuşan Yedikonuklular ova yollarının yapılmasını istedi. Defalarca bu şikayetlerini dile getirdiğini ifade eden bölge halkı, bölgeye gelen birçok kişinin aracının bu yolda battığını anlattı ve “Traktörlerimizle bile bu yoldan gidemiyoruz” dedi. 

Büyükkonuklular sosyal projeler bekliyor…
Büyükkonuklular ise kazanacak olan belediye başkan adayının bölgeye sosyal belediyecilik anlayışını getirmesini istedi. Köyde gençler adına yapılacak hiçbir sosyal faaliyetin olmadığını dile getiren bölge halkı “Bölgemizde düğün salonu yapına başladı. O bile yarım kaldı” dedi.

***

Ali Çil
“Beldemizde bir sağlık ocağı yok. Gözümüz ağrısa İskele ya da Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gitmek zorundayız. Köyümüzde gençler adına hiçbir faaliyet yok. Düğün salonu yapımına başlandı hepsi yarım kaldı. Piknik alanı yapıldı, özel şirkete verildi. Ayrıca bu piknik alanı elçilikten destek alarak yapıldı. Köy gelişti. Ancak köyde gençlik için yapılan hiçbir şey yok.”

Arife Sevindik
“Ben hayvancılık yapıyorum. En büyük sıkımız kuraklık. Yem çok pahalı. Süt fiyatları çok düşük. Ayrıca hayvanlarımızda çok düşük fiyatlara satılıyor. Devletin hayvancıya ve çiftçiye destek vermesini bekliyoruz.”

Mustafa Köse
“Ova yollarımız berbat durumda. Deniz yolu bozuk. Yıllardır tek bir çivi bile çakılmadı. Turist gelmiyor. Traktör bile o yoldan gitse batar. Denize giden üç dört tane toprak yol var. Ancak hiçbiri kullanılır durumda değil. O yola giren turistleri biz kurtarmak zorunda kalıyoruz. Köyümüzde harnup bitti, zeytin ağaçlarını fareler kemirmeye başladı.”

Başa dön tuşu