Büyük soygun olayında çember genişliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Büyük soygun olayında çember genişliyor

Büyük soygun olayında çember genişliyor

ŞİMDİ DE AVUKAT VE SİGORTACI… Akıl almaz bir yöntemle çete kuran ve polis- sigorta şirketi-kaportacı üçgeninde ciddi miktarda parayı cebe indiren soruşturmada, polis ve kaportacıların ardından dün de avukat ve sigorta şirketi çalışanı tutuklandı, 3 kişi aranıyor

 İLK BELİRLEMELERE GÖRE 192 BİN TL… Sigorta şebekesinin hayali kazalar düzenleyerek sahte raporlarla çeşitli sigorta şirketlerinden aldığı paranın 192 bin TL’si tespit edildi. Soruşturma derinleşirken, vurgunun miktarının giderek arttığı görülüyor


 POLİS, 3 KİŞİYİ DAHA ARIYOR… Dört polis memuru ve kaporta şirketi çalışanı iki kişinin ardından önceki gün, avukat Ayşe Güney ve konu olayda adı geçen ancak ismi polis tarafından henüz açıklanmayan sigorta şirketinde araç hasar tespiti sorumlusu olarak çalışan Tayfun Güçlü tutuklandı. Polis, 3 kişiyi daha arıyor

 2 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI… Mehmet Önal ve Talip İpek’in olay ile ilgili bağlantıları bulunmadığı tespit edildi. Konu olayda suçsuz bulunan Mehmet Önal ve Talip İpek aleyhinde bu kez de polise yalan ifade vermek suçundan dava okundu. Mehmet Önal ve Talip İpek, polise yalan ifade vermek suçundan ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Girne Polis Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma neticesinde ortaya çıkarılan, Alayköy’de meydana gelen hayali kaza üreterek sahte belge düzenleyip sigorta şirketinden para temin edilmesi olayı ile ilgili yürütülen polis soruşturması devam ediyor.
Olayla ilgili yürütülen soruşturmada, avukat Ayşe Güney ve henüz ismi açıklanmayan konu sigorta şirketinde araç hasar tespit sorumlusu olarak çalışan Tayfun Güçlü isimli kişi tutuklandı.

Mahkemeye çıkarıldılar
Zanlı Ayşe Güney ve zanlı Tayfun Güçlü, olayla bağlantısı olduğu gerekçesi ile daha önceden tutuklanan polis memuru zanlı Namık Ceylangüden, polis memuru zanlı Serdar Denk, polis memuru zanlı Mehmet Borucu, konu kaporta şirketi çalışanları zanlı İsmail Güney ve zanlı İbrahim Güney ile birlikte Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.

Mehmet Önal ve Talip İpek serbest bırakıldı
Konu ile ilgili yürütülen polis soruşturmasında, 11 Mart 2013 tarihinde, olayla bağlantısı bulunduğu gerekçesi ile gözaltına alınarak 12 Mart 2013 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Mehmet Önal ve Talip İpek isimli kişiler, konu olay ile ilgili bağlantıları bulunmadığı tespit edildi.
Konu olayda suçsuz bulunan Mehmet Önal ve Talip İpek aleyhinde polise yalan ifade vermek suçundan dava okundu.
Mehmet Önal ve Talip İpek, polise yalan ifade vermek suçundan ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

192 bin TL tespit edildi
Büyük vurgun olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede 9 adet sahte trafik kazası düzenlendiğinin tespit edildiğini söyledi.
Polis, olayda muhtelif sigorta şirketlerinden temin edilen paranın 15 Mart 2013 tarihine kadar olan süre içerisinde yapılan soruşturmada, 192 bin TL olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

2 kişi tutuklandı
Alayköy’de 10 Mart 2013 tarihinde meydana gelen “vurgun” olayı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklamalar devam ediyor.
Dört polis memuru ve kaporta şirketi çalışanı iki kişinin ardından önceki gün, avukat Ayşe Güney ve konu olayda adı geçen ancak ismi polis tarafından henüz açıklanmayan sigorta şirketinde araç hasar tespiti sorumlusu olarak çalışan Tayfun Güçlü isimli kişi tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

3 kişi daha aranıyor
Polis, hayali kaza üreterek henüz ismi açıklanmayan sigorta şirketlerinden para alma olayında 17 adet araç olduğunu ve soruşturma çerçevesinde şuana kadar 2 aracın tespit edildiğini kaydetti.
Soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede toplamda 17 kişinin olayla bağlantısı olduğuna inanıldığını söyledi.
Olayla ilgisi olduğu tespit edilen 3 kişinin henüz aranmakta olduğunu açıklayan polis, soruşturma çerçevesinde 25 adet açık ifade, 4 adet de gönüllü ifade alındığını dile getirdi.

“58 bin TL’yi paylaştılar”
Polisin mahkemede verdiği ifadede, zanlı avukat Ayşe Güney’in zanlı İsmail Güney’in eşi olduğu ve zanlı Ayşe Güney’in zanlı İsmail Güney ile birlikte ilgili sigorta şirketine giderek, sahte kaza raporu ile 58 bin TL aldığı gerekçesi ile tutuklandığını açıkladı.

Sigortacının olayla bağlantısı araştırılıyor
Polis, kanıt olarak alınan hayali kazaya ilişkin fotoğraflardaki ayrıntıdan yola çıkarak da önceki gün zanlı Tayfun Güçlü’nün ifadesine başvurulduğunu, aynı gün zanlı İsmail Güney’in ifadesi ile de olayla bağlantısı olduğu gerekçesi ile gözaltına alındığını belirtti.
Polis, zanlı İsmail Güney’in polise verdiği ifadede, zanlı Tayfun Güçlü ile birlikte sahte kaza raporları düzenlediklerini ve sigorta şirketlerinden para alıp, paylaştıklarını söylediğini dile getirdi.
Polis, zanlı Tayfun Güçlü’nün olayla bağlantısının araştırılması için zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti, mahkemeden süre istedi.

9 adet sahte raporu kanıt olarak alındı
Polis, mahkemede verdiği ifadede, olayda meydana gelmiş gibi gösterilen tüm hayali kazalardan polis memuru zanlı Serdar Denk’in haberinin olduğunu açıkladı.
Mehmet Borucu’nun ise polis memuru zanlı Namık Ceylangüden ile zanlı İsmail Güney’i tanıştırdığını söyleyen polis, ayrıca zanlı Mehmet Borucu’nun sahte kazaların yapılmasına aracı olduğuna dair 2 adet gönüllü ifadenin kanıt olarak alındığını kaydetti.
Polis, olayla ilgili 9 adet sahte raporun da kanıt olarak alındığını ancak halen aranmakta olan sahte raporlar olduğunu söyledi.
Konu ile ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde 20 adet daha ifade alınacağı açıklandı.

Soruşturma devam ediyor
Mahkeme, zanlılar, İsmail Güney, İbrahim Güney, Serdar Denk, Mehmet Borucu ve Namık Ceylangüden’in, haklarında başlatılan soruşmanın devam etmesi nedeni ile 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.
Zanlı Tayfun Güçlü ve zanlı Ayşe Güney, de soruşturma maksatlı 3 gün daha poliste tutuklu kalacak. Zanlı Ayşe Güney ayrıca hamile olduğu gerekçesi ile doktor kontrolünden geçirilecek.

Mete Erdinç 7 gün daha poliste tutuklu kalacak
Hayali kazalar üreterek sahte evraklar düzenleyip henüz isimleri açıklanmayan sigorta şirketlerinden para alınması olayı ile ilgili tutuklanarak önceki gün Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan polis memuru zanlı Mete Erdinç, soruşturma amaçlı polisteki 1 günlük tutukluluğunun ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Mahkeme, soruşturmanın devam ettiğine vurgu yaparak zanlının 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar