Büyük Av başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Büyük Av başladı

Büyük Av başladı

KKTC’de Kurban Bayramı’nın dördüncü gününde başlayan Büyük Av sezonunda binlerce avcı ava açık bölgelerde av keyfi yaşadı. Havadis’e konuşan avcılar 11 gün sürecek avın ilk gününde geçmiş yıllara oranla av hayvanlarının azaldığını dile getirdi. KKTC Avcılık Federasyonu’na çağrı yapan avcılar bu konuda daha etkili bir çalışma yapılmasını talep etti.

Avlanmaya 11 gün izin verildi
“2012 Yılı Büyük Av Mevsimi” içerisinde 28 Ekim; 4, 11, 18 ve 25 Kasım; 2, 9, 16, 23, 26 ve 30 Aralık’ta avlanmaya izin verildi.
Büyük Av mevsiminde, “ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan” avlanılabilecek, bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanamayacak. Büyük av mevsiminde bir avcı belirlenen her av günü için en fazla 1 tavşan, 5 keklik veya turaç ve 8 fassa olmak üzere toplamda en fazla 30 adet av hayvanı avlayabilecek.
Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilecek. Meskun mahalde 200 metreden fazla yaklaşılmayacak. Büyük avda, avcı beraberinde en fazla 3 köpek bulundurabilecek. Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracak.
Avcıların avlanırken hedefini görüp tanımadan ateş etmemeleri ve birbirlerini koruyacak şekilde avlanmaya özen göstermeleri; ayrıca ava kapalı bölgelere girip avlanmamaları ve yasada yer alan kurallar dışına çıkmamaları gerekiyor.
Yasa veya tüzük kuralları dışına çıkan avcılar hakkında yasal işlem başlatılacak. Telefon ve elektrik kabloları ile trafik işaretlerine ve bilgi verici levhalara zarar verilmemesi gerektiği uyarısı da yapıldı.
Av gününden önce başka bir adreste konakladıktan sonra ava çıkacak olan avcıların tüfeklerini de beraberinde götürebilmeleri için tasarruf ve avlanma ruhsatlarına ek olarak ilçe kaymakamlıklarından taşıma izni almaları gerekiyor.
Yangın sonucu yeniden ağaçlandırılan av bölgelerinde avlanacak avcıların, dikilen ve tohumdan çimlenen fidanlara ve çevreye zarar vermemeleri de istendi.


Avcılar ne dedi?
Kudret Özkebapçı: “Tirmen ve Mera bölgesinde sabahın erken saatlerinde avlanmaya çıktım. Bir keklik iki fasa vurdum. Beklentimiz çok ama av yok. Üretemiyorlar yapamıyorlar. Gerek kara gerek keklik avı olsun ilk haftadan çok zayıf. 5 sene öncesine kadar sabah ava çıktığımızda en az on av hayvanı görürdük. Bu gün saatlerdir avdayım tavşan keklik ve tıraş yok. Her sene 207 TL ruhsat yeniliyoruz. Avcılık federasyonundan beklentilerimiz var. Avcılık kuzeyde en büyük sporlardan biridir. Ancak eski zevk kalmadı. Avcı mı çoğaldı yoksa üretemiyor muyuz bilemiyoruz.”
 

Hakkı Gürcan: “Av var. Tek şansızlığımız havanın sıcak olması. Tüm hafta yağmur olmasına rağmen bugün hava güneşli oldu. Sıcak nedeniyle köpeklerimiz erken yoruldu. Ayrıca federasyonun bıraktığı keklikleri de ovalarda göremedik.”

 

 

 

İlhan Tuncay: “Av var. Ancak federasyonun bıraktığını söylediği on bin kekliği ovalarda göremedik. Hiçbir av sezonunda da görmedik. Hava sıcak. Bu nedenle köpeklerimizde erken yoruluyor.”

 

 

Şener Güçel: “Hava sıcak bu nedenle köpeklerimizde erken yoruluyor. Av var. Ancak federasyonun bıraktığını söylediği keklikleri ovalarda göremedik. Hiçbir av sezonunda da federasyon tarafından bırakılan kekliklere rastlamadık.”

 

 

Umut Çetinoğlu: “Tek şansızlığımız havanın sıcak olması. Tüm hafta yağmur olmasına rağmen bugün hava güneşli oldu. Sıcak nedeniyle köpeklerimiz erken yoruldu. Av var. Ancak federasyonun bıraktığı keklikleri de ovalarda göremedik.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar