Köşe Yazarları

“Business as usual??!!”Batının Pendemiye karşı mücadeleki hataları, bana Spilberg’in Jaws filmini hatırlattı! Jaws’u çoğunuz hatırlar mı bilmem? Bilmeyenler ve unutanlara hade bir daha hatırlatayım: Küçük bir sahil kasabasında turizm sezonu başlamak üzeredir.
Ama bu mevsim, nereden geldiği belli olmayan kocaman bir köpekbalığı sahillerde dolanmaya ve insanlara saldırmaya başladıktan sonra kasabanın şerifi denize girme yasağı ilan etmeye çalışır ancak “paragöz” Belediye Başkanı bu öneriyi kabul etmez. Ve bildiğiniz gibi onlarca insan köpekbalığının kurbanları olur ve kasaba tamamen bu sektörün dışında kalır. Ne-liberal düzende buna benzer çok hikaye var değil mi, “business as usual” devam etsin diye binlerce insan bile feda edilebilir!! Bu defa köpekbalığına değil ama gözle görünmeyen bu virüse yenildi kapitalizm.
Franco Berardi
Ama bazı yerlerde, filmdeki gibi “business as usual” diyen siyasetçiler yüzünden zamanında sokağa çıkma veya “lock-down gibi tedbirler alınamadığından onbinlerce kişi telef oldu ve olmaktadır. Marxist felsefeci Franco “Bifo” Berardi, nefes almayı metafor olarak kullandığı bir çalışmasında insanlığın şimdiki neo-kapitalisim ve teknolojinin boyunduruğunda nefessiz kaldığından söz etmekteydi. Paradoksal bir şekilde ABD’nin ve birçok AB ülkesinin böylesi bir salgın karşısında solunum cihazına eksilmesi bana Berardi’nin o metaforunu çağırıştırdı. Özellikle Turizm bakanı şık kıyafetiyle basına poz vererek, 10 Nisan’da limanları açacağız lafıyla. Umarım tüm Dünya’daki neo-Kapitalist sistem çökerken, biz de tam hazır olmadan erkenden kapıları açarsak, “business” yapacağız diye boğularak ölmeyelim sakın!!


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı