Yaşam

Burada cep telefonu yasak ve wireless yasak!


Buranın WiFi’sız bir ütopyaya dönüşmesinin arkasında dev Green Bank Teleskopu yatıyor. Green Bank Teleskopu dünyanın en büyük, tamamıyla yönlendirilebilir radyo teleskopu. Aynı zamanda “dünya üzerindeki en büyük hareket ettirilebilir cisim” olma özelliğini de taşıyor.

Green Bank, Batı Virginia’da bulunan Ulusal Radyo Astronomi Gözlem Evi’nin (National Radio Astronomy Observatory- NRAO) bir parçası olarak görev yapıyor. Gözlemevinin çalışma mekanizmasını etkilememek için de yaklaşık 34.000 kilometrekarelik bir alan “Ulusal Radyo Sessizlik Bölgesi” olarak ilan edilmiş. Yani “Eşek kadar teleskop yaptık, abuk subuk dalgalarla bozmayın bi’ zahmet.” deniyor. O yüzden cep telefonu başta olmak üzere kablosuz elektronik aletler birincil tehlikeyi oluşturuyor.

Teleskopa zeval gelmesin diye yapılan bu WiFi, cep telefonu kısıtlamaları Green Bank’te ilginç bir insan topluluğunu bir araya getirmiş. Vücudu elektromanyetiğe aşırı duyarlı bazı insanlar (EHS) çılgın görünmez dalgalarla sarılı modern toplumumuzdan kaçıp buraya yerleşmişler. Çünkü onlar için elektromanyetik alanlar yaşanamaz yerler. Bu yüzden modern dünyadan göç edenler soluğu burada alıyor.
Tom, bir Green Bank yerlisi. Monique Grimes ise elektromanyetik duyarlılığa sahip. (Fotoğraf: Washingtonian)

Diane Schou da toplamda 147 sakini olan bu köyde yaşayan biri ve elektromanyetiğe aşırı şekilde duyarlı. Slate‘e anlattığına göre 2007’de kocasıyla bu köye yerleşene kadar hayatı tam bir işkenceymiş. 2002’de evlerinin yakınına kurulan bir WiFi sağlayıcının ardından vücudunda şiddetli ağrılar duymaya başlamış: “Aşırı derecede yorgundum ama geceleri de uyuyamıyordum. Kaşıntılarım vardı, saçım dökülüyordu ve cildim kırışıyordu. Yediğim bir şeydendir veya yaşlanıyorumdur diye düşündüm.” Ardından olanları cep telefonlarına, sinyal kulelerine bağlamaya başlamış: “Başıma bir ağrı giriyor ve ardından birinin cep telefonu çalıyordu.”

Diane Schou buraya yerleşen ilk “elektromanyetiğe duyarlı” kişilerden biri. (Fotoğraf: Washingtonian)

EHS, yani elektromanyetiğe aşırı duyarlılık, kendini başka başka belirtilerle gösterebiliyor. Baş ağrısı, yorgunluk, uyuyamamalar, deri sorunları, kaslarda ağrılar, kaşıntılar, kusmalar gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren semptomları var. Green Bank’e yerleşenlerden bazıları için daha önce kanserden bile şüphelenilmiş. Köy sakinlerinden Melissa Chalmers “Cep telefonuyla konuştuktan sonra, suratımın o tarafı hissizleşiyordu.” diyor. Green Bank’e gelişiyle Chalmers tüm vücudunun rahatladığını hissetmiş.
Bölgenin ne kadar daha bu “Sessiz Bölge” özelliğini koruyabileceği ise merak konusu. Köyde yaşayanlar bir süre sonra buranın da “kirleneceğini” düşünüyor. Melissa Chalmers “İnsanlar teknolojiyi kullanmak isteyecekler.” diyor. Green Bank Teleskopu ise, 2021 yılına kadar, dünya dışı varlıklara dair işaretler üzerine yapılan, gelmiş geçmiş en büyük araştırmaya katkı sağlamaya devam edecek.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı