Bunu da başaramadık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Kasım 29, 2022
Kıbrıs

Bunu da başaramadık

Bunu da başaramadık

 

LEFKOŞA-GÜZELYURT İSTİKAMETİ ALLAH’A EMANET: Proje kapsamında Güzelyurt kavşağından başlanarak Alayköy kavşağına kadar olan yaklaşık 14 kilometrelik yolda, New Jersey tipi bariyerler döşenirken Lefkoşa-Güzelyurt istikametinde çalışmalar hiç başlatılmadı. Lefkoşa-Güzelyurt istikametinde birkaç virajda orta refüj içerisinde bulunan demir bariyer dışında hiçbir güvenlik önlemi yok


YASAL SÜREÇ BAŞLADI: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Karalım Co. Ltd. arasında imzalanan sözleşmeye göre, 2 milyon 802 bin 800 TL değerindeki projenin 180 takvim gününde tamamlanması öngörülüyordu. Sözleşme gereği, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, firma tarafından yatırılan teminata el koydu. Karalım Co. Ltd hakkında yasal işlem başlatıldı

Duygu ALAN
Yol güvenliğini sağlamak maksadı ile projelendirilen Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda çift yönlü New Jersey tipi bariyer döşeme çalışmaları müteahhit firma Karalım Co. Ltd.’nin çalışmalarını durdurması ile tamamlanamadı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Karalım Co. Ltd. yetkilileri arasında imzalanan sözleşme gereği bakanlık, Karalım Co. Ltd.’nin teminatına el koydu, firma hakkında yasal işlem başlattı.
KKTC’de New Jersey tipi bariyer makinesi sadece Karalım Co. Ltd.’de olduğundan proje için resmi ihaleye çıkılmamış, iş, Bakanlar Kurulu kararı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Nisan 2014 tarihinde Karalım Co. Ltd.’ye verilmişti.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Karalım Co. Ltd. arasında yapılan sözleşmeye göre, 2 milyon 802 bin 800 TL değerindeki projenin 180 takvim gününde tamamlanması öngörülüyordu.
Sözleşmeye göre, Alayköy kavşağının ilerisinden başlayacak çalışma, Güzelyurt’a kadar sürecek ve yaklaşık 21 kilometrelik mesafe New Jersey tipi bariyerle döşenecekti. Ayrıca söz konusu yolun sanatsal yapıları da ilgili firma tarafından düzenlenecekti.

14 kilometre tek şerit döşendi
Proje kapsamında Güzelyurt kavşağından başlanarak Alayköy kavşağına kadar olan yaklaşık 14 kilometrelik yolda, New Jersey tipi bariyerler döşenirken Lefkoşa-Güzelyurt istikametinde çalışmalar hiç başlatılmadı.
Proje tamamlanmış olsaydı, Alayköy kavşağının ilerisinden başlayan çalışma, Güzelyurt’a kadar sürecek ve yaklaşık 21 kilometrelik mesafe çift yönlü New Jersey tipi bariyerle döşenecekti.
Ayrıca söz konusu yolun sanatsal yapıları da ilgili firma tarafından düzenlenecekti.

Erduran: İhaleye çıkılacak

Karayolları Dairesi Müdürü Hasan Nihat Erduran, Karalık Co. Ltd.’nin “yanlış hesaplama yapıldı” iddiası ile işi yarım bıraktığını bu nedenle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın firma tarafından yatırılan teminat bedeline el koyduğunu söyledi.
Erduran, Karalım Co. Ltd. yetkilileri hakkında yasal sürecin de başlatıldığını belirtti.
Hasan Nihat Erduran, Karalım Co. Ltd. Direktörü Mehmet Karalım’ın şuanda iş için yurtdışında olduğunu ancak firmanın KKTC’de daha önceden başlatmış olduğu diğer işlerinin devam ettiğini açıkladı.
İşin tamamlanması için ihaleye çıkılması gerektiğini ifade eden Erduran, “Yasal süreç tamamlandıktan sonra ihaleye çıkılacak” dedi.

 

 

 

Gürcafer: Keşif bedeli doğru hesaplanmadığı için iş yarım kaldı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda New Jersey tipi beton bariyer yapımının yarım kalmasında ilgili müteahhit firma kadar devletin de sorumlu olduğunu kaydetti.
Cafer Gürcafer, konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “O iş alelacele karar verilmiş ve yine alelacele bağlanmış bir iştir. Bu konudaki ikinci yanlış ise Karayolları Dairesi’nin tespit ettiği keşif bedelinin bilimsel terimlere dayalı bir hesaplama ile belirlenmemesidir. Karayolları Dairesi, el yordamı ile bir teşhis bedeli belirlemiş, ilgili müteahhit firmadan da tespit edilen keşif bedelinden yüzde 20 aşağı fiyata yapması istenmiştir. Zaten ülkede bu beton bariyerleri yapacak tek alet de Karalım Co. Ltd. de olduğundan, firma işi almış, çalışmalara başlamıştır. Karayolları Dairesi tarafından tespit edilen teşhis bedeli doğru hesaplanmadığından Karalım Co. Ltd. bu işte maddi olarak zarar etmiştir. Burada hem doğru hesap yapamadığı için ilgili firma hatalıdır ancak esas sorumlu devlettir.”
Cafer Gürcafer, söz konusu sorunun çözümü konusunda ortak bir yol bulmak adına Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin devreye girdiğini ancak süreç içerisinde 3 kez bakan değişikliği olmasından ötürü sorunun çözümlenemediğini belirtti.
“Sorun şimdi üçüncü bakanın kucağında” diyen Gürcafer, “Artık bu işi geriye döndürmek biraz zor. İş yarım kaldı, devlet zaten ilgili müteahhidin teminatına el koydu. Konuya dair bir yasal süreç başlatıldı. Burada olacak olan işin devam etmesi için ihaleye çıkılmasıdır” dedi.

“Müteahhit kaçmadı…”
Cafer Gürcafer, Karalım Co. Ltd. Direktörü Mehmet Karalım’ın yurt dışına kaçtığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
Gürcafer, Karalım’ın Türkmenistan’da büyük bir iş aldığını bu sebeple şu anda Türkmenistan’da olduğunu belirtti. Cafer Gürcafer, Mehmet Karalım’ın direktörlüğünü yaptığı Karalım Co. Ltd.’nin KKTC’deki işlerinin ise devam ettiğini açıkladı.
Cafer Gürcafer, “Karalım Co. Ltd. Direktörü, kaçtı, gitti, battı gibi ifadeler hoş olmamak ile birlikte doğru da değildir. Karalım Ltd. çok muteber bir firmadır. Mali sıkıntı yaşadığı doğrudur ancak şuanda Türkmenistan’da büyük bir iş almıştır ve oradaki çalışmalarını sürdürmektedir. KKTC’deki birçok işlerini de halen yürütmekte olan firma en kısa sürede mali durumunu toparlayacaktır” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar