Bufavento kalesi temizledi

20 Mart 2013 Çarşamba | 17:02
Bufavento kalesi temizledi

TAK-Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu temizlik çalışmalarını yerinde inceledi. Temizlik çalışması kalenin içi ve çevresinde oldukça geniş bir alanda yapıldı.

ÜNAL ÜSTEL

Turizm, Çevre ve Kültür Bakını Ünal Üstel burada yaptığı konuşmadı, Bakanlığı’nın ülke genelinde bu yıl  tarihi yerleri temizlemek üzeri 10 farklı bölge belirlediklerine işaret ederek, “İlgili belediyelerle bu yerlerin temizlenmesi için uğraşıyoruz. Belirlediğimiz bölgelerden biri ise Bufavento Kalesi oldu.

Burada yaptığımız incelemeler sonucunda bazı gençlerin duvarlara yazılar yazdığını gözlemledik. Bu tür davranışlar turizmimize zararlar veriyor” dedi.

Üstel, kale duvarlarına yazılan yazıların temizlenmesi amacıyla Eski Eserler Dairesi ile birlikte kale duvarlarına zarar vermeden gerekli temizlik çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

Bazı çobanların hayvanlarını barındırmak için bu yerleri tercih ettiklerini; bunun kaleyi kirlettiklerini tespit ettiğine işaret eden Üstel, “Bu kirliliği ortadan kaldırmak için Çatalköy Belediyesi’nden yardım alarak temizlenmesini sağladık” ifadesini kullandı.

Turistlerin ziyaret ettikleri ülkelerde temiz ve düzenli bir çevre görmek istediği ifade eden Ünal Üstel, bu açıdan tarihi yerlerdeki temizlik kampanyalarının yararlı olduğunu belirtti.

Üstel, temizlik çalışmalarına yaptığı katkı nedeniyle Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’na ve ekibine teşekkür etti.