Yaşam

Bu şirket çiftlerin boşanacağına bahse girerek düğün masraflarını karşılıyor
Amerika’da faaliyete geçen Swanluv isimli şirket, evlilik arifesinde olan çiftlere oldukça farklı bir hizmet sunuyor. Çiftlere düğünleri için 10 bin dolara kadar maddi destek yapan şirket, çiftlerin belirtilen süre içinde boşanmaları durumunda , verdikleri parayı faiziyle geri alıyor.
Son dönemlerde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre Amerika’da evlenen çiftlerin yüzde 40-50 arasında değişen bir oranı, sonsuza dek mutlu mesut yaşamıyor. Bu fikirden yola çıkan girişim de başvuru yapan çiftlerin ilişkilerini ve programa dahil edilme konusundaki uygunluklarını belirleyerek, yani bir nevi boşanacakları konusunda bahis oynayarak,  evlenecek kişilerin düğün masraflarına maddi yardımda bulunuyor. Faiz oranlarını belirleyen en büyük faktörlerden biri çiftin ne kadar zamandır bir arada olduğu; uzun yıllarını beraber geçiren ve ilişkileri kurum tarafından ‘oldukça sağlam’ olarak belirlenen çiftlerin ödemesi beklenen faiz oranı daha yüksek oluyor.
Girişimin fikir sahibi ve CEO’su Scott Avy, bu tür bir iş modelinde kaybetmenin zor olduğuna dikkat çekiyor. Boşanma oranlarının yüksekliğini göz önünde bulunduran Avy, elbette tüm evliliklerin devam etmesinden yana olduklarını ancak bunun düşük bir ihtimal olduğunu sözlerine ekliyor.
Başa dön tuşu