Bu rezaleti kim bitirecek? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Kıbrıs

Bu rezaleti kim bitirecek?

Bu rezaleti kim bitirecek?

19 KEZ SULARA BATTI… KKTC’de giyim sektöründe isim yapan Doktoroğlu Konfeksiyon, son günlerde sağanak sonucu 19’uncu kez sular altında kaldı. Altyapı eksikliği nedeniyle yaşananlardan hükümeti sorumlu tutan Hüseyin Doktoroğlu, son 3 yılda milyon doları aşan zararını kimin ödeyeceğini sordu

KKTC’de etkili olan aşırı yağış, birçok bölgede yaşamı felakete dönüştürdü.
Mesarya’da binlerce dönüm ekili arazi zarar gördü, Girne’de bazı ev ve iş yerlerine yağmur suyu girdi.
Başkent Lefkoşa’da ise yine bildik görüntüler ortaya çıktı. Aşırı yağış nedeni ile kent genelinde biriken yağmur suları trafiği olumsuz etkiledi.
Taşkınköy ve Göçmenköy’de birçok ev sular altında kaldı. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan birçok iş yeri ise yağışa teslim oldu.
KKTC’de giyim sektöründe isim yapan Doktoroğlu Konfeksiyon, yağışlardan en çok etkilenen iş yerleri arasında yerini aldı.
Son 3 yılda 19 kez sular altında kalan Doktoroğlu Konfeksiyon’da son yağışlarla birlikte binlerce liralık giyim eşyası ıslanarak kullanılmaz hale geldi.
Mağazanın tavanı akmaya başladı, depo sular altında kaldı.


Ölüm çukuru
Lefkoşa’da Doktor Fazıl Küçük Bulvarı’nda faaliyet gösteren Doktoroğlu Konfeksiyon’un önünde yer alan ve uzun zamandır kapatılmayan dev çukur, yağmur suyu ile dolarak, daha da tehlikeli hale geldi.
12 metre uzunluğunda, 2.5 metre derinliğinde ve 1.5 metre eninde açılan dev çukurun etrafında herhangi bir uyarı levhasının bulunmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Doktoroğlu: Herkes topu birbirine atıyor
Doktoroğlu Konfeksiyon’un direktörü Hüseyin Doktoroğlu, iş yerinin son 3 yılda 19 kez sular altında kaldığını belirtti. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin, Sanayi Dairesi, İçişleri Bakanlığı ve Lefkoşa Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğuna değinen Doktoroğlu, defalarca şikayet konusu olmasına rağmen bölgede yaşanan sorunlara hiç birinin bir türlü çözüm bulamadığını kaydetti.
Hüseyin Doktoroğlu, “Yetkililer,  Merkezi Cezaevi’nin üzerinden 2 bin 700 metrelik kanal açıldığını ve Organize Sanayi Bölgesini ve Doktoroğlu Konfeksiyon’u artık su basmayacağını ilan etti. Ancak söylenen olmadı. Doktoroğlu, yine sular altında kaldı” diye sitem etti.
“Herkes topu birbirine atıyor” diyen Hüseyin Doktoroğlu, “Söze gelince herkes sorumlu, sorunun çözümü noktasında herkes topu birbirine atıyor. Doktoroğlu Konfeksiyon, sürekli olarak sular altında kalıyor. Üstelik bunun sorumlusu da biz değiliz, devlettir dedik. İlgili makamın cevabı, ‘Evet siz sanayi bölgesindesiniz ancak işletme Türk koçanlı kendi malınız. O yüzden kendi başınızın çaresine bakın’ oldu. Bu kabul edilebilir değil” şeklinde konuştu.

“Tahliye havuzu atıl durumda”
Hüseyin Doktoroğlu, mağazasının hemen arka kısmına yapılan tahliye havuzunun dolarak iş yapamaz hale geldiğini, yaklaşık 2 aydır devam eden kazı çalışmaları nedeni ile de havuzun 1 aydır da atıl durumda olduğunu söyledi.
Doktoroğlu Konfeksiyon’un hemen önünde açılan dev çukura da değinen Hüseyin Doktoroğlu, “Her yer tehlike dolu, olumsuzluk teşkil ediyor. Tahliye havuzu kimsenin ilgisini çekmiyor. Mağazanın hemen önündeki dev çukur da ölüme davetiye çıkarıyor, onunla da kimse ilgilenmiyor” diye dert yandı.

“Göstermelik işler yapılıyor”
İş adamı Hüseyin Doktoroğlu, hükümet yetkilileri dahil ilgili tüm makamların iş yapar gibi göründüğünü savunarak, aslında tüm yapılanın göstermelik işler olduğunu iddia etti.
Doktoroğlu, “Sorunlarla ilgileniliyor gibi yapılıyor ancak ilgilenilmiyor. Çözüm üretmiş gibi görünüyorlar ama ortada çözüm yok. Bu saat itibari ile hala daha basın mensuplarının dışında halimiz nedir arayıp soranımız yok” dedi.
Hüseyin Doktoroğlu, “Cumhurbaşkanımız bile en sonunda bize hak verdi ve ‘yüzde 100 haklısınız, devlet olarak yanınızda olacağız’ diyerek söz vermesine rağmen, yanımızda hiçbir devlet yetkilisini göremiyoruz” diye konuştu.

“Sigorta şirketleri bizi sigortalamıyor”
Hüseyin Doktoroğlu, Doktoroğlu Konfeksiyon’un ve aynı hizada bulunan diğer iş yerlerinin her yağışta aynı olumsuzluğu yaşadığını söyleyerek, “Tehlikeli bölgede olduğumuz için sigorta şirketleri bile bizi sigortalamıyor” dedi.
Doktoroğlu, son üç buçuk yılda toplam zararının milyon Dolar’ın üzerinde olduğunu söyledi.
Hüseyin Doktoroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Kabul edilen milyon dolar zararımın benden değil, devletin alt yapı eksikliğinden kaynaklandığı bilirkişiler tarafından tespit edildi. Ben kendilerinden yasal hakkımı ararken bağış yapar gibi bir kez 45 bin TL, bir kez de 32 bin TL’lik bir meblağ ödediler. Oysa benim 19 kez başıma gelen felaketten her birinden zararım 86 bin TL’dir.”

“Yasal hakkımı istiyorum”
Sadece yasal hakkını istediğini kaydeden Hüseyin Doktoroğlu, “Bin metrekarelik bir iş yerine 45-50 santimetre su dolacak bunun bedeli olarak bin TL’lik ödeme önerme saygısızlığında bulunulacak. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Benim bir iş adamı olarak ve bir vatandaş olarak tek istediğim yasal hakkımdır” dedi.

Doktoroğlu Konfeksiyon’un tavanı akmaya başladı, depo ve mağaza sular altında kaldı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar