Bu rapor Bush'un başını ağrıtacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Dünya

Bu rapor Bush’un başını ağrıtacak

Bu rapor Bush'un başını ağrıtacak

Raporda, George W. Bush döneminde CIA’in kontrolündeki cezaevlerindeki tutuklulara uygulanan gaddarca muamelelerle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Raporda ayrıca, 11 Eylül saldırılarının ardından Washington ile Libya’nın öldürülen devrik diktatörü Muammer Kaddafi arasında yürütülen yakın işbirliğiyle ilgili de çok net bilgiler yer alıyor. Buna göre, ABD, Kaddafi’nin yurtdışında gözaltına alınan İslamcı rakiplerini kötü muameleye uğramayacakları yönünde ikna edici “diplomatik güvenceler” olmaksızın Libya hükümetine teslim etti.


Örgütün yayımladığı 154 sayfalık raporda, sürgünde yaşayan 14 Libyalı muhalifle yapılan mülakatlar yer alıyor. HRW temsilcilerine konuşan muhalifler Afganistan’daki ABD denetimindeki cezaevlerinde ve Pakistan, Fas, Tayland gibi ülkelerde ABD’li müfettişlerin yürüttüğü sorgularda karşı karşıya kaldıkları sistematik tacizleri anlatıyor.

"CIA LİBYALILARA İŞKENCE YAPTI"
Raporun yazarı ve HRW Terörle Mücadele Danışmanı Laura Pitter, “ABD Kaddafi’ye düşmanlarını gümüş tepside teslim etmekle kalmadı, CIA de bu tutuklulara işkence yaptı” dedi.

Pitter, “Bush yönetiminin istismarları daha önce bilinenden daha büyük gibi görünüyor” diye konuştu.

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ağır sorgulama teknikleri kullanan CIA çalışanlarının herhangi bir şekilde suçlanmayacağını açıklamıştı. Müfettişler, sorguları yürüten kişilerin Bush yönetiminin hazırladığı çerçevenin dışına çıktığına dair ellerinde bir kanıt olmadığını belirtmişti.

İnsan hakları aktivistleri ve Obama yönetiminden bazı yetkililer ise çerçeve dahilindeki tekniklerin bazılarının da işkence olarak değerlendirilebileceğini savunmuştu.

'SADECE ÜÇ KİŞİ' DEMİŞLERDİ
Ancak yeni suda boğma vakalarının ortaya çıkması, CIA’in izinle yapıldığını öne sürdüğü üç sorgudan çok daha fazlasının olduğu anlamına geliyor.

Eski Başkan George W. Bush, Yardımcısı Dick Cheney ve CIA yetkilileri, suda boğma tekniğinin sadece şu an Guantanamo Körfezi Hapishanesi’nde tutulan üç El Kaide şüphelisi Halid Şeyh Muhammed, Ebu Zubeyde ve Abdülrahman el Naşiri için kullanıldığını öne sürmüştü.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar