Bu paketten hızla kurtulmalıyız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Güney Kıbrıs

Bu paketten hızla kurtulmalıyız

Bu paketten hızla kurtulmalıyız

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Parlamento Başkanı Yannakis Omiru, Rum kesiminin, AB ve IMF ile yaptığı ekonomiyi kurtarma paketine ilişkin yeni anlaşmanın, Avrupa dayanışması açısından bir yenilgi olduğunu söyledi.

Omiru, Rum ekonomisini kurtaracak uluslararası yardımı almaya hak kazanabilmek amacıyla AB ve IMF ile yapılan ekonomiyi kurtarma paketi anlaşmasının halk için ''acılı'' olduğunu belirtti.


Anlaşmayı ''Avrupa dayanışması açısından bir yenilgi'' olarak niteleyen Omiru, halkın GKRY ekonomisini ıslah etmek için daha hızlı çalışması ve ekonomiyi kurtarma paketi anlaşmasından mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çıkması gerektiğini kaydetti.

Brüksel'de dün varılan anlaşma, Rum kesimindeki mali erimenin önlenmesi amacıyla GKRY'ye 10 milyar Euro verilmesini öngörüyor. GKRY yapılan anlaşmayla bu parayı almak için bankacılık sektöründe azaltmaya gitmeyi ve bankalardaki yüklü mevduatlardan büyük miktarlarda vergi alınmasını kabul etti.

Rum Kesiminin, IMF ve AB ile vardığı yeni anlaşmada, ilk yardım paketi anlaşmasından farklı olarak 100 bin Euronun altındaki mevduatlardan vergi kesilmeyecek. Buna karşılık 100 bin Euronun üzerindeki mevduatlardan, yüzde 40'ı aşmamak koşuluyla, henüz belirlenmeyen bir oranda vergi kesintisine gidilecek.

Yeni anlaşma ayrıca, zor durumdaki Laiki Bank adlı bankanın derhal parçalanarak kapatılmasını ve bu nedenle ortaya çıkan zararın da, 100 bin Euronun üzerindeki mevduat, hisse senedi ve tahvil sahiplerinden tahsil edilmesini öngörüyor.

Kıbrıs Rum kesimindeki bankaların toplam aktifleri 68 milyon Euro civarında bulunuyor. Bankalardaki 38 milyon Euroyu bulan, 100 bin Euronun üzerindeki mevduatların yarıya yakın bir kısmının Rus vatandaşlarına ait olduğu sanılıyor.

Rum kesiminin 17 milyar Euroluk finansman açığı, Euro Bölgesi ve IMF'nin verdiği 10 milyar Euroluk krediye ek olarak, mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar Euroyla karşılanacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar