Köşe Yazarları

Bu kadar da olmazÜlke sporunu emanet ettiğimiz Spor Dairesi’nde enteresan işler olmaya devam ediyor.
Yeni hükümette “Spor” Başbakanlık’a bağlandı. Spor Dairesi’ne de bu görevi daha önce yapan Besim Erdenay atandı. Buraya kadar herşey olması gereken gibi durdu. Ancak daha sonra yaşananlara ve duyduklarıma kayıtsız kalmak istemediğim için bu köşe yazısını yazıyorum.
Dönemin “Spordan” sorumlu bakanı Serdar Denktaş tarafından Spor Dairesi Genel Yönetim Kuruluna atanarak yaklaşık 6 ay bu görevde kaldım. Ama şimdi bu göreve gelenlerin isteklerini ve yaptıklarını duyunca yazmak istedim.
Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’na eğer bakan tarafından atanırsanız burada “gönüllülük” ilkesine göre hareket edersiniz. Ne maaş alırsınız, ne size oda verilir ne de RHA’larla evden alınıp veya hafta sonu gezilere gidemezsiniz. Bunu neden yazdım. Çünkü bu göreve Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından atana üyeler maalesef “RHA” araçları ile ortalıkta “fır” dönüyorlar. Bu arada maaş ve oda bile istiyorlar.
Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu, kime bağlı ise Spor Bakanı veya şu anda Başbakan tarafından Spor Dairesi Müdürüne iletilen gündemlerle toplanır ve karar alır. Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu üyelerinin “DAİRE” yönetimi ile ilgili hiçbir fonksiyonu yoktur. Bu yasa ile açıkça belirtilmiştir. Ama sabah 08.30’dan itibaren Spor Dairesi’ne giden Genel Yönetim Kurulunun bazı üyeleri “Müdür” kadar daireye hükmetmeye çalışıyorlar. Bu resmen yetkisiz kişilerin kendilerini yetkili gibi görmesi ve öyle davranması gibi duruyor. Bunu da durdurması gereken kişiler ise sessiz bir şekilde olayı izliyorlar.
Gelelim bir başka konuya. Benim de içinde olduğum Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu, Hava Sporları Federasyonu’nda yaşanan olaylar neticesinde görevden alındı. Bu göreve de o zamanın daire müdürü Hüseyin Cahitoğlu vekalet etmeye başladı. Cahitoğlu görevden alınınca yerine ise Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu tarafından bu kurulda görev alan Uğur Çorba atandı. Bu ne etiktir ne de yasaya da uyar. Ama ne yasayı bilen var ne de başka bir kuralı.
Spor Dairesi Müdürü Besim Erdenay ve yardımcısı Haldun Oktay’a bu sütundan sesleniyorum. Yetki gasbı yapmayın.
Benden söylemesi.Başa dön tuşu