Kıbrıs

Bu hükümet de hayvanları açlığa ve hastalığa mahkum edecek mi ?


Bu yılki 2019 bütçesinden hayvanların en azından yaşamsal ihtiyaçları olan beslenme giderleri için pay ayrılması bekleniyor…

KKTC’de Hayvan Refahı Yasası var, ancak ülkemizdeki hayvanların refahı sağlanamıyor. Sahipsiz hayvanlar sokaklarda açlık, susuzlukla, hastalıklarla, kene ve pirelerle yaşam mücadelesi veriyor.

Devlet yöneticileri eliyle açlığa mahkum ediliyorlar

Bu konuda ilgili yerel yönetimlerin yasal görevleri bulunmasına rağmen, belediyeler bu konudaki sorumluluğu devlete atıyor ve bütçeyi gerekçe gösteriyor.

Devlet bütçesinden de hiçbir yıl bu yönde bir pay ayrılmaması sonucunda olan hayvanlara oluyor. Sokaktaki sahipsiz hayvanlar devlet yöneticileri eliyle açlığa mahkum ediliyor.

Açlık ve hastalıklarla yaşam mücadelesi!

Yılbaşı süslemeleri, ziyaretler, izaz ikramlar ve diğer lüks harcamalara bütçe bulunabilirken, sokaktaki hayvanlar, açlık ve hastalıklarla yaşam mücadelesi veriyor.

Hatırlanacağı gibi, Karpaz bölgesindeki eşeklerin açlıktan köylere girdikleri ve karınlarını doyurmak için mücadele verdikleri birçok kez basına yansımıştı. Bunun yanısıra sokaktaki sahipsiz köpekler ve kediler de, sokaklarda hastalıklarla, kene ve pirelerle, açlıkla ve susuzlukla karşı karşıya.

Serdar Denktaş söz vermişti

2014 yılı Nisan ayında Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı olduğu dönemde Serdar Denktaş, “Bilindiği gibi Hayvan Hakları Yasası geçmiştir. Bu yasaya bağlı olarak 2015 bütçesine, hayvanlar için bir bütçe konması lazım” demişti. Aradan geçen 5 yıla rağmen, halen daha hazırlanan bütçelerde hayvanlar düşünülmüyor. Yine o dönemin Başbakan’ı olan Özkan Yorgancıoğlu da, “Yeni dönem bütçesi yapılırken, hem ülkemizin koşulları, hem ülkemizde mevcut bu tür hayvanlar adına bir değerlendirme yapılabilir” demişti.

Bu yılki 2019 bütçesinden hayvanların en azından yaşamsal ihtiyaçları olan beslenme giderleri için pay ayrılması bekleniyor. Hükümet yetkililerinin bu konuda hassasiyet göstermeleri ve bunca yıl alınmayan bu kararın alınması bekleniyor.

Not: Köpekler, sokaklarda hastalıktan ve açlıktan fotoğrafta görüldüğü gibi bu hale geliyorlar. Bu köpek birkaç ay önce Güzelyurt’ta bu halde bulundu ve tüm tedavilere rağmen kurtarılamadı.

 

 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı