Bu hayvanlara ilgi gösterin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Bu hayvanlara ilgi gösterin

Bu hayvanlara ilgi gösterin

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kıbrıs’ın kuzeyinde tek olan ve yaklaşık 20 yıldır Mağusa’da faaliyet gösteren hayvanat bahçesine ilgi her geçen gün azalıyor. İçerisinde yılan, iguana, maymun ve birçok kanatlı hayvanı barındıran hayvanat bahçesi, devletten hiçbir yardım almadan tamamen kendi kaynaklarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Kendi çabalarıyla parkta birtakım düzenlemeler yapan hayvanat bahçesi sahibi Hüseyin Yıkılmaz, amaçlarının hayvanat bahçesi bünyesindeki hayvanları çocuklara tanıtmak olduğunu belirterek hükümetin ilgisizliğinden yakındı.

Yasa şart
KKTC’de Hayvanat Bahçesi Yasası olması gerektiğine değinen Hüseyin Yıkılmaz, dış ülkelerden hayvan getirmek için yüklü miktarda gümrük bedeli ödemek zorunda kaldıklarını anlattı. Ülkede tek olmasına rağmen vatandaşın hayvanat bahçesine ilgisinin de az olduğunu anlatan Hüseyin Yıkılmaz, “Benim amacım gençlerin ve çocukların bu hayvanları görüp tanımasıdır”, sergilemek için dış ülkelerden getirilecek hayvanların gümrüğe tabi tutulmamasını istediğini dile getirdi.


Giriş ücreti 1 TL
Hayvanat bahçesine giriş ücreti 1 TL gibi cüzi miktar olmasına rağmen, park vatandaşlar tarafından pek ilgi görmüyor. Hayvanat bahçesi bünyesinde barınan hayvanların ihtiyaçlarının aynı yerde faaliyet gösteren “pet shop”tan giderildiğini belirten Hüseyin Yıkılmaz, “Mağusa’da bulunan diğer pet shoplar gibi kendi ihtiyaçlarımız için çalışmıyoruz. Buradan elde edilen gelir, hayvanat bahçesindeki hayvanların ihtiyaçları için kullanılıyor. Vatandaşlarımızdan buradan alışveriş yapmaya özen göstermelerini rica ediyorum” şeklinde konuştu. Hayvanat bahçesinin haftanın 7 gün hizmette olduğunu belirten Yıkılmaz, çalışma saatlerinin hafta içi ve cumartesi günleri 08.00-19.00 saatleri arasında, pazar günü ise 10.00- 16.00 saatleri arasında olduğunu bildirdi.

 

Hayvanat bahçesi bünyesinde barındırılan iguana ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar