Köşe Yazarları

Bu gençlere sahip çıkalımBasketbol Genç Erkekler Ligi final serisi noktalanırken Yakın Doğu şampiyon, Akdeniz ise ligi ikinci tamamladı. Bana göre her ikisi de oynadıkları basketbol ile ülkemize yeni yıldızları kazandıran takımlar oldu.
Yakın Doğu Üniversitesi sezon içinde inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Ayhan Birsel’in dama taşı gibi bütün yaş gruplarına gönderilmesi onun da fazlasıyla yorulmasına ve konsantrasyonunun bozulmasına neden oldu. Sonra tüm ligler bitince Ayhan hoca da eski havasına büründü. Yakın Doğu şampiyon oldu. Bu takımdan A takıma çıkacak birçok isim var ancak kendilerini geliştirmeleri şart. Ertuğrul Donangil, babası “Okan Donangil” gibi olmak istiyorsa kendini daha çok geliştirmeli. Babası onun yaşında Yenicami A takımda oynuyor ve oynattırıyordu. Ama geleceği parlak bir isim. Mert Karakaya’nın dersleri gibi basketbolu da 10 numara. Bu çocuk geleceğin yıldızı ama tabii ki önce okul demezse. Ama anne ve baba eğitimci olunca bu iş değişir. Mert kendine güvenenleri boş çıkarmadı. Kaan Sütcü, baba Ahmet ve amca Mustafa gibi olma yolunda. İyi kumaşa sahip. Ferit bu yıl A takımda olmanın avantajlarını yaşadı. Baran Ali Kılıç, Günay, Cemal, Hamit ve Kaan Yatman da Yakın Doğu’nun gelecek yüzleri ama onlara gözü gibi bakılmalı. Bu şampiyonluğun mimarı Ayhan Birsel de tek takımla olursa başarı da gelir.
Gelelim Akdeniz Spor Birliği’ne. Kısıtlı imkanlarla ama çalışkan bir antrenör Tamer Bolat ve iyi oyuncularla finale kadar geldiler. Şampiyonluğu kazanabilirler miydi? Evet, kazanırlardı ama son hamlelerde hep geri kaldılar. Tamer hoca kendisi gibi efendi bir takım yaratmış. Bu çocuklar da gelecek açısından önemli yerlere gelebilirler. Basketbol Federasyonu eski Başkanı Levent Çağdal’ın oğlu Fuat, Bartu, Arif, Tunç, Emre gibi oyuncular geleceğin iyi oyuncuları olma yolunda. Akdeniz camiası şampiyonluk kaçtı diye üzülmesin. Bu takım gerçekten kaliteli ve alkışlanacak işler yapıldı. Akdeniz yönetiminin artık A takım kurma zamanı geldi. Serhat Deniz, Fenerbahçe peşinde değil de Basketbol Büyük Erkekler Ligi takımı oluşturmalıdır. Bu çocuklar takviyelerle yukarıda da iyi işler yapar. Tamer Bolat ve öğrencilerini bir kez daha tebrik ederim.
Gelelim maçın hakem ikilisine. Serdar Kızılsu ile Hatice Ersözlü bana göre kötü bir maç yönetti. İki tarafa da çalmadıkları çok düdük vardı. Ama son uzatmada yaşananlar affedilir gibi değildi. Serdar hoca, Türkiye’de bunları yapsa dinlendirilir ama bizde kısıtlı hakem olunca iş değişir. Çaldıkları ama tepki çeken düdükler yanında bir de gözümün önünde çalamadıklarını ben dahil herkes gördü.Başa dön tuşu