Kıbrıs

BRT’nin elektriği kesildi


EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, yapılan kontrollerde, kurumun yalnızca, taksitlendirilen bakiye borcunu ödediğinin tespit edildiğini belirterek, yıl içerisinde kullanılan elektriğin borcunun 1 Milyon TL’ye ulaştığını savundu.

Cesurer, bu durumda olan diğer kurumların elektriğinin de kesileceğini kaydetti.

BRTK Koordinatörü Mustafa Tosun ise iki kurum arasında bugün veya yarın görüşme yapılmasının planlandığı bir süreçte kesintinin gerçekleştiğini belirtti.

Tosun, “O görüşme beklenmeden kesinti oldu. Kurum eski borçlarını yeniden yapılandırdı ve ödüyor. Bu yılın tüketimine ilişkin ödemelerle ilgili, bütçe kesinleşmediği için, yeni bir formül konuşuluyor. Kurumun ödememe gibi bir tavrı yok” dedi.

BRT Müdürü Mete Tümerkan da, kurumun elektriğinin sabah itibarıyla, 2014 yılı içerisindeki borcun ödenmediği gerekçesiyle kesildiğini söyledi.

“Borcumuzu ödemeyeceğimiz yaklaşımında değiliz” diyen Tümerkan, kurum yönetimi olarak geriye dönük 20 milyonu aşkın birikmiş borcun yeniden yapılandırılarak ödenmesi konusunda geçmişte adım attıklarını anımsattı.

Tümerkan, “Bu yıl içinde kullanımdan kaynaklanan borcun ödenmesi konusunda gerekli çalışma ve hazırlıklar devam ediyordu. Hatta bu sabah BRT’nin maliyecileriyle Elektrik Kurumu’nun ilgili birimi arasında konuyla ilgili görüşme yapılıyordu. Bu süreç devam ederken kesinti gerçekleşti. Kurum olarak borcumuzu ödemeyeceğiz gibi bir yaklaşım içerisinde değiliz. Zaten olamayız” dedi.

Borcun ödenmesiyle ilgili gerekli çalışma ve hazırlıkların yapıldığına işaret eden Tümerkan, “Ortada iki devlet kurumu vardır. Bunlar arasındaki sorunlar da diyalogla çözülür, diye düşünüyoruz. Kesinti yapılmadan kurumla var olan diyalogun devam ettirilerek sonuçlandırılmasını ve ondan sonra kesintiye gidilecekse gidilmesinin daha doğru bir yol olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Tümerkan, kurum olarak bu sorununun ortadan kalkması için üzerine düşen görevi yapacaklarını da vurguladı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı