EkonomiKıbrısSürmanşet

Bozkurt: Kalite ve güven ile büyüdük


Northernland Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt yaşadıklarını ve hedeflerini anlattı.

Northernland Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt, geçmişten bugüne yatırımcılık öyküsünü ve hedeflerini anlattı “Artık her alanda kalite ve yüksek standardı gözetmek zorundayız.” “Bu ülke kendi yatırımcısına, bu ülkenin yatırımcısı da gençliğe, spora, kültüre, çevreye ve hayata sahip çıkacak.” “Biz hep işimizle yattık, işimizle kalktık. Kendimizi nasıl aşarız diye araştırdık, sorguladık, çalıştık. Hep daha iyisine ulaşmayı hedefledik.” “Grand Sapphire Resort bu adada inşa edilecek olan en büyük proje olacak. 185 bin metrekare civarında bir projedir. 7 bin metrekare yüzme havuzunu içinde barındırır. Teknolojik açıdan da çok ciddi düşünülen ve planlanan bir projedir.“ “Bugün Mağusa’ya baktığımızda kira değeri en yüksek binaların bizim olması bizim için bir gurur. Bu da bize yaptığımız işin bittikten sonra bile değerli kaldığını gösteriyor.” Ülkemizin önemli yatırım ve inşaat işletmelerinden NorthernLand Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt, gelişim için her alanda kalite ve standardın gözetilmesi gerektiğini söyledi, “Bu ülke kendi yatırımcısına, bu ülkenin yatırımcısı da gençliğe, spora, kültüre, çevreye ve hayata sahip çıkacak.” şeklinde konuştu. Dünyanın en ileri inşaat teknolojileri ile 185 bin metrekare üzerine inşa edilecek, içinde 7 bin metrekare yüzme havuzlarına sahip ülkenin en büyük projesi Grand Sapphire Resort Hotel’e imza atmaya hazırlanan Koral Bozkurt, “Grand Sapphire Resort Hotel’in çevresinde de araziler aldık, Grand Sapphire’i daha da geliştirmeyi planlıyoruz. 1600 konut ve bir 5 yıldızlı otel olarak kalmayacak, daha da büyüyecek” dedi. Northernland Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt, geçmişten bugüne yatırımcılık öyküsünü ve hedeflerini anlattı.

Soru:Kaç yaşında başladınız iş hayatına?

Koral Bozkurt: 1999 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra askerlik yaptım. Görevimi tamamladıktan sonra 6 aylık bir İngiltere sürecim oldu. Kıbrıs’a geri dönüşüm İngiltere’ye tekrar dönmek içindi ama vize alamadığım için Kıbrıs’ta kaldım, özel bir şirkette 1 yıl çalıştım. Hem edindiğim deneyim, hem de girişimci bir ruhla 2003 aralık ayında kendi şirketimi kurdum. İlk etapta şirkette 3 kişiydik, İngiltere’den yanıma 2 yatırımcı ortak almıştım. Zaman içinde bütün hisseleri kendim satın aldım. İlk yatırımınız neydi? Koral Bozkurt: İlk yatırımım Kumyalı’da 23 adet villa inşa etmek oldu. İlk yatırımınız nasıl bir girişim oldu? Kredi mi aldınız? Hayır, kredi kullanmadık, ortaklarımın sağladığı mali finansman vardı. Tabii ki her işin başlangıcında zorluklar olur. İlk başlarda çok zorlanmadım desem yalan olur. O zamanlar Annan Planı sürecinin son dönemleriydi, Kıbrıs ’ta ciddi bir inşaat patlaması vardı ve taşeronlar belli bir yoğunluktaydı. Dolayısıyla işin her aşamasında zorluklar olan bir dönem idi. Ama fırsatlar da vardı. Kendi işini kurmak büyük bir risk değil miydi? Kamuda görev yapabilirdin ya da belki çok daha az risk üstlenerek hayatını kazanabilirdin. Mezuniyet sonrasında babama memur olmak istemediğimi söylemiştim, kendi işimi kurmak hep hayalimdi. Peki tek başına yaptığın ilk iş beklediğinden iyi mi kötü mü gitti? Kumyalı bizim için esasında zor bir lokasyondu. Beklediğimizden kötü gitmesine rağmen belli bir süreçte bunu başardık. Sonra Bahçeler’de bir arazi aldım, orada 55 adet villa projesi yaptık ve o proje çok başarılı ilerledi. Ondan sonra şirketin önü açıldı. -‘Hep yenilikçi olduk, kalitede ısrar ettik’

Soru: Sana göre çıkış projen hangisi?

Koral Bozkurt: Bana göre bizim çıkış projemiz Alasya Park’tır.

Soru: Hangi yıl?

Koral Bozkurt: 2008 yılı. Alasya Park’ın yerini alırken, o dönemde Mağusa’da bu denli büyük bir toplu konut projesi yoktu. Hatta o zamanlar tüm Mağusa’da binalar 4 kat inşa edilirken, daha büyük ve gösterişli bir site yapmak istedim, insanlar yükseklikten korkar mı korkmaz mı gibi endişelerim olmasına rağmen o projeyi satışa çıkardık. Çok kısa sürede satışlarını tamamlayıp, hedeflenen zamanda dairelerimizi teslim ettik. Mağusa kentine attığın ilk imza mıdır? Mağusa kentinde daha önce 2 küçük apartman olarak imzamız vardı. Ama büyük proje olarak evet Alasya Park, Mağusa kentine attığımız ilk imzadır. Bu proje çok başarılı bir satış süreci geçirdi. Onun arkasından Saklıkent ve diğer projeler adım adım geldi. Her proje bir diğerinden daha gösterişli oldu ve hep yenilikçi olduk, çağdaş mimari anlayışla ilerledik, kalitede ısrar ettik.

Soru: Sektörde kaç yıl geride kaldı?

Koral Bozkurt: 18 yıl oluyor.

Soru: Takım çalışması başarının anahtarı mı?

Koral Bozkurt: Çalışmak nedir veya çalışanın psikolojisi nedir ben çok iyi anladığımı düşünüyorum. Çünkü ben çalışırken mesela beni rencide eden noktaları ve çok iyi bildiğimden, takım arkadaşlarıma hep böylesi bir empati ile yaklaştım. Şirketimizde çalışan arkadaşlarda birbirini seven ve aidiyet duygusu yüksek bir takım oluşturuyor.

Soru: Geriye baktığınızda ne hissediyorsunuz? Dibi gördüğünüz zamanlar oldu mu? O dönemlerden nasıl çıktınız?

Koral Bozkurt: Mutlaka, sonuçta iş hayatında zorluk yaşadığımız süreçler oldu. Ama nedir mesela ben prensip olarak çok uzun vadeli çalışan bir kişiyim. Mesela 3 yıllık bir projemiz olursa bizim 3 yıllık çalışma planımız hazırdır. Bunu her ay içinde güncelleriz, hangi noktadayız, finansal durumumuz nasıldır görürüz. Böylece çok sıkıntılı bir dönem olursa biz bunun 1 yıl önceden tedbirini aldığımız için çok ta sıkıntılı bir süreç yaşamadık.

Soru: İşin bir de sosyal boyutu var, Mağusa Türk Gücü gibi tarihi bir değeri dipten zirveye taşıdın. Bu proje nasıl oluştu kafanda ve ne mecburiyetin vardı? Neden?

Koral Bozkurt: Ben MTG’de ilk 2006 yılında yöneticilik yaptım. Biz Mağusa’nın sembollerinden olan bu kulübün sonuçta taraftarıyız. Benim siyaset hayalim hiç olmadı ama MTG başkanlığı hayalim hep oldu. MTG bizim için sadece bir spor kulübünü desteklemek değil bölge gençliğine bir yol çizmektir. Zaten MTG başarılı olurken alt yapısındaki 450 çocuk da spora bir aşk ve takıma bir aidiyet duygusu geliştirdi. Bizler alt yapıda her oyuncuya eğitim imkanı sunan, genç takıma gelen oyuncuya bir üniversite bursu veren tek kulübümüz adada. Buradaki amacımız kendi şehrimizde kendi gençliğimize sahip çıkmakok çalışmalıyız.Başa dön tuşu