Bozer, "Onay Yasalarını Geçirdik" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Bozer, “Onay Yasalarını Geçirdik”

Bozer

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’i, 4. Kuzey Kıbrıs Pediatri Sempozyumu ve bu çerçevede bu akşam gerçekleştirilecek çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili konferansa davet etti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Emine Güllüelli başkanlığındaki  heyet ile bu konferansta konuşma yapmak üzere KKTC’de bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Şahin’i kabul etti.


Heyeti kabulünde konuşan Bozer, koruyucu hekimliğin, çocuk hekimliğinin temelini oluşturduğuna ve çocuk istismarının da çocukların iyi yetiştirilmesi adına hekimliğin bir parçası olduğuna işaret ederek, çocuk istismarı konusunun Meclis’in gündeminde olduğunu anımsattı.

Konuyu daha geniş bir kapsamda tutarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile istismar şeklinde ele aldıklarını anlatan Bozer, bu çerçevede Meclis’te oluşturdukları hazırlık komitesinin yoğun şekilde çalıştığını vurguladı.

Bozer, ilgili onay yasalarının daha önce Meclis’ten geçtiğini anımsatarak, şimdi ise normal mevzuata uygulamak adına yasa çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

Bu yasaların geç kalınmadan hayata geçirilmesi temennisini de dile getiren Bozer, bu yönde irade ve istekleri olduğunu vurguladı.

PROF. ŞAHİN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Şahin de, çocuk istismarının çocuğun sosyal yaşamında sağlığını etkileyen bir konu olduğuna işaret ederek, bu alanda uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmaları ve deneyimlerini KKTC’de paylaşmaktan mutlu olacağını ifade etti.

Bu konunun sadece dünyanın bir bölgesine özgü bir sorun olmadığını, tüm ülkelerde yaşandığını anlatan Şahin, belli aşamalardan geçilen bu alandaki çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Prof. Şahin, kötü geçmiş bir çocukluğun kötü bir hayat sürecine dönüşebileceğine işaret ederek, bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının önemi üzerinde durdu.

GÜLLÜELLİ

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Emine Güllüelli de, yarın Cratos Hotel’de başlayacak  4. Kuzey Kıbrıs Pediatri Sempozyumu ve bu çerçevede bu akşam saat 18.00’de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde gerçekleştirilecek çocuk istismarının önlenmesiyle ilgili konferansa Meclis Başkanı’nı da davet etmek ve bilgi vermek amacıyla ziyarete geldiklerini ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar