Bozer: `Nisap sorunu büyük ayıp` - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Bozer: `Nisap sorunu büyük ayıp`

Bozer: `Nisap sorunu büyük ayıp`

Bozer, UBP kurultayı sürecinde kaybedilen zamanın daha hızlı çalışılarak telafi edileceğini; komitelerde biriken tasarılar bulunduğunu ve herkesin görevini titizlikle yapması gereken bir süreçten geçildiğini söyledi.

Meclis Başkanı Bozer bugün “Toparlanıyoruz Hareketi” olarak da bilinen “Temiz Toplum Derneği” yöneticileri ve gönüllerini kabul etti.


ÖZERSAY NİSAP, MAZBATA VE İSTİHDAM KONULARINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI

Dernek Başkanı Kudret Özersay, Bozer’i ziyaretinde toplumda kamu vicdanını yaralayan gelişmeler olduğunu ifade ederek, mecliste nisap sağlanamaması, mazbata ve istihdam konularına değindi.

UBP hükümetinin “hukuka aykırı” ve “partizanca” istihdam yaptığını savunan Özersay, Meclisin bu konu hakkında inceleme yapması için Başkan Bozer’e bir dilekçe sundu.

“MECLİSE GELMEYEN VEKİLLER KIBRIS TÜRK HALKININ İRADESİNE İPOTEK KOYUYOR”

Sorunların çözülmesi için yetkililerin bir an önce adım atması gerektiğini vurgulayan Kudret Özersay, Meclis İç Tüzüğü’nün uygulanması gerektiğini söyledi. Meclis Başkanı Bozer’in bu konuda adım attığından söz eden Özersay, Meclis’e gelmeyen vekillerin Kıbrıs Türk halkının iradesine ipotek koyduğunu belirtti.

“Meclis toplumda saygınlığı olan bir kurumdur” diyen Kudret Özersay, “Vekiller meclise gelmeyerek buna ciddi zarar veriyor” ifadesini kullandı.

“DEŞİFRE EDİLSİNLER”

Meclise gelmeyen vekillerin teker teker deşifre edilmesini istediklerini dile getiren Özersay, “Değişim ancak kamoyu kanadıyla uygulanan baskı sonrasında başlayabilir” ifadesine yer verdi.

Özersay, derneğin hem siyasetteki, hem de toplumdaki yozlaşmaya karşı mücadele verdiğinin altını çizerek, “Toparlanıyoruz Hareketi, Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine dayalı bir geleceğe sahip olması için çalışıyor” dedi.

“İNSANLAR BORÇ BATAĞI İÇİNDE”

Ülkedeki mazbata sorununa işaret eden Özersay, özellikle Güzelyurt bölgesindeki köy ziyaretlerinde insanların borç batağında olduklarını gözlemlediklerini dile getirdi.

Özersay, “Mazbata sorunu derin bir sosyal ve ekonomik yara açıyor. Sorunun aşılabilmesi için bugüne kadar atılan adımların geçici olduğunu görüyoruz, mazbata meselesinin kökünde yatan Faiz Yasası düzenlemesi sürekli olarak geciktiriliyor” dedi.

Kudret Özersay, Meclis Başkanı Bozer’in insiyatif alarak halkın yaşadığı sıkıntılar karşısında harekete geçirmek için siyasileri zorlamasını, gerekirse buna engel olanları deşifre etmesini istedi.

BOZER: “MECLİSTE BİR TIKANMIŞLIK YAŞANIYOR”

Meclis Başkanı Hasan Bozer de, Meclis’te nisap sağlanamamasını “büyük bir ayıp” olarak değerlendirerek bu durumdan memnun olmadığını, huzursuzluk hissettiğini söyledi.

Bozer, mecliste bir “tıkanmışlık” yaşandığından söz ederek, “Üretken ve halkın beklentilerine cevap veren bir parlementomuzun olması gerekiyor” dedi.

Kurultay sürecinde bir zaman kaybı yaşandığına değinen Bozer, daha hızlı çalışılarak açığın kapatılacağını söyledi.

Komitelerde biriken yasa tasarıları olduğunu belirten Meclis Başkanı Hasan Bozer, “Herkesin görevini titizlikle yapması gereken bir süreçten geçiyoruz” ifadesine yer verdi.

Hasan Bozer, Meclis’in yönetimin en üst noktası olduğunu anımsatarak, 50 milletvekilinin de aynı konumda olmadığını, bazı vekillerin Meclis toplantılarına düzenli geldiğini dile getirerek, “Parlamenter sıfatını taşıyan insanların her şeyden önce mesuliyet taşıması gerekir. Kişilerde o ruh yoksa onları ceza ile yönetmemiz bir yere kadar olur” dedi.

Milletvekillerine ceza verilmesinin daha önceki yıllarda hiç öngörülmediğini belirten Hasan Bozer, özürsüz şekilde bir ay boyunca toplantılara gelmeyen milletvekillerin ihracı konusunda Anayasa’da yer alan maddeye değinerek bunun ciddi bir süreç olduğunu söyledi.

“TOPLANTILARA GELMEYEN VEKİLLERDEN MAAŞ KESİNTİSİ”

Milletvekillerinin devamsızlığı konusunda farklı bir çalışma yapıldığından ve bunun caydırıcı olabileceğinden söz eden Başkan Bozer, toplantıya katılmayanlardan maaş kesintisine gidilmesi yönünde bir çalışma yapıldığını bildirdi.

Hasan Bozer, ekonomik yaşamı düzenleyecek, oluşan tahribatları gidermek için Faiz Yasası’yla ilgili bir ad-hoc komite kurulduğunu ifade ederek, “Meclis tarihinde ilk defa bu kadar yetkili bir komite kuruldu” ifadesine yer verdi.

Komitenin çalışmaları hakkında bilgi veren Bozer, Mart sonuna kadar yasaların yürülüğe girmemesi halinde mazabata sorunun yeniden gündeme geleceğini söyledi. Bozer, bu konun üzerinde hassasiyetle durduğunu vurguladı.

İstihdamların tartışılması gerektiğini dile getiren Bozer, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun uzun süredir çalışmadığını hatırlattı.

“ŞEFFAFLIĞIN ÖNEMİ….”

Meclis Başkanı Hasan Bozer, olayları objektif bir şekilde kamoyuna duyurduğunu ve kararı halkın vermesini istediğini ifade ederek, bu şeffaflığın sadece mecliste değil tüm kurumlarda olmasını istedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar