Borcu var, kesilecek... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Borcu var, kesilecek…

Borcu var

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), ülkenin elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’in içinde bulunduğunu mali sıkıntıdan Maliye Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu kaydetti.

El-Sen Yönetim Kurulu Başkanı Çağlayan Cesurer yazılı açıklamasında, kuruma bağlı santralların 20 günlük yakıtı kaldığına dikkat çekerek, “Kurumun sadece Maliye Bakanlığı ve bağlı dairelerinden alacağı 110 milyon TL’yi aşmışken 20 günlük yakıt kalmış olması hangi ekonomik mantığın ürünüdür” diye sordu.


Cesurer, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun ilgili bakan ve hükümetin baskısı altında olduğunu da kaydetti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Kıb-Tek ile ilgili gerçekleri inkar ederek hatayı fuel-oil kullanımına bağladığını belirten Cesurer, “Maliye Bakanı; hükümete bağlı daireler, diğer kurum ve kuruluşların elektrik borcunu ödemiyor” dedi.

Cesurer, Maliye Bakanlığı’nın tek taraflı olarak ödemesi gereken mablağı düşürdüğünü,  Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruma borcunu üstlendiğini,  belediyelerin elektrik borcunu azalttığını, Cratos Otel gibi büyük özel sektör kuruluşlarının borçlarına ve elektriklerinin kesilmesine müdahale ettiğini, bunların üzerinde de Kuruma hiç ödeme yapmadığını belirtti.

Sendikanın devlet bütçesi hazırlanırken kurumsal alan için bütçeye konması gereken meblağları ilgili bakan ve ilgili Meclis Komitesi üyelerine bildirdiğini kaydeden Cesurer, “Ancak Sayın Tatar yeterli ödenek konmasını kendisi engellemiştir” dedi.

KIB-TEK’İN MALİYEDEN ALACAĞIAçıklamaya göre, Maliye’den alacakların dökümü ise şöyle:
“31 Aralık 2010 öncesi borç-alacak mahsuplaşması sonunda devletin borcu 59,089,476 TL; devlet dairelerinin 01 Ocak 2011sonrası borcu 12,041,500 TL; ödeme süresi gelmiş teşvik miktarı 5,384,132 TL; Yakın Doğu Üniversitesi’nin elektrik tüketim borcunun ödenmesi ile ilgili temlik nedeni ile 10,715,533 TL;  BRT’nin borcu 17,348,221,91 TL; Din İşleri Dairesi ve bağlı camilerin borcu 6,057,876,31 TL… Tüm bunların toplamı Maliye Bakanlığı’nın KIB-TEK’e ödemekle yükümlü olduğu miktar 110,636,741,83 TL…”

MALİYE’NİN ELEKTRİĞİ KESİLECEK
Maliye Bakanlığı’nın borcundan dolayı elektriğinin kesileceği uyarısında da bulunan El-Sen Başkanı Cesurer, kurumun yıllık 150 milyon zarar ettiği yönündeki açıklamalarla ilgili olarak da şunları kaydetti:

“150 milyon zarar varsa bunun kaynağı hükümet ve başta Maliye Bakanlığı’dır. Maliye Bakanlığı kendi yükümlülüklerini yerine getirmeyince kurum borçlanmak zorunda kalmakta ve faiz yükü artmaktadır. Hükümet teşvik veriyorum diyerek bazı kesimlerin elektrik tüketiminin bir kısmını karşılayacağım diyor, ancak karşılaması gereken miktarı ödemiyor.”

Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun  ilgili bakan ve hükümet tarafından baskı altına alındığını da belirten  Cesurer, kurumun özerk bir yapıya kavuşturulması taleplerini yineledi.

Cesurer, Kıb-Tek’in mali durumunu tartışmak için Maliye Bakanı’nı canlı televizyon programına da davet etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar