Borç üstüne borç - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Kıbrıs

Borç üstüne borç

Borç üstüne borç

400 MİLYON TL’YE YAKLAŞTI: Tahsilatta yaşanan sorunlar nedeniyle, borcu her gün büyüyen Kıb-Tek, artan döviz kurları nedeniyle de ciddi kayıplar yaşadı. AKSA ile imzalanan alım garantili sözleşmelerin faturasını da ödeyen Kıb-Tek’in borcu son kredilerle 400 milyon TL’ye yaklaştı

BAKANLAR KURULU BORÇLANDI: Borçlanma, Kıb-Tek’in yeni yönetimi atanmadan yapıldı. Yeni yönetim 20 Eylül 2013’te atanırken, borçlanma ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı ise 18 Eylül tarihini içeriyor. 18 Eylül’de eski yönetim de istifasını sunmuştu. Borçlanmanın hangi yönetim kurulu kararı ile alındığı merak ediliyor


45 MİLYON TL DAHA: Elektrik Kurumu’nda yeni bir borçlanma gündeme geldi. AKSA’ya yapılacak yakıt ödemeleri nedeniyle alınacak borç 45 milyon TL. Dövizde yaşanan artışın yakıt fiyatlarını etkilemesi ile AKSA’nın saat başı elektrik alımı fiyatlarını yükselttiği bu yüzden de bur borçlanmaya gidildiği belirtildi

İŞTE YENİ BORÇ TABLOSU: İşte borç alınacak bankalar ve vadeleri:
Banka ismi    Borç miktarı Vade
Kıbrıs İktisat Bankası   5,000,000 TL 60 ay
Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd. 7,000,000 TL 60 ay
Şeker Bank    2,000,000 TL 36 ay
As Bank Ltd    10,000,000 TL 60 ay
Viya Bank    10,000,000 TL 60 ay
Credit West Bank   1,500,000 TL 24 ay
Türkiye İş Bankası   10,000,000 TL 60 ay

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ: Kıb-Tek’te bu gelişmeler yaşanırken yeni yönetim kurulu da belirlendi. Başkanlığa Erkan Okandan, asbaşkanlığa ise Yılmaz Nasipoğlu getirilirken üyeler şu şekilde belirlendi: Emir Ekinci, Osman Eminel, Yılmaz Öztürk, Osman Aktunç ve Refik Kuman.

Bertuğ TOPAL
Tahsilatta ciddi sıkıntılar yaşayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, biriken yakıt borcunu ödeyebilmek maksadıyla 45 milyon TL borçlanıyor.
KKTC’de faaliyet gösteren toplam yedi bankadan, 45 milyon TL borç almak için Bakanlar Kurulu kararı üretildi.
Alınan borç için devlet kefalet senedi verilmesi karar bağlanırken, bankaların tahsilatı, otomatik ödeme nedeniyle veznelerine düşen paradan karşılayacağı öğrenildi.

Çevrilebilir olmaktan çıktı
Tahsilatta yaşanan sorunlar nedeniyle, borcu her gün büyüyen Kıb- Tek, artan döviz kurları nedeniyle de ciddi kayıplar yaşadı.
AKSA ile imzalanan alım garantili sözleşmelerin faturasını da ödeyen Kıb- Tek’in borcu son kredilerle 400 milyon TL’ye yaklaştı.

TPİC’e borç dağ oldu
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun akaryakıt ihtiyacını karşıladığı Türkiye merkezli Turkish Petroleum International Company Ltd. isimli şirkete de yaklaşık 125 milyon TL akaryakıt borcu bulunuyor.
Türk Petrolleri’nin yan kuruluşu konumundaki TPİC’in de alacağının birikmesi nedeniyle ödeme beklediği öğrenildi.
Kıb-Tek, yapılan 45 milyon TL borçlanmalının önemli bir bölümünü TPİC’e olan borcun bir miktarını ödemek için kullanacak.

Sürekli borçlanma
Kıb-Tek’in piyasadan alacağının da 500 milyon TL civarında olduğu belirlenirken, tahsilatta yaşanan sıkıntılar kurumu sürekli borçlanmaya itiyor.
Kıb-Tek’in tahsilatta yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sürekli borçlanmaya gitmesi, kurumun nakit akışını da olumsuz etkiledi. Banka veznelerine düşen kaynak borçlanma taksitlerine giderken, kurumun günlük malzeme alımlarında da sıkıntıya girebileceği tehlikesi bulunuyor.

Alacak da dağ gibi
Kıb-Tek’in 16 Ağustos 2013 tarihli rakamlarına göre, toplam alacağı 409 milyon 42 bin TL.
Bunun 63 milyon 310 bin TL’si sadece devletten alınması gereken rakam.
Bu rakamın içinde mahsuplaşmaya ait 29 milyon 89 bin TL, camilere ait 6 milyon 827 bin TL, Din İşleri’ne ait 19 milyon 200 bin TL, BRTK’ya ait 19 milyon 200 bin TL, devlet kurumlarına ait 383 bin TL, genel tüketicilere ait 188 milyon 21 bin TL, Rum, Maronit ve Pile’nin kullanıp ödemediği 33 milyon 610 bin TL, belediyelere ait 92 milyon 797 bin TL ve GKK-BKK-Elçilik’e ait 4 milyon 812 bin TL elektrik borcu bulunuyor.
Ayrıca 2013 yılı Nisan-Temmuz teşviklerine ait ise 8 milyon 350 bin TL ödenmeyen elektrik borcu bulunuyor.

Resmi Gazete’de yayımlandı
Bakanlar Kurulu, Kıb-Tek’in alacağı borcu onaylayarak Resmi Gazete’de yayımlattı. İşte Resmi Gazete’de çıkan borç alım kararı:
Bakanlar Kurulu, KKTC Borç Yönetim Komitesi’nin önergeye ekli kararı uyarınca Kıb-Tek’in vadesi gelmiş yakıt ödemelerinde kullanılması amacı ile aşağıda belirtilen vade ve tutarda devlet kefalet senedi verilmesini onayladı.

İşte borç alınacak bankalar ve vadeleri:
Kıbrıs İktisat Bankası   5,000,000 TL 60 ay
Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd. 7,000,000 TL 60 ay
Şeker Bank    2,000,000 TL 36 ay
As Bank Ltd.    10,000,000 TL 60 ay
Viya Bank    10,000,000 TL 60 ay
Credit West Bank   1,500,000 TL 24 ay
Türkiye İş Bankası   10,000,000 TL 60 ay

Kıb-Tek yönetimi belirlendi
Bu arada Kıb-Tek’te bu gelişmeler yaşanırken Kıb-Tek Yeni Yönetim Kurulu da belirlendi. Başkanlığa Erkan Okandan, asbaşkanlığa ise Yılmaz Nasipoğlu getirilirken diğer üyeler şu şekilde belirlendi: Emir Ekinci, Osman Eminel, Yılmaz Öztürk, Osman Aktunç ve Refik Kuman.

Tüketiciye yansıyor
Kıb-Tek’te yapılan bu borçlanmaların faturada tüketiciye yansıdığı belirtiliyor. Yakıtın döviz ile belirlenmesi sonucu tüketicinin elektrik borcuna da yansıyan fiyat değişikliği bundan sonraki dönemde faturalarda hissedileceğe benziyor.

Cesurer: Döviz etki etti

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, borç ile ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada, Elektrik Kurumu’nun tahsil etmesi gereken borçları tahsilinde zorluk çekmesi nedeniyle bu borcun gündeme geldiğini belirterek dövizin artmasının önemli etken olduğunu ifade etti.

“Yakıt ödemesi için gerekli”
Cesurer, yapılacak olan borçlanmanın AKSA’ya ödeme yapılması için gerekli olduğunu aksi takdirde ülkenin karanlığa gömülebileceğini belirtti. Cesurer, Kıb-Tek’in ülke genelinde borçlarını tahsis etmekte sıkıntılar yaşadığını bu yüzden de elektrik üretiminin devamı açısından bu yolu başvurulduğunu söyledi.
Kıb-Tek’in toplam borcunun 328 milyon TL olduğunu belirten Cesurer, borcun taksitlendirme ile rutin olarak ödendiğini söyledi. Yeni borcun ise tahsilatta çıkan sorunlar yüzünden alındığını belirten Cesurer, dövizdeki dalgalanmanın ekstra gider yarattığını belirtti.

“500 milyon TL alacak var”
Kıb-Tek’in piyasadan 500 milyon TL alacağı olduğunu da ifade eden Cesurer, bu tahsilatların hızlı bir şekilde yapılmaması durumunda ülkenin tümünün karanlıkta kalacağını söyledi.

33 kuruş iken 36 kuruş oldu
El-Sen Başkan Çağlayan Cesurer, geçmişte AKSA’ya saat başına 33 kuruş ödeme yaptıklarını ancak dövizin artışıyla bu ücretin 36 kuruşa yükseldiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte yanlış uygulamaların kalkması gerektiğine vurgu yapan Cesurer, ayrım gözetilmeden tahsilat yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını da ifade etti.

“İnsanlar kaçak kullanımdan vazgeçsin”
Vatandaşların kaçak elektrik kullanımında bir artış olduğunu ve bundan vazgeçmelerini isteyen Cesurer, şöyle konuştu: Kıb-Tek, kaçak bağlantılar yüzünden de büyük bir yük altına giriyor. Elektrikleri kesiyoruz insanlar kaçak kullanıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar