Kıbrıs

Bonzai’den 11 ayda 5 ölüm


Devrim DEMİR

Kullanımı ciddi boyutlara ulaşan ve bir türlü önüne geçilemeyen Bonzai batağı birçok gencin hayatlarının yok olmasına sebep oluyor. Temmuz ayında almış olduğu uyuşturucu maddenin ardından yaşamını kaybeden Arda Erkan’ın ölümünün etkileri devam ederken, uyuşturucu yüzünden gencecik bir insan daha hayatını kaybetti.
Alayköy’de geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren 20 yaşındaki Anıl Muhammed Raşit Karabıyık’ın ölümü, uyuşturucu kullanımının ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

11 ayda 5 ölüm
Alayköy’de 28 Ekim tarihinde Ersan Tarım’ın evinde ölü olarak bulunan 20 yaşındaki Anıl Muhammed Raşit Karabıyık’ın ölümü ülkede şok etkisi yarattı. Ülkede giderek artan uyuşturucu kullanımı gençleri ölüme sürüklüyor.  1- 2 Temmuz tarihleri arasında Uyuşturucuya Karşı Mücadele Semineri’nde Adli Tıp Uzmanı Doktor İdris Deniz,  2015 yılının ilk 6 ayı içerisinde KKTC’de 3 kişinin uyuşturucudan öldüğü açıklamıştı. Deniz’in verdiği bu rakamların ardından, Temmuz ayında Arda Erkan ve geçtiğimiz günlerde de Anıl Muhammed Raşit Karabıyık’ın ölümü ile ülkemizde 11 ayda 5 kişi uyuşturucudan hayatını kaybetti.

Ele geçirilen miktarlar oldukça yüksek
Artan uyuşturucu kullanımına karşı polis boş durmuyor. Aldığı her ihbarı değerlendiren Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’ne bağlı polis ekipleri, yapmış olduğu operasyonlarda satışa hazır uyuşturucu madde ele geçiriyor. Havalimanı ve Kara Giriş Kapılarında denetimlerini arttıran Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi, ülkeye uyuşturucu girişini engellemek için büyük mücadele gösterse de, her gün 20 yaşın altında gençler uyuşturucu ile tutuklanıyor.

Kullanım yaşı 14’e düştü
Son dönemlerde yaygınlaşan uyuşturucu kullanım yaşı 14’e kadar düşerken, ortaokul yaşındaki öğrenciler de uyuşturucu batağında. Bonzai illeti, kısa zamanda okulları da sardı. 14 yaşında, Bonzai kullanırken yakalanan çocuklar var
Başa dön tuşu