Bölgedeki gelişmeler fırsatlar vaadediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Bölgedeki gelişmeler fırsatlar vaadediyor

TAK-Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başaknı Günay Çerkez, KKTC’den Kuzey Irak’a yapılan ticaret payının arttığını belirterek, bölgedeki gelişmelerin fırsatlar vaad ettiğini ifade etti.

Türkiye Irak  Yatırımcı İşadamları Derneği (TURIYAD)  Başkanı Feridun Gündüz ile beraberindeki heyet KTTO’yu ziyaret ederek, Başkan Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu Üyesi Salih Çeliker ile görüştü.


Ziyarette, KKTO ve TURIYAD arasındaki işbirliği olanakları da  ele alındı.

KTTO’dan verilen bilgiye göre, Günay Çerkez ziyarette Kuzey Irak’a  yapılan ticaret payının giderek arttığına dikkat çekerek, ihracatta tavuk, narenciye, süt ürünleri ve temizlik malzemelerin önde geldiğini kaydetti.

KTTO hakkında heyete bilgi veren Çerkez, KKTC üniversitelerinde Irak’tan gelen öğrenci sayısının arttığını söyledi.

Çerkez, Türkiye’den gelecek suyun kullanımıyla ilgili olarak da, suyun organik tarımın yönlendirilmesinin önemine işaret etti.

Gündüz’ün Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları hakkındaki sorusu üzerine Çerkez, “Bu büyük bir fırsat. Güney’deki ekonomik kriz ve bulunan gazı, nasıl bir katalizör olarak kullanarak, Kıbrıs sorunun çözümünü gerçekleştirebiliriz. Esas marifet burada” yanıtını dedi.

Çerkez,  Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’daki gelişmeler göz önünde bulunduğu zaman, Kıbrıs sorunun çözülmesi ihtiyacının bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

GÜNDÜZ

TURIYAD Başkanı Feridun Gündüz, Kıbrıs’a daha fazla zaman ayırmaları gerektiğini ifade ederek, en kısa zamanda yeniden ziyarete gelmek istediklerini söyledi.

Gündüz, kendi deneyimleri ve Kuzey Kıbrıs’taki iş insanlarının deneyimlerinin birleştirilmesi halinde güzel bir işbirliği fırsatının doğacağını dile getirdi.

Sektörel bazda toplantılar yapmak istediklerini  kaydeden Gündüz,  Irak pazarının büyük bir ticaret potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar