BM'yi savaşa karşı etkisiz kalmakla eleştiren Papa Francis, Ukrayna bayrağı açtı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Dünya

BM’yi savaşa karşı etkisiz kalmakla eleştiren Papa Francis, Ukrayna bayrağı açtı

Papa Francis

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Ukrayna savaşı nedeniyle Birleşmiş Milletleri (BM) etkisiz kalmakla eleştirdi.

Vatikan’da çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumunda konuşan Papa Francis, “Bugün sıklıkla jeopolitikten bahsediyoruz ama ne yazık ki baskın mantık, en güçlü devletlerin ekonomik, ideolojik ve askeri etki alanını genişleterek, çıkarlarını savunma stratejileridir. Bunu savaşla görüyoruz” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni bir barış tarihinin temellerinin atılmaya çalışıldığını ifade eden ruhani lider, “Maalesef öğrenmiyoruz, ne yazık ki rekabet eden büyük güçlerin o eski hikayesi devam etti. Ukrayna’daki mevcut savaşta, BM örgütünün acizliğine tanık oluyoruz” diye konuştu.


Papa Francis, oturumun son kısmında, savaşta kadın ve çocukların da can verdiğine dikkati çekerek, “Zulüm giderek daha korkunç bir hal alıyor.” ifadesini kullandı ve herkesi birlikte dua etmeye çağırdı.

Katoliklerin ruhani lideri, sivillerin ölümüyle gündeme gelen Ukrayna’nın Buça kentinden kendisine dün gelen bir Ukrayna bayrağını gösterdi. Papa Francis’in bayrağı açarak poz vermesi salonda alkışlarla karşılandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar