BKP, "Çağdaş bir gelecek için,Tiyatro ve sanata yapılacak yatırımın önemli" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

BKP, “Çağdaş bir gelecek için,Tiyatro ve sanata yapılacak yatırımın önemli”

BKP

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan, Kıbrıs’ın kuzeyinde sanata ve sanatçıya verilen değerin gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğunu ileri sürerek, “Tiyatro ve sanata yapılacak yatırım çağdaş bir geleceğe yapılacak en önemli yatırımdır” dedi.

İzcan, Dünya Tiyatro Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm tiyatro sanatçıları ve tiyatroya gönül verenlerin gününü kutladı.


Ülkenin çağdaş bir tiyatro binasına olan ihtiyacının bilinçli olarak göz ardı edildiği savunan İzcan, “Kıbrıs’ın kuzeyinde cami ve külliye yapımına verilen önem, sanata ve sanatçıya verilmemektedir” dedi.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu çalışanlarının angarya ve sosyal güvenceden yoksun çalıştırılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden İzcan, şunları kaydetti:

“Tiyatrocularımız ülkenin ve toplumun aydınlıktan, barıştan ve ilerlemeden yana yüzüdür. Yıllardır toplumumuza sanatı sevdirmek ve ülkemizde sanatın gelişmesini sağlamak için mücadele etmektedirler. Tiyatrocularımızın angarya ve sosyal güvenceden yoksun çalıştırılmaları kabul edilemez.”

İzcan, sanat ve sanatçının hak ettiği değeri görmesi; tiyatro sanatçılarının sosyal haklara kavuşması, angarya çalıştırılmalarının önüne geçilerek emeklerine saygı duyulmasının sağlanmasının çağdaşlaşma yönünde atılması zorunlu adımlar olduğunu vurguladı.

İzcan mesajında “ Birleşik Kıbrıs Partisi olarak tüm tiyatro sanatçılarının ve emekçilerinin yanında durmaya devam edeceğiz. Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu ve sanatçılarına yönelik her türlü saldırı karşısında durmaya ve toplumun kültür, sanat ve tiyatro hakkını korumak için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar