“Bizi Lefke’den kurtarın”

0
“Bizi Lefke’den kurtarın”

“BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKARIZ”: Doğancı Muhtarı Ali Çölaşan, “Biz kendi kendimize yeteriz” diyerek köyün Lefke Belediyesi’nden ayrılarak yeniden muhtarlığa bağlanmasını talep etti. Çölaşan, “Muhtarlık döneminde köyde hiçbir sorun yoktu. Belediyeye bağlandık başımız dertten çıkmadı. Çöplerimiz bile toplanmıyor” diye dert yandı

DOĞANCI’DA DERT BİTMİYOR: Çölaşan, Doğancı’ya yeteri kadar ilgi gösterilmediğini öne sürdü. Ali Çölaşan: Ne geçmiş hükümet köye el uzattı ne de belediye üzerine düşen görevleri yerine getirdi. Köy yolu çalışması halen tamamlanmadı. Mandıralar köy içerisinden çıkarılmadı. Çevre kirliliği ise hat safhada

Doğancı Muhtarı Ali Çölaşan, halkın Lefke Belediyesi’ne öfkesinin gün geçtikçe arttığını belirterek, köyün belediyeden ayrılarak yeniden muhtarlığa bağlanmasını istedi.
Köy halkının itirazına karşın Doğancı’nın Lefke Belediyesi’ne bağlandığını hatırlatan Ali Çölaşan, şöyle dedi: “Lefke Belediyesi’ne bağlanmamak için köyde imza topladık. İmza sayısına baktığımızda köy nüfusunun yüzde 97’sinin Lefke Belediyesi’ne bağlanmak istemediğini gördük ve imzaları ilgili mercilere sunduk. Halkın itirazına karşın Doğancı, Lefke Belediyesi’ne bağlandı. Köy halkı, o zamandan bu yana tatmin edici bir belediyecilik hizmeti almadı.”

“Belediye borç batağında”
Doğancı’nın belediyeye bağlanmadan önce hizmet konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığını ileri süren köy muhtarı Ali Çölaşan, hükümete çağrıda bulunarak köyün belediyeden ayrılmasını ve yeniden muhtarlığa bağlanmasını talep etti.
“Biz kendi kendimize yeteriz” diyen muhtar Ali Çölaşan, “Köyün belediyeden ayrılıp tekrar muhtarlığa bağlanmasını istiyoruz. Lefke Belediyesi, hiçbir hizmet vermiyor, arzu edilen hizmeti vereceğine de inancımız yoktur. Köyde, 15 gündür çöpler toplanmıyor. Toplandığında da araçlar o kadar eskimiş durumda ki, çöpten sızan pis sular aracın geçtiği her yere akıyor. Köyü dayanılmaz pis bir koku sarıyor. Bağlı bulunduğumuz belediye, ne yazık ki,  borç batağında bir belediyedir. Ekonomik açıdan düzelmesi de mümkün görünmüyor. Dolayısıyla bizim belediyeye inancımız yoktur” dedi.

“Seçim yatırımları halkın cebinden çıkarılıyor”
Doğancı Muhtarı Ali Çölaşan, belediyenin hizmet vermediği gibi seçim döneminde yaptığı borçları da halka ödetmeye çalıştığını iddia etti.
Çölaşan, “Hiçbirimizin Lefke Belediyesi’nin borcunu ödeme zorunluluğu yoktur. Belediye seçim yatırımı yapacak diye dünya kadar para döktü. Şimdi o savurdukları paraları, hiçbir hizmet vermedikleri halkın cebinden vergi yöntemi ile çıkarmaya çalışıyorlar. Belediye, borcunu halkın ensesine asmaya çalışıyor” diye konuştu.
“Dert saymakla bitmiyor”
Doğancı’nın sorunlar yumağı haline dönüştüğünü söyleyen köy muhtarı Ali Çölaşan, köye gereken ilgiliyi göstermedikleri gerekçesi ile geçmiş hükümet yetkililerine de sitem etti.
Çölaşan şunları söyledi: “Doğancı’da geçen yerel seçimler öncesi başlatılan yol çalışması hala tamamlanmadı. İnşaatı yarım yamalak bırakılan yolda ayrıca aydınlatma yok. Mandıralar ise yerleşim yeri içerisinde kaldı. İnsanlarla hayvanlar iç içe yaşıyor. Doğancı’da gençlerin hemen hepsi üniversite mezunu olmalarına rağmen ekmeğini babası ile birlikte çalışarak, çiftçilik veya hayvancılık yaparak kazanıyor. Halen daha ailesinin desteği ile maddi ihtiyaçlarını karşılayan gençler ise bölgede herhangi bir iş sahası olmadığı için çareyi köyden göç etmekte buluyor.”

Köy merkezinde yaklaşık 2 haftadır çöpler toplanmıyor. Köy içerisindeki boş bir arazi ise çöplük gibi kullanılıyor