Kıbrıs

“Biz siyaset yapmadık”


Bazı din adamlarının Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekilliğine aday olan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’la ilgili AKP amblemi altında açıklamalar yapması sert tepkilere neden oldu. Din adamları konuşma yaparken bunun propagandaya dönüştürüleceğini bilmediklerini ve kendilerine sadece Atalay’la ilgili sorular sorulup bu soruları yanıtladıklarını anlattı.

Din-gör-Bir Başkanı Fahrettin Öğdü, Din-Gör-Sen Başkanı Süleyman Çakır, Din-Gör-Sen Güzelyurt Temsilcisi Ömer Akın ve Din-Gör-Sen Lefke Temsilcisi Mehmet Genç dün Havadis’i ziyaret ederek, Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ve Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ile görüştü.   Öğdü: Bize soru soruldu biz de yanıtladık

Din görevlileri birliği Başkanı Fahrettin Öğdü, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’den milletvekili aday adayı olan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’la ilgili kendilerine bir soru sorulduğunu ve o soruyu yanıtladıklarını anlattı. Burada siyasi bir konuşma geçmediğini kaydeden Öğdü, bu konuşmanın arkasına amblem konulacağını tahmin etmediğini belirtti ve şu şekilde konuştu:
Siyaset zaten bizim tepemizde… Gerek din görevlilerinin alımı olsun gerek daha birçok konu siyaset dini etkiliyor. Bizim Talip Atalay hakkında yazdığımız konuşmaya gelince bize mikrofon uzatıp talip Atalay hakkında görüşümüzü sordular. Bizde bunu yanıtladık. Bu siyasi bir anlamda değildi.

“Hocaya oy verin demedik”
Konuşmaların hiç birinde “hocaya oy verin” gibi bir ifade yer almadığına dikkati çeken Öğdü, ancak KKTC’de avukatlar ve öğretmenler aday olurken neden bir din adamının aday olmasına tuhaf bakıldığına anlam veremediğini belirtti. Öğdü, “Bütün insanlar fikrini söyleyebilirse, din adamları da fikirsiz değil. Din adamları da fikrini söyleyebilir” dedi.

“Siyaset zaten dine müdahale ediyor”
Siyasetin zaten dine müdahale ettiğine değinen Öğdü,  yılladır bir yasanın geçmesi bazı din görevlilerinin kadrolanamamasının dine bağlı olduğunu anlattı. Öğdü “Biz kendimizi ifade etmezsek bizi kim ifade edecek. Bizim sorunlarımızı da ancak siyaset çözebilir. Din görevlilerinin kadrolanması, yasalarımız hepsi siyasete bağlı” dedi.

Çakır: Biz konuşurken amblem yoktu
Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, kendilerinin cevap verdiği soruların Talip Atalay ile ilgili sorular olduğunu söyledi ve eğer amblem olduğunu bilmiş olsaydı konuşmayacağını belirtti. Kendisinin çift uyruklu bir vatandaş olduğunu kaydeden Çakır, Talip Atalay’ın da kendisi gibi 1974 sonrası Kıbrıs’a gelen göçmenlerden olduğunu belirtti. Çakır, bir Kıbrıslı Türk’ün gidip Güney’de aday olurken kimsenin ses çıkarmadığını ancak Türkiye’de aday olduğunda verilen tepkinin farklı olduğunu ifade etti.

“Tüm partilerin imamıyız”
Çakır, bir imam olarak sadece bir partiyi destekleyenlerin imamı olmalarının söz konusu bile olmadığını kaydederek, sadece Talip Atalay’ı kendisi ile dört yıl çalıştıkları ve bu dört içinde uyumlu bir çalışma olduğu için desteklediklerini kaydetti. Çakır, “Başkan yeri geldiğinde bizimle tartışan, bize yön gösteren biridir. Bu nedenle uyum içinde çalıştık” dedi

Genç: Bize amblemden söz etmediler
Lefke Bölge Temsilcisi Mehmet Genç, Talip Atalay’la ilgili görüşleri sorulurken kendilerine kesinlikle amblemden söz edilmediğini belirtti. Genç şu ifadeleri kullandı:
Ben dört yıldır Talip Atalay’la çalışıyorum.Daha önceki başkanlarda çalıştı Talip Atalay’da çalıştı. Bize gelip Talip Atalay’la ilgili soru sordular. Atalay dürüst ve çalışkan bir insan. Bizde bunları dile getirdik. Ancak amblemden haberimiz yoktu.  Ancak eğer bir insana güveniyorsam o insan konuşurum. Bu sadece 2 dakikalık bir video. Ben Talip Atalay’ın hangi görevde olursa olsun başarılı olacağına inanıyorum. Gerek KKTC’de olsun gerekse de Türkiye’de başarılı olacaktır.Başa dön tuşu