Döviz

Bitcoin (BTC) Nedir? Bitcoin Fiyatı Neye Göre Belirleniyor


Kripto para piyasaları son derece hareketli ve birçok kişi Bitcoin’İn (BTC) konumundan dolayı Bitcoin’de olan gelişmelere kulak kabartmış durumda. Özellikle Bitcoin’in piyasa değeri en yüksek kripto para olması ve hakimiyetinin de rakiplerine oranla daha yüksek olması ile birlikte birçok analistin merak ettiği konular arasında yerini alıyor. Ayrıca Bitcoin’in diğer kripto paraları da etkilemesi, birçok yatırımcının Bitcoin fiyatının neye göre belirlendiği konusuna kafa yormalarına sebep oldu. Biz de sizlere Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenleri, altcoin haber, Bitcoin fiyatı ve güncel Bitcoin haberlerinden bahsedeceğiz.

 Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin, 2008 yılında tanıtılan ve birkaç ay sonra 9 ocak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülen kripto para birimi ve ödeme sistemi. Böylece Bitcoin, blockchain teknolojisinin kullanıldığı ilk ürün oldu ve kripto para çağını başlattı.

 

Bitcoin Neden Ortaya Çıktı?

 

Bitcoin’in ortaya çıkması 2008 finansal krizinde gerçekleşti. 2008 finansal krizinde ilk olarak ABD gayrimenkul piyasasının çökmesi ve ardından birçok kişinin ve şirketin iflas etmesi ile başlayan dalga, kısa süre içinde tüm dünyayı sardı. Vatandaşlar devletin yardım elini beklerken devletlerin iflas etmiş finansal kuruluşları iflasın eşiğinden kurtarmaları sonucu tek başlarına olduklarını anladılar. Satoshi Nakamoto bu durumu farkettikten sonra, Bitcoin makalesinde finansal kuruluşların, özellikle devletlerin ve merkez bankalarının paranın arzında çok fazla kontrole sahip olduklarını ve kendilerinin sorumsuz harcamaları ile insanların alım güçlerini yok ettiklerini, bu durumun çözülmesi için paranın kontrolünün merkezi kuruluşlardan alıp merkezsiz, dağıtık ve güvenli ağlarda sınırlı para arzı ile gerçekleştirilmesini savunuyor. Ayrıca blok mesajlarından bazılarında Alman hükumetinin 2008 krizinde iflastan kurtardığı haberini de paylaşması, Bitcoin’in çıkma nedenlerini açıklıyor.

 

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

 

Merkezsiz Olması

 

Bitcoin’in özelliklerinden birisi olan merkezsizlik, blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden birisidir. Bu özellik, Bitcoin’in hiçbir kuruluş tarafından kontrol edilememesini sağlar ve böylece Bitcoin tek noktadan gerçekleşecek saldırılara karşı dirençli olur.

 

Dağıtık Olması

 

Bitcoin blockchain teknolojisiyle oluşturulduğu içi dağıtık veri tabanına sahiptir. Özellikle dağıtık bir ağın olması sayesinde Bitcoin’deki tek noktadan saldırı olasılığı minimize edilmiş olur. Ayrıca Bitcoin’i çalıştıran binlerce node’un dünyanın birçok yerine dağılması sayesinde Bitcoin ağının çökertilmesi oldukça zordur. Bu da kuruluşların Bitcoin’i sansürlemelerini zorlaştırır.

 

Şeffaf Olması

 

Bitcoin’deki tüm işlemler herkes tarafından incelenebilir ve dünya etrafındaki node’lar haritada yaklaşık olarak görülebilir. Bu sayede işlemler ve node’lar detaylı bir şekilde incelenebilir ve on chain analizi araçları ile birlikte her türlü işlem izlenebilir ve siber saldırıyı gerçekleştiren cüzdanlar, dolandırıcılık amacıyla kurulan adresler ve daha birçok yasa dışı aktivite tespit edilebilir ve otoriteler tarafından suç işleme amacıyla kurulan cüzdanlar takibe alınıp hareketleri izlenebilir. Ayrıca yatırımcılar on chain analizini kullanarak ne zaman yatırım yapacaklarını kararlaştırabilirler.

 

Opak Olması

 

Bitcoin ağında tüm işlemlere ait detaylar görünebilse de, kullanıcı ismi gözükmez ve kullanıcılar sadece cüzdan adresleri olarak görünürler. Böylece kullanıcıların işlemleri gözükebilirken belli bir oranda gizliliği de sağlamış olur. Ama eğer kullanıcılar farklı nedenlerden dolayı gizli kalmak isterlerse belli başlı önlemlerle tamamen gizli kalabilirler.

 

İşlemlerin Geriye Alınamaması

 

Bitcoin ağında gerçekleştirilen işlemler hiçbir koşulda geriye alınamaz. Eğer bir işlemi gerçekleştirdiyseniz fonlarınızı alamazsınız ve eğer yolladığınız cüzdan size fonlarınızı vermek istemediği zaman kontrolü tamamen kaybetmişsiniz demektir. Bu yüzden Bitcoin ağında işlem gerçekleştirirken dikkatli olmanız gerekir.

 

Hızlı Olması

 

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar üzerinden uluslararası fon transferi gerçekleştirmek isterseniz bu süreç en az 1 haftayı alır. Ama Bitcoin ağında dünyanın herhangi bir yerine fon transferi gerçekleştirmek ise en fazla birkaç saati alır ve bu süreç güvenli bir şekilde gerçekleşir.

 

Dijital Formda Olması

 

Bitcoin’in herhangi bir fiziksel formu yoktur. Onun yerine Bitcoin özel cüzdanlarda saklanır ve işlemlerde kullanılabilmesi için özel cüzdanlarla etkileşimde olması gerekir. Bu sayede hırsızların Bitcoin’leri çalması zorlaşır.

 

Güvenli Olması

Bitcoin ağı 2009’dan beri durmadan saldırılarla uğraşmasına rağmen hiçbir saldırgan Bitcoin ağını çökertmeyi başaramadı. Özellikle blockchain teknolojisinin özelliklerinin kullanılmasının sağlanması ile birlikte Bitcoin, tarihin en güvenli sistemlerinden birisi olarak karşımıza çıktı ve güvenilirliğini hala sürdürüyor.

 

Sansürlenememesi

 

Bitcoin ağında kimse sansürlenemez. Ama merkezi kuruluşlar insanları istedikleri gibi sansürleyebilir. Bu da birçok kişinin Bitcoin’i merkezi kuruluşların sansüründen kurtulmaları için iyi bir ortam sunar. Bu durum özellikle siyasi sansürlerin çok sık yaşandığı dönemlerde birçok kişinin kurtulması için iyi bir araç olarak kullanıldı.

 

Komisyonun Kullanıcının İnsiyatifinde Olması

 

Bitcoin ağında temel işlem ücretleri olsa da, kullanıcılar istedikleri zaman cüzi bir miktarda komisyon ödeyebilirler. Normalde finansal kuruluşlar kullanıcılardan devamlı komisyon alsalar da, Bitcoin ağındaki komisyonlar kullanıcı insiyatifindedir ve sadece işlemlerin hızlanması içindir.

 

Kurulumunun Kolay Olması

 

Bitcoin cüzdanı kurmak için dijital cihazlar, cüzdan uygulamaları, anahtarlar, seed phrase ve güçlü bir şifreye ihtiyaç duyarsınız. Ama banka hesabı veya finansal kuruluşlarda hesap açmak için birçok dokümanı imzalamanız gerekir ve ayrıca birçok farklı bilgiyi kuruluşlara eksiksiz vermeniz gerekir. Ama bu durum Bitcoin cüzdanları için geçerli değildir ve eğer banka hesabınız farklı nedenlerce dondurulursa Bitcoin cüzdanınız üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Değerinin Sabit Olmaması

 

Bitcoin fiyatı merkezi otoriteler tarafından belirlenmediği için sürekli değişim gösterir. Bu da Bitcoin’in değerinin arz ve talep mekanizmasına göre belirlenmesini sağlar. Eğer Bitcoin’e yüksek ilgi varsa ve bunun sonucu yüksek talep oluşmuşsa ve arzı da düşerse, Bitcoin fiyatı artar. Ama tam tersi durum gerçekleştiği zaman da Bitcoin fiyatı azalır. Eğer arz ve talep durumunu takip etmek isterseniz Bitcoin madencilik zorluğuna bakabilirsiniz.

 

İlk Kripto Para Olması

 

Bitcoin, blockchain teknolojisinin ilk ürünü olarak kripto para çağını başlattı. Böylece Bitcoin ilk kripto para oldu ve ondan sonra gelen tüm kripto paralar altcoin oldu.

 

Bitcoin Nasıl Çalışır?

 

Bitcoin ağının çalışması için ilk olarak işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. İşlemler onaylandıktan sonra ağdaki tüm bilgisayarlar işlemlerden haberdar olur. Bilgisayarlar işlemlerden haberdar olduktan sonra mutabakat algoritması üzerinden sonraki aşamaya yönlendirilirler. İşlemler mutabakat algoritmasından geçtikten sonra bloklar içine geçmeden önce işlemler kronolojik bir şekilde sıralanır. İşlemler kronolojik bir şekilde gerçekleştikten sonra bloklar tamamlanır ve eklenir. Son blok zincire eklendikten sonra bu süreç yeniden başlar. Bitcoin ağında bloklar ortalama 10 dakikada bir gerçekleşir.

 

Bitcoin’in Fiyatını Etkileyen Faktörler

 

Medya

 

Medya Bitcoin fiyatını en çok etkileyen faktörlerden biridir. Medya Bitcoin’deki gelişmeleri paylaştığı için birçok kişiyi direk etkileyebilirler. Özellikle Bitcoin yükseliş trendi gösterirken olumlu hava ve iyimserliğin hakim olması birçok kişiyi piyasaya girmesini sağlarken, yükseliş trendi tersine döndüğü anda birçok kişiyi Bitcoin’den küstürebilir. Hatta piyasa belirsiz oldığu zaman da belirsiz hava medyanın etkisi ile büyür. Ayrıca diğer gelişmelerin medyanın etkisiyle büyütülmesi ile birlikte Bitcoin medyanın etkisinden oldukça etkilenir.

 

 

Madencilik Seviyeleri

 

Madencilik seviyeleri Bitcoin’e duyulan talebin ölçümü için sık kullanılan metriklerden birisidir. Eğer Bitcoin yükseliş trendini sürdürürse madencilik zorluğu artar. Ama fiyatlar düştüğü zaman da madencilik seviyeleri düşüş eğilimi gösterir.

 

Siyasi Gelişmeler

 

Siyasi gelişmeler olarak bilinen regülasyonlar, açıklamalar ve kanun tasarıları gibi gelişmeleri, Bitcoin fiyatlarını doğrudan etkileyecek güce sahiptir. Eğer devletler Bitcoin dostu regülasyonları ve açıklamaları gerçekleştirdikten sonra Bitcoin fiyatları yükselir. Ama tam tersi olması durumunda Bitcoin fiyatları olumsuz etkilenir. Birçok kişi devletleri de ciddiye aldıkları için de Bitcoin fiyatları devletlerdeki gelişmelerden etkilenir.

 

Psikoloji

 

Yatırımcı psikolojisi başta Bitcoin olmak üzere birçok piyasada fiyatı etkiler. Özellikle medyanın etkisi ile büyüyen yatırımcı psikolojisi, boğa piyasasında sonsuza kadar yükselecekmiş gibi olduğu zaman iyimserlik hakimdir. Ama piyasa düşüş trendi gösterdiği zaman da yatırımcılar karamsar bir havada gerçekleşir ve piyasa belirsiz olduğu zaman da yatırımcılarda belirsizlik havası gerçekleşir. Yani yatırımcı psikolojisi tek başına etkilidir ama medya yatırımcı psikolojisini ciddi oranda etkiler.Başa dön tuşu