“Birlik itibarsızlaştırıldı”

0
32
“Birlik itibarsızlaştırıldı”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Üyesi Barış Tosunoğlu, yeni bir seçime gidilmesi için Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Üyesi, 131 kişinin imza topladığını kaydetti.
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yasası’na göre, toplam üye sayısının beşte birlik kısmının imza toplaması halinde yeni birlik başkanını ve yönetim kurulunu belirlemek maksadı ile 15 gün içerisinde seçime gidilmesi gerektiğini kaydetti.
Birliğin toplam üye sayısının 468 olduğunu belirten Barış Tosunoğlu, “131 üye yeniden seçime gidilmesi için imza topladık. Noter tasdikli imzalarımızı 25 Eylül 2013 tarihinde de birliğe sunduk. Yasaya göre, imzalar birliğe sunulduktan sonra 15 gün içerisinde seçime gidilir. Ancak birliğimizin mevcut yönetimi yasaya karşı durdu ve halen bir seçim gündeme gelmedi” diye konuştu.

“Üyelere tehdit ve tacizde bulunuldu”
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Üyesi Barış Tosunoğlu, birlik yönetiminin 15 gün içerisinde yeni bir seçime gitme kararı almayıp yasanın gereğini yapmadığı gibi, yeni bir seçim talebinin altına imza koyan 131 üyeyi arayıp, imzalarını geri çekmeleri hususunda tehdit ve tacizde bulunduğunu öne sürdü.
Barış Tosunoğlu, “Birlik yönetiminin üyelerini arayıp, imzalarını geri çekmeleri konusunda baskı uygulaması, etik ve yasal olmadığı gibi, demokratik anlayışa da terstir. Bu durumun dikkate alınması gerekiyor” dedi.
Barış Tosunoğlu, birliğin açıklama yaparak söz konusu imzaların sadece 57’sinin geçerli olduğunu beyan ettiğini ancak birlik avukatının, bu 57 sayısının neye göre belirlendiğinden bilgisi olmadığı gibi böyle bir sayının belirtildiğinden bile haberinin olmadığını ileri sürdü.

“Yeni yönetim birliği itibarsızlaştırdı”
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği mevcut yönetiminin birliği itibarsızlaştırdığını öne süren Barış Tosunoğlu, zaten mevcut yönetimin belirlendiği Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Genel Kurulu’nun da adil yapılmadığını savundu. 
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkan ve Yönetim Kurulu’nun birlik ile birlikte aslında kendilerini de itibarsızlaştırdığını öne süren Barış Tosunoğlu, bu duruma bir an evvel son verilerek, yasanın da öngördüğü gibi yeni bir seçime gidilmesi gerektiğini savundu.

“Yasanın gereği yapılsın”
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin dün “duyuru” şeklinde yayımladığı iddiaların da asılsız olduğunu savunan Barış Tosunoğlu, şunları söyledi:
“Birlik, basına yaptığı yazılı açıklamasında, söz konusu 131 imzanın bazılarının birliğe üye olmayan kişiler tarafından atıldığı, bazı imzaların yetkisiz kişilerce atıldığı, bazı imzaların başkası adına sahte olarak atıldığını, bazı imzaların üyelerin iradelerinin fesada uğratılarak elde edildiği, bazı imza sahiplerinin taleplerini yazılı olarak geri çektiği, bazı imzaların ise kimin tarafından atıldığının belli olmadığı şeklinde iddialarda bulundu. Tüm bu iddialar asılsızdır. Birliğin bu asılsız iddiaları bahane ederek yeterli sayıya ulaşılmadığı yönündeki söylemi ile seçime gitmemesi etik değildir. Ben 2008 yılında yönetim kurulu üyesiydim ve şimdi imza verilenler o zaman bizim dönemimizdeki yönetim aleyhine imza vermişti. Ancak imza yeterli sayıya ulaşılmadığı için seçime gidilmemişti. Ben buna rağmen etik kurallarım dahilinde davrandım ve tek başıma istifa etmiştim. Bugün aynı hassasiyeti yeni yönetim için bekliyoruz.”