Kıbrıs

Bir milyar kadın yükseldiKadına yönelik şiddeti kınamak için "Bir milyar kadının haklarının ihlal edilmesi gaddarlıktır” ve  “Bir milyar kadının dans etmesi devrimdir” sloganıyla “Bir Milyar Ayaklanıyor” etkinliği düzenlendi.
Şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine dikkat çekmeye çalışan V-Day Hareketi’nin "One Billion Rising" (Bir Milyar Ayaklanıyor) kampanyası dahilinde bugün, dünyanın bir çok ülkesiyle birlikte KKTC’de de etkinlik düzenlendi.Feminist Atölye (FEMA), CTP-BG Kadın Örgütü, TDP Kadın Örgütü, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BKP Kadın Meclisi, Değirmenlik Belediyesi, ÇAĞ-SEN, DAÜ-SEN, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği, SORÖV, Kamu-Sen, YKP-Fem ve Yurtsever Kadınlar Birliği’nin organizasyonuyla gerçekleşen etkinlik çerçevesinde saat 16.00’da Mirage- Niyazi Restoran önünde bir araya gelen eylemciler, dans edip slogan atarak Gönyeli Belediyesi’ne kadar yürüdü.

Eyleme katılanlar; “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, Cinsel, sınıfsal sömürüye son”, “Kadına şiddet bir insanlık suçudur” şeklinde slogan attı ve “Şiddet insanlık ayıbıdır”, “Diren, dans et, ayaklan”, “Şiddeti önleme izleme merkezi hemen”, “Şiddet kader değildir”, “Şiddetsiz bir hayat haktır” yazılı pankartlar taşıdı.

GİRNE AYAĞI GAÜDE YAPILDI

Kadına Yönelik Şiddet Ve Cinsel İstismarı Protesto Etmek İçin Dünya Çapında Aynı Anda Düzenlenen "one Billion Rising" Etkinliğinin Girne Ayağı Bugün Girne Amerikan Üniversitesi'nde  (Gaü) Yapıldı..
GAÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin "Girne Kampüs Özgürlük ve Eşitlik Meydanında" düzenlenen etkinliğe 500'ün üzerinde kişi katılarak, kadına uygulanan şiddet ve ayrımcılığı protesto etti.

GAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Neriman Saygılı'nın açılışında konuşma yaptığı etkinlik sonrasında Dominant grubu konser verdi.

 

KADINLARIN YÜKSELİŞİ – İZMİR:

 

 

KADINLARIN YÜKSELİŞİ – DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ:

 

 

Başa dön tuşu