Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

12 Ekim 2013 Cumartesi | 14:35
Kıbrıs Town Houses

Kurban bayramında akraba ve dost ziyaretlerinde bol miktarda tatlı ikram ediliyor. Yediğimiz tatlıların kiloya dönüşmemesi önerisinde bulunan uzmanlar, tatlılara saldırmanın ne kadar tehlikeli olacağı vurgusu yaptı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Bayramlarda tatlılara saldırılmaması gerektiği konusunda özellikle şeker hastalarını uyardı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Kurban Bayramı'nda insanların öncelikle sağlıklarını tehlikeye atmamaları uyarısında bulunarak, 'Önemli olan bu dönemde hızlı ve ani bir şekilde tatlı tüketimini artırmamaktır. Çünkü sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Her bayram ziyaretinde tatlı yediklerini düşünürsek, bayram şekerini düşünürsek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir' şeklinde konuştu.

2 dilim baklavanın 500 kalori olduğunu söyleyen Altın, tatlı tüketenleri spor yapması gerektiğini ifade etti. Altın, "2 dilim baklava kişilerin 1 saate yakın tempolu yürüyüş demektir. Düşünmek gerekiyor ne kadar tatlı tüketmeleri gerekiyor bayramda. 2 saatlik ev işi bir tek baklava yapıyor. 6-8 baklavayı hesap edersek bunun telafisi yoktur. Şeker hastaları hastalanacaktır. Sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Tükettiğiniz her bir porsiyon baklava için 500 kalori alırsınız. Bunu eritmek için de 1.5 saat hızlı tempolu yürüyüş, 1.5 saat hızlı yüzmek, 1 saat tempolu bisiklet çevirmek, 1 saat futbol oynamak, 2 saat tempolu ev temizliği, iyi bir tenis oyuncusuysanız 45 dakika tenis oynamak gerekiyor' dedi.

Beslenme Uzmanı Altın, baklavanın 3 yasak olarak adlandırılan, beyaz un, şeker ve yağı içinde barındırdığına dikkat çekerek, "Hepsi bomba etkisi yaratabiliyor. En azından kuru baklava tercih edilmesi gerekiyor. Biz kuru baklavayı tercih ediyoruz. Şeker hastaları kalp damar hastalığı olanlar, kilosu olan her kişi hasta potansiyeli taşır. Kilosu olan her kişi aslında hasta potansiyeli var, her aldığı kilo sağlığına zararlıdır. Kanserin bile sebeplerinden biri kilodur. Zayıfsa yesin, şeker hastası bile olsa yesin fakat kilosu varsa yemesin' diye konuştu.

Çeşitli tatlıların kalori değerleri

Baklava (100 g)………………………………….410
Tahin helva (100 g) …………………………….528
Sütlaç (200 g)……………………………………285
Muhallebi (200 g)………………………………..348
İrmik helvası (100 g)…………………………….304
Şekerpare (1 adet)……………………………… 145
Tulumba tatlısı (1 adet)………………………….95