Bir Depoyla 2660 KM - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Otomobil

Bir Depoyla 2660 KM

Bir Depoyla 2660 KM

Otomotiv sektörü son dönemde rotasını tamamen tasarruf ve performans üzerine kurmaya başladı. Elektrikli modellerin yeterli seviyelere ulaşamaması, geçiş sistemi olarak bilinen hibrid araçların öne çıkmasını sağladı.

Elektrik motoruyla tasarruf Pek çok üretici, benzinli ünitelerin yanına eklediği küçük elektrik motorlarıyla tasarruf yapmayı başardı. Bu durum öyle bir noktaya ulaştı ki, 2 tonluk dev SUV’lar bile küçük hacimli kompakt otomobiller kadar yakıtla yetinmeye başladı.


Bu hareketin temsilcilerinden biri de Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW) oldu. Şangay’da tanıtılan Cross Blue Coupe konsepti, bir taraftan markanın büyük SUV’si Touareg’in gelecek neslini ortaya koyarken diğer taraftan da hibrid teknolojisinin neler yapabildiğini gözler önüne serdi.

Coupe GiBi GÖRÜNÜYOR

Kalite bakımından premium markalara oldukça yakın üretimler yapan marka, fiyat politikası ve etkileyici konseptleriyle de lüks sınıfa göz kırpıyor. 5 metreye yakın uzunluğu ve 2 metrelik genişliğiyle oldukça iri bir konsept olan CrossBlue Coupe, sadece 1.68metrelik yüksekliği ile benzerlerinden ayrılıyor.

Model ismini hak etmek için tıpkı bir coupe araç gibi arkaya doğru eğimli tasarlanan tavan, aracın oldukça sportif görünmesini sağlamış. 3 metreye yakın aks mesafesi ve 22 inçlik alaşım jantlarla birlikte aracın görünümü son derece etkileyici.

Bir depoyla 2660 kilometre gidiyor

VW CrossBlue Coupe, yüksek ağırlığa ve gücüne rağmen yakıt tüketiminde şaşırtıcı değerler vadediyor. Hibrid sistem tamolarak çalıştığında 100 kilometredeki ortalama tüketim sadece 3 litre. VW’nin açıkladığı verilere göre, piller boş konumdayken TSI motorun tek başına tüketimi bile ortalama 6.9 litre.

Aracın 80 litrelik deposu olduğu düşünüldüğünde bu şekilde bile menzil 1150 kilometrenin üzerinde. Piller doluyken ise menzil tam 2 bin 660 kilometreye ulaşıyor.

Üstelik araç, 120 km/s sürat aşılmadığı takdirde 33 kilometre boyunca sıfır tüketimle 415 yol alabiliyor.

415 beygirlik hibrid

Araçta kullanılan benzinli V6 TSI ünite, tek başına 299 beygir güç üretiyor. En ve arkaya yerleştirilen iki elektrik motorunun gücü 170 beygir, ürettiği tork ise 450 nm.

Hibrid sistemise toplamda 415 beygir güç ve 700 nmtork üretiyor. 0’dan 100 km/s sürate 5.9 saniyede ulaşabilen aracın maksimum hızı da saatte 236 kilometre

Pillere rağmen bagaj 1101 litre

5 kişilik araçta, bir benzinli iki de elektrik motoru görev yapıyor. Pillerin aracın zeminine yerleştirilmesine rağmen bagaj hacmi 1101 litreye kadar ulaşıyor.

Ergonomik açıdan standart bir VQ’dan farksız olan kokpit, tablet boyutlarındaki 10.1 inçlik ekranla renkleniyor. Orta konsolda ‘Spor, Eko, Offroad ve ESC kapalı’ gibi sürüş modları yerini almış. Ayrıca şarj ve EV (elektrikli sürüş) modları da buradan kontrol ediliyor. 6 ileri DSG otomatik şanzıman da joystick şekliyle dikkat çekiyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar