Türkiye

Bir değişik yarışma: Lazi Ralli

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Dikkaya köyünde 3 yıldır Ramazan Bayramı’nın neşeli geçmesi için düzenlenen ve ilginç görüntülere sahne olan tahta araba yarışları “Lazi Ralli”ye bu yıl erkeklerin yanı sıra kadınlar da katıldı.
Yarışa katılan arabaların uygun olup olmadığının tek tek kontrol edilmesi sonrası düzenlenen yarışlar, kadınlarda üçer kişiden oluşan 4 grup, erkeklerde ise dört kişiden oluşan 7 grup şeklinde gerçekleştirildi. Yarışlarda, kadınlar 200 metre, erkekler ise 700 metrelik parkurda yarıştı.
Geçmişte yapılan tahta araba yarışlarında yaşanan kazalar nedeniyle bu yıl güvenlik önlemleri alındı. Bu çerçevede yarış pistinin uçurum bölümlerine saman balyaları konuldu.
Yarışların yapıldığı parkur kenarına, “Yavaş Düşersin”, “Evelin Neydi Ahirin Ne Oldu”, “İlerisi Viraj” yazılı tabelalar asıldı.
“Lazi Ralli”ye katılan çoğu ev kadını 12 kadın, kendi yaptıkları tahta arabalarla zorlu köy yolunda kıyasıya yarıştı. Zaman zaman düşme tehlikesi yaşayan kadınlar, birinci olmak için zorlu mücadele verdi.
Yarışta sürücüler tehlikeli anlar yaşadı. Kimi tahta arabanın tekeri kırıldı, bazı arabalar devrildi. Kırılan arabalar nedeniyle bazı yarışmacılar yarışı bırakmak zorunda kaldı.
Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfi Melek, gazetecilere yaptığı açıklamada, üçüncüsünü düzenledikleri tahta araba yarışları “Lazi Ralli”ye bu yıl erkeklerin yanı sıra kadınların da katıldığını söyledi.
Yarışma sonunda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı