Bir ay içinde yeni uzlaşı hükümeti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Dünya

Bir ay içinde yeni uzlaşı hükümeti

Bir ay içinde yeni uzlaşı hükümeti

AA-Taner Aydın – Gulf Business dergisinin son sayısında Arap dünyasının en etkili 50 ismi arasında gösterilen Filistin'in en zengin işadamı Munip R. Masri, Hamas ve Fetih arasında kısa süre içinde uzlaşma sağlanacağı tahmininde bulunarak, ''Hamas ve Fetih uzlaşıya çok yakınlar. İşin içinde Mısır var, Türkiye var, diğer Araplar var. Birleşme tarihi takvime bile bağlandı diyebilirim'' dedi.

Batı Şeria'daki Nablus dağının tepesinde yer alan şatosunda AA muhabirine açıklamalarda bulunan Masri, siyasetten, ekonomiye pek çok konuda görüşlerini açıkladı. 


-Biz Türklerin parçasıyız-

Açıklamalarına geçen kasım ayında Birleşmiş Milletler'de Filistin'in 'Gözlemci Devlet' statüsü kazandığı oylamayla başlayan Masri şunları söyledi:

''O gün orada Devlet Başkanımız Mahmud Abbas'ın yanında, Onu tebrik eden ilk isim Arap dünyasının dışından biriydi. O isim Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. Sonrasında kutlamalar yine Türk evinde devam etti. Hala hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor. Biz Türklerin parçasıyız. Filistin'in Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olarak kalmasını inanın çok isterdim, çünkü Sykes-Picot anlaşmasıyla Türkiye'den sonra buraya gelenlerin tümü, Fransızlar, İngilizler bize değil hep İsrail'e ve Yahudilere yardım ettiler'' dedi.

-Fetih-Hamas uzlaşı görüşmeleri-

Hamas ve Fetih arasında uzlaşı için kurulan ''Filistin Forumu'' adlı sivil toplum örgütünün de başkanlığını yürüten Masri, Kahire'de yürütülen Hamas- Fetih uzlaşma çalışmalarında gelinen son nokta için şunları söyledi:

''Hamas ve Fetih uzlaşıya çok yakınlar. Daha öncekilerden bu seferki çok farklı. Uzlaşacaklar. Bu yaşamak ya da ölmek arasında bir seçenek. İşin içinde bu sefer Mısır var, Türkiye var, diğer Araplar var. Birleşme tarihi takvime bile bağlandı diyebilirim. Yeni hükümet olunca bölünme de sona erecek. Ne zaman olacak. Bir ay içinde yeni uzlaşı hükümeti oluşacak ve seçimlere gidilecek. Belki bu süreç iki aya da sarkabilir.''

-Yeni intifada ihtimali

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kurmayı planladığı yeni hükümet ve bu çerçevede İsrail-Filistin barış görüşmelerinin tekrar başlatılması konusunda da görüşlerini açıklayan Masri, İsrail'in 1967 sınırlarına dayalı başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'ni kabul etmemiz halinde bölgede önemli gelişmelerin olacağı tahmininde bulundu. Masri, ''Çok büyük bir intifada adım adım yaklaşıyor'' diye konuştu. Konuşmasında ''Tek hayalim Filistin devletinin kurulması'' diyen Masri, ''Bundan başka hayatta bir başka arzum ve hayalim kalmadı'' ifadelerini kullandı. 

-Şirketi 7 bin kişiye istihdam sağlıyor-

İş hayatı ve yatırımları hakkında da bilgi veren Masri şunları söyledi:

''Pedico Holding'in başkanıyım. Bu 200 ortaklı bir şirket. Ülkenin aşağı yukarı gayri safi milli hasılasının yüzde 25 bu şirketin elinde. Pedico 3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu şirket 3 bin kişiye doğrudan, 18 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlıyor. 600 bin kişi ise bu şirketten faydalanmaktadır. Şirket telekomünikasyondan, inşaata pek çok alanda faaliyet gösteriyor. 15 bin kişi bu şirketin borsada hissedarı. Kendime ait 7 bin kişinin çalıştığı 15 ülkede faaliyet gösteren petrol merkezli diğer Edgo Grup'u ise tamamen aileme devrettim. Onunla artık çocuklarım ilgileniyor" dedi.

-Tam bir Osmanlı hayranı-

Aynı zamanda bir jeolog olan Masri, Şato evini ''Beyt Falastine'' yani 'Filistin Evi' olarak adlandırıyor. Şato ev, İtalya'nın Viçenza şehrindeki 500 yıllık bir şatonun aynısı olarak inşa edilmiş. Bahçede Roma döneminden kalma tarihi bir tiyatro ve Napolyon'a ait camdan bir kış bahçesi yer alıyor. Evin bodrum katında ise 1800 yıllık eski Roma manastırı kalıntıları var. Masri, manastırı misafirlerine 'özel müzesi' olarak gezdiriyor.

6 çocuk babası 78 yaşındaki işadamı Masri, günde sadece dört saat uyuduğunu söyleyerek uyanık olduğu sürenin tamamını Filistin için harcadığını söylüyor. 

15 ülkeye yayılmış onlarca şirketiyle Masri tam bir Osmanlı hayranı. 500 dönümlük arazi üzerinde kurulu şatosunun içi tamamı müzayedelerden özenle toplanmış birbirinden değerli Osmanlı eserleriyle dolu.

1970 yılında Ürdün hükümetinde bakanlık yapan Masri, İsrail ile yapılan Oslo barış görüşmelerine de Filistin tarafı adına katılan heyetin içinde de yer aldı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar