Kıbrıs

“Bıktık, usandık”


Çamlıbel ve civarında yaşayan vatandaşlar, resmi işlemlerini tamamlamak için bir gün Lefkoşa’ya bir gün Girne’ye bir gün Güzelyurt’a gitmekten bıkıp usandı.
Kaymakamlık olarak Girne bölgesine bağlı olan Çamlıbel Bucağı ve Çamlıbel Bucağı’na bağlı köyler Elektrik ve Telefon Dairesi olarak da Güzelyurt’a bağlı.
Havadis’e konuşan bölge halkı, Çamlıbel’in resmi harita üzerinde köy değil bucak olarak geçtiğine dikkat çekerek, buna rağmen bölgeye hiçbir yatırım yapılmamasından şikayet etti.

“Bize de yatırım şansı verilmiyor”
Birçok kez Çamlıbel Bucağı’nı canlandırmak adına köy halkı olarak çalışmalar başlattıklarını belirten Çamlıbelliler, “Kendileri yatırım yapmıyor. Biz yatırım yapmak isteyince de engel oluyorlar” dedi. Çamlıbelliler şu şekilde konuştu:
“Bölgemizde hiçbir faaliyet yok. Gençler için hiçbir yapılan hiçbir yatırım yok. Ayrıca doktor on beş günde bir geliyor. Hasta olacaksak ya on beş günde bir hasta olmak zorundayız ya da yetişebilirsek Girne ve Lefkoşa’daki hastanelere gitmek zorundayız.” 
  

Bölge halkı ne dedi?
Ayhan Çakır:
Ben Tepebaşı köyünde yaşıyorum Ancak Tepebaşılılar olarak elektrik işlemleri için Güzelyurt’ta, Kaymakamlık işlemleri için Girne’ye ve sosyal sigorta işlemleri içinde Lefkoşa’ya gitmek zorundayız. En basit bir işlem için bölgeden bölgeye koşuşturmak zorundayız.

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Arcan:
Çamlıbel devlet tüzüğünde bucak olarak geçiyor. Ancak buna rağmen köyümüze yapılan hiçbir yatırım yok. Çamlıbel’e bağlı birçok köy var. Ayrıca her işlemimizi farklı bir bölgeden yaptırmak zorundayız. Telefon ve elektrik işlemlerimiz için Güzelyurt’ta, kaymakamlık işlemleri için Girne’ye sosyal sigorta işlemleri için de Lefkoşa’ya gitmek zorundayız. Çamlıbel’de polis dışında ne itfaiye ne de doğru düzgün çalışan bir sağlık ocağı var. Sağlık ocağına doktor on beş günde bir geliyor. Yani biz hasta olacaksak 15 günde bir hasta olmak zorundayız. Onun dışında hasta olursak ya Lefkoşa ya da Girne’ye gitmek zorundayız. Bucak olmamıza rağmen bucak kelimesini bile kullanmaktan kaçınıyorlar.

 

 

 

 

Hülya Dereboylu:
Bölgemizde gençliğe yönelik yapılan hiçbir yatırım yok. Gençlerimiz için spor ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenebilir. Ayrıca belki de ülkede kırsal kesim Arassı dağıtılmayan tek köy biziz. Partizanlık yapılıyor. Bölgede yaşayan gençlerimizin yüzde 25’i işsiz.

Fotoğraflar: Hasan DÜZGÜNEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı