Dünya

Beyaz Saray’dan itiraf, Trump’tan tepki


ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in G20 Zirvesi’nde ikinci bir görüşme yaptıkları iddia edildi.

Beyaz Saray görüşmeyi doğrularken gizli toplantı iddialarını yalandı. Görüşmeyi “kısa bir sohbet” olarak niteledi. Trump da attığı tweet’lerle basına tepki göstererek, “mide bulandırıcı” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan G20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikinci bir görüşme daha gerçekleştirdiği öne sürüldü.

ABD basınında yer alan habere göre, liderlerin özel yemeği sırasında gerçekleşen “gizli” görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmede ABD’li çevirmenin Rusça bilmemesi nedeniyle Rus tercüman kullanıldı. Trump ve Putin’e ait araç konvoylarının yemeği en son terk etmesi de iddiaları güçlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump iddialara yanıt vermekte gecikmedi.

Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump, “Putin’le gizli yemek gerçekleştiği yönündeki sahte haberler mide bulandırıcı. Almanya Başbakanı tüm G20 liderleri ve eşlerini davet etmişti. Basın bunu biliyordu” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump attığı ikici tweet’te şu ifadeleri kullandı: “Yalan haberler gitgide aldatıcı bir hal alıyor. Almanya’da 20 lider için düzenlenen akşam yemeği bile kötü niyetli gösteriliyor” yazdı.

Beyaz Saray da bir açıklama yaparak tartışmaya katıldı. Açıklamada, zirvede liderlerin daha önce açıklanmayan ikinci bir temasları olduğu kabul edildi.

Ancak bu görüşmenin “ikinci bir toplantı” değil “kısa bir sohbet” olarak tanımlanması gerektiğine dikkat çekildi.

İki liderin 2 saat süren ilk resmi görüşmesinin ardından Putin, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını yalanlamıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı