Köşe Yazarları

Bet ofisleri için kim ne plan yaptıGeçtiğimiz günlerde kapatılan iki bet ofisi için bir takım tepkiler olmuştu. Aslında bugün bu kadar yaygara yapılmasının ardında yatan esas neden, şirketlerin yaptıkları yatırımlarda elde edecekleri karın bir anda sıfırlanmasıdır.
Küçük yerde büyük sorunlar yaşanır. Özellikle köylerde açılan bet ofislerine o bölgenin köylüsü büyük tepki gösterir. Neden mi? İşsiz gençlerin üç kuruşunu kumar sayılan bet ofislerinde kaybetmesinden, kötü alışkanların oluşmasından, evleri yerine bet ofiste zaman harcanmasından, çocuklara kötü örnek teşkil etmelerinden… vs, kısaca bet ofislerin zararları bölgede yaşayan aileleri tedirgin etmekle kalmıyor, yuva bile yıkıyor.
Haliyle evine ekmek götürmek yerine zamanını bet ofiste harcayanlara da tepki veren kişiler bet ofislerin kapatılması taraftarı. Baktığımız zaman ülkemizdeki bet ofislerinin sayısı oldukça fazladır. Yasa kapsamında nüfusun yoğunluğuna göre açılan bet ofis işletmecileri ceplerini düşünürken, ilgili bakanlık da kasasını ne kadar dolduracağının hesabını yapar. Bet ofisi işletme izni alarak riske giren kişiler, bu kadar yatırım yapabiliyorsa bu işte çok büyük paralar dönüyor demektir.
Kaldı ki kapatılan salonların piyasaya katkısı sorgulandığı gibi şuan zarar da sorgulanmalıdır. Bence esas soru bet ofislerin ülkenin kalkınmasına önemli payı var mıdır yok mudur? Kimse yatırım yapan bir işletmenin bir anda batırılması taraftarı değildir. Bet ofisleri devlete olan yükümlülüklerini yerine getirmek yerine, devlete olan borçlarını da ödememektedir. Esnafa olan borçları da cabası iken Serdar Denktaş’ın bet ofisleri kapatma kararının ne kadar doğru ve yerinde bir karar olduğu bugün nettir.
Aslında alınacak en doğru karar KKTC sınırları içerisinde bulunan bet salonları radikal bir kararla sözleşmeleri dolduğu gün kapatarak bir daha açılmaması konusunda yasal düzenlemeler yapılmasıdır. Eğer bu başarılırsa gerek Başbakan Özkan Yorgancıoğlu gerekse Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş bu konuda kahraman ilan edilecek kadar büyük bir başarıya imza atmış olacaktır.
Umarım bir an önce bet ofisleri ile ilgili kararlar netleşir ve bu sorun çözümlenir.


Başa dön tuşu