Berova, Türkiye mental aritmetik şampiyonası’nda dereceye giren öğrencileri kabul etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

Berova, Türkiye mental aritmetik şampiyonası’nda dereceye giren öğrencileri kabul etti

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Türkiye Mental Aritmetik Şampiyonası’nda KKTC’den giden ekibin dereceye girmesinin, KKTC’ye uygulanan ambargoların ne kadar insanlık dışı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

BEROVA: “ÖĞRENCİLERİN GÖSTERDİKLERİ BAŞARI VE ALDIKLARI DAVETLERLE AMBARGOLARIN NE KADAR YERSİZ, ANLAMSIZ VE İNSANLIK DIŞI OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

BELEVİ: “TÜRKİYE’DE BİRİNCİ GELEN BİLEN, ABD’DE YAPILACAK MEGA ARİTMETİK OLİMPİYATLARI’NDA YARIŞMASI İÇİN KKTC’Yİ TEMSİLEN DAVET ALDI”

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Berova, 5’inci Türkiye Mental Aritmetik Şampiyonası’nda KKTC’yi temsil eden ve ülkeye dereceyle dönen Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi öğrenci ve eğitmenlerini kabul etti.

KKTC Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi sorumlusu ve eğitmeni Belgün Belevi, kabulde yaptığı konuşmada Merkezi temsil eden öğrencilerin Şampiyona’da önemli dereceler kazandıklarını söyledi.


BİLEN, ABD’DE YER ALACAK OLAN MEGA ARİTMETİK OLİMPİYATLARI’NA DAVET ALDI

Şampiyonada, 9 yaş grubunda Dila Bilen’in birinci, Cansın Akın’ın sekizinci, Ayça Bahşiş’in onuncu; 8 yaş grubunda Hasan Tezel’in on ikinci; 7 yaş grubunda da Sarp Tüzel’in on ikinci geldiğini belirten
Belevi, 9 yaş grubunda birinci gelen Dila Bilen’in ayrıca Genel Klasmanda Türkiye üçüncüsü olduğunu, Bilen’in Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayında yapılacak Mega Aritmetik Olimpiyatları’nda yarışması için KKTC’yi temsilen davet aldığını da belirtti.

BEROVA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, yetenekli çocukların her daim desteklenmesi ve önlerinin açık olmasının önemini vurguladı.

Berova, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, dolayısı ile halkına ve geleceğin çocuklarına uygulanan haksız ambargoların, Dila Bilen ve diğer yetenekli öğrencilerin gösterdikleri başarı ve aldıkları davetlerle ne kadar yersiz, anlamsız ve insanlık dışı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

Berova, çocukların sağlıklı, bilgili ve başarılı yetişip ülkelerine faydalı birer birey olması için çalıştıklarını kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar