Kıbrıs

Belirsizlik


OY ÇOKLUĞUYLA “GİTTİ”… UBP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesini görüşen Cumhuriyet Meclisi, dün 27 oyla Küçük hükümetini düşürdü. Cumhurbaşkanı, hükümet kurma görevini “hükümeti kuracağına inandığı” bir milletvekiline verecek. Çeşitli formüller üzerinde tartışılıyor

 KÜÇÜK TALEP ETTİ… Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na seslenen UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, “Anayasa neyi gerektiriyorsa, Cumhurbaşkanı onu yapmalı. Umarım, anayasal yetkileri dışında bir sürecin parçası olmaz” uyarısında bulunduPARTİLER DEĞERLENDİRİYOR… 28 Temmuz’a kadar görev yapacak yeni hükümetin nasıl kurulacağına dair ciddi belirsizlikler ise devam ediyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi yeni bir tavır belirlemek için süreç başlattı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, hükümete yönelik güvensizlik önergesini oylamak için saat 10.40’ta toplandı.
Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında toplanan Genel Kurul’da, CTP-BG, TDP, DP ve UBP’den ayrılan 8 milletvekilinin imzasıyla verilen ve Pazartesi günü görüşülen güvensizlik önergesinin oylaması yapıldı.
Toplantı, CTP-BG, DP ve TDP milletvekillerinin katılımıyla başladı. Nisabın sağlanması sırasında dışarıda kalan UBP milletvekilleri, toplantıya sonradan katıldı.

Oy çokluğuyla
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’ne karşı verilen güvensizlik önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda açık oylama ile oylanarak, oyçokluğuyla kabul edildi.
Önergeye CTP-BG, DP ve TDP milletvekillerinin oylarıyla 27 kabul, UBP milletvekillerinin oylarıyla 21 ret oyu verilirken, Mustafa Gökmen oylama sırasında salonda bulunmadığı için katılmamış sayıldı. Gökmen oylamanın ardından salona girdi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, bu oylama sonucuyla Bakanlar Kurulu’na güvensizlik oyu verildiğini, içtüzüğe göre Başbakan İrsen Küçük’ün istifasını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunması gerektiği bilgisini verdi.
Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümet, 17 Mayıs 2010’dan beri işbaşında bulunuyordu. Hükümetteki bazı bakanlar, 6 Nisan 2011 ve 10 Eylül 2012 tarihlerindeki değişikliklerde görevden alınmıştı. Cumhuriyet Meclisi’nin bir sonraki birleşimi 13 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek.

İstifa bugün
Başbakan İrsen Küçük, dükü Meclis oturumunun ardından, UBP'li vekil ve bakanlarla toplandı. Toplantıda durum değerlendirmesi yapıldı.
Başbakanlık binasında yapılan toplantıdan sonra UBP Milletvekili Mehmet Tancer tarafından yapılan açıklamada, İrsen Küçük'in istifasını bugün saat 11,00'de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na sunacağı belirtildi.

Bozer: Cumhurbaşkanı hükümet kurma görevi verecek

Meclis Başkanı Hasan Bozer, güvensizlik önergesinin onaylanmasının ardından, Başbakan İrsen Küçük'ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na istifasını sunması gerektiğini, ancak bununla ilgili herhangi bir zaman sınırı olmadığını söyledi.
Başbakan İrsen Küçük'e güvensizlik önergesi sonucunu yazılı olarak sunduğu dile getiren Bozer, Küçük'ün istifasını makul bir sürede sunacağı kanaatinde olduğunu belirtti.
Meclis Başkanı Bozer, TAK muhabirinin, hükümetin düşmesiyle başlayan süreçle ilgili sorularını yanıtladı.
Güvensizlik önergesinin Meclis'te onaylanmasının ardından, Başbakan İrsen Küçük'ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na istifasını sunması gerektiğini, ancak bununla ilgili herhangi bir zaman sınırı olmadığını belirten Bozer, "Sayın Küçük'e güvensizlik önergesi sonucunu yazılı olarak sundum. İstifasını makul bir sürede sunacağı kanaatindeyim" dedi.

İstifanın ardından Cumhurbaşkanı hükümet kurma görevi verecek
Küçük'ün istifasını sunmasıyla Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun siyasi partilerle istişare yaparak, güvenoyu alacağına kanaat getirdiği bir milletvekiline, ya da mecliste temsil edilen bir partinin başkanına hükümet kurma görevi vereceğini anlatan Bozer, görevlendirilen kişinin hükümet kurmak için 15 gün süresi olduğunu aktardı.
Bozer, hükümet kurmakla görevlendirilen kişinin, hazırladığı bakanlar kurulu listesini 15 gün içinde Cumhurbaşkanı'na sunması, aksi halde görevi iade etmesi gerektiğini ifade etti.
Yasal sürece göre, Cumhurbaşkanı'nın kendisine gelen bakanlar kurulu listesini inceleyip, uygun görmesi halinde onaylayacağını kaydeden Bozer, böylece Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bakanlar kurulunun göreve başlayacağını belirtti.
Daha sonra parlamento sürecinin yeniden devreye gireceğini dile getiren Bozer, ilk olarak bakanlar kurulu listesinin Meclis’te okunacağını ve yedi gün içinde hükümet programının Meclis'e sunulacağını anlattı.
Bozer, hükümet programının Meclis'e sunulmasından iki gün sonra programla ilgili genel görüşme yapılacağını; bundan bir gün sonra hükümetin güvenoyunun oylamaya sunulacağını; güvenoyunun alınması halinde tüm yasal prosedürün tamamlanmış olacağını aktardı.

“Kaygılıyım”
Meclis Başkanı Hasan Bozer, erken seçimin yaklaştığı, seçim yasaklarının geldiği ve seçimle ilgili çalışmaların  yoğun şekilde devam ettiğine işaret ederek, bu süreçte, kurulacak hükümetin ve Parlamento'nun, görevini ne kadar sağlıklı şekilde yerine getireceği konusunda kaygılı olduğunu ifade etti.

Hükümetin düşürüldüğü dünkü oturumda UBP'li vekillerin ve kabine üyelerinin yüzleri asıktı

 Meclis birleşiminin ardından, Başbakanlık’ta durum değerlendirmesi yapıldıBaşa dön tuşu