Kıbrıs

“Belediyeciliği üst sınıfa taşıdık”


“BELEDİYE SOSYALLEŞTİ”: Erdoğan, göreve geldiği tarihten itibaren 18 ayda Esentepe’de belediyecilik anlayışının değiştiğine vurgu yaptı. Belediyenin ciddi anlamda sosyalleştiğini kaydeden Erdoğan, uzun yıllardır Esentepe’de sadece çöp toplama ve su verme ile belediyecilik yapıldığını ancak kendisinin göreve gelmesiyle bunun değiştiğini belirtti
“DEĞİŞİM HİSSEDİLİYOR”: Erdoğan: Kuzey Sahil Yolu’nu kullananlar resmen değişimi hissederler. Ama özellikle bu yıl Esentepe Plajı’nda ve yürüyüş yollarında yapılacak projeler şu an için ülkede gündem olan su konusuna takıldı. Bütçe onayını aldıktan sonra da bu projeler devam edecek
“DEVLET KATKISI AZ KALIYOR”: Erdoğan, reel nüfus ile devletin belirlediği nüfus arasında çok fark olduğunu ifade ederek yazda köyün nüfusunun 12 binin üzerine çıktığını söyledi. 18 kilometre sahil şeridinde hizmet verdiklerini kaydeden Erdoğan, “Devlette kayıtlı nüfus ise 2350’dir. Biz bu durumdan dolayı mağduruz” dedi

Bertuğ TOPAL
Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Esentepe’de belediyeciliğin kendisinin göreve gelmesi ile sınıf atladığını ifade ederek sadece çöp toplama hizmeti veren belediyenin kendisinin gelişi ile sanata spora ve altyapıya da katkı yapmaya başladığını ifade etti.
Erdoğan Türkiye’den gelen su konusunun da bir an önce çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, hayata geçirecekleri projeler için TC Yardım Heyeti’nin hayati bir öneme sahip olduğunu bu kriz nedeniyle projelerin durma noktasına geldiğini kaydetti.Havadis ekibi, Esentepe’yi ziyaret ederek belediye başkanı Cemal Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Erdoğan projelerini, yapabildiklerini ve yapamadıklarını Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi’ye anlattı.
“Belediye sosyalleşti”
Erdoğan, 18 ayda Esentepe’de belediyecilik anlayışının değiştiğine vurgu yaparak, belediye ciddi anlamda sosyalleştiğini belirtti. Uzun yıllardır Esentepe’de sadece çöp toplama ve su verme ile belediyecilik yapıldığını ancak kendisinin göreve gelmesiyle bunun değiştiğin belirtti.  Erdoğan, “Kültür gezileri yaptık. Bunun arkası da gelecek. Bu yıl avcılarla Makedonya’ya gitmeyi planlıyoruz. Makedonya’dan 5 Mart’ta belediye başkanları gelecek burada bunlar konuşulacak. Belediyenin sosyal yönü gelişti” dedi.
“Köyün girişlerini yeniledik”
Erdoğan, “bundan 2 yıl önce Esentepe’ye gelmiş olsanız köyün girişinden buraya kadar durum kötüydü. Bunları tamamen ortadan kaldırdık. Bütün köylerin girişlerini bir düzene koyduk” diye konuşan Erdoğan, 2 ay sonra Esentepe’ye gerek dağ tarafından gerekse deniz tarafından girildiğinde çağdaş bir görüntünün ortaya çıkacağını belirtti.  Bu düzenlemeler arasında kaldırım çalışmalarından,  yaya yürüyüş yollarına, duvarlardan daha bir çok şeyin düzeltildiğini ve düzeltilmeye de devam edeceğini belirten Erdoğan,  “Esentepe Harnup Ambarı ile Sivil Savunma’nın arasına İskele’deki gibi büyük bir yürüyüş yolu, kafeterya ve bisiklet yolu yapılacak. Projesi hazır ama arazi İçişleri Bakanlığı’nda olduğu için ilk olarak onu halletmeye çalışıyoruz” dedi.

“Kuzey Sahil Yolu’nda değişim hissediliyor”
Erdoğan, “Kuzey Sahil Yolu’nu kullananlar resmen değişimi hissederler. Ama özellikle bu yıl Esentepe Plajı’nda ve yürüyüş yollarında yapılacak projeler şu an için ülkede gündem olan su konusuna takıldı. Bütçe onayını aldıktan sonra da bu projeler devam edecek. Avrupa Birliği’nden de projeler için kaynak almayı planlıyoruz. Ortak proje yapıp Esentepe’deki çöplük alanı kaldıracağız. Ama bütün ana yatırımlarımızın finansmanı TC Büyükelçiliği’dir. Plaj Projemiz ve yürüyüş yolu projemiz hep TC kaynaklıdır” diye konuştu.
“Şişik bir personel yapısı var”
Erdoğan kendisinin göreve geldiği zaman Esentepe Belediyesi’nde şişik bir personel yapısı olduğunu ifade etti. Şu an belediyenin 60 personeli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Bu personeli öderken gerçekten zorlanıyoruz. Devlet katkısı bize 114 bin TL’dir. Bizim elimize geçen 60-70 bin TL’dir. Elektrik borcuna taksitlendirme var, 3 personeli emekli ettik onlar için para çektik verdik. Onun borcunun ödenmesi var. Rahmetli olan belediye başkanının taksitlendirilmiş borcu var ve rutin mecburi giderler var. Bunları çıkardığımız zaman 200 milyar maaş gideri var ayda. Aradaki parayı su ve emlak ile tamamlayıp ödüyoruz” dedi.
 

 

“Yarım inşaatlar sorun teşkil ediyor”
Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, evlerdeki yapılaşmada kalan kişilerin çoğunlukla yabancı olduğunu ifade ederek emlak vergilerinin bu nedenle zor toplandığını kaydetti. Erdoğan, “Esentepe’de 2 bin tane konut varsa bunun bin tanesi bu şekildedir. Diğer içerisinde kalanlardan rutin alıyoruz.  Annan Planı döneminde bin konut yarım inşaat şeklinde kaldı. 500’den fazla bitirilmeyi bekleyen inşaat var. Bu bize mağduriyet yaratıyor. Çevresel kirlilik başka olmak üzere maddi kayıplar oluşturuyor. Belediyenin 1 milyondan fazla alacağı var bunun 700 bini bu konutlardandır. Bu bizim çözebileceğimiz bir durum değil. Bu para bize gelse belediye rahatlar” ifadelerini kullandı.
“Devlet katkısı az kalıyor”
Erdoğan, reel nüfus ile devletin belirlediği nüfus arasında çok fark olduğunu ifade ederek yazda köyün nüfusunun 12 binin üzerine çıktığını söyledi. 18 kilometre sahil şeridinde hizmet verdiklerini kaydeden Erdoğan, “Devlette kayıtlı nüfus ise 2350’dir. Biz bu durumdan dolayı mağduruz” dedi.
“Protokol imzalanmalı”
Erdoğan, “Bahçeli’den bana her gün sıkıntı gelir su alamıyoruz diye. Gittik boruları değiştirdik. Değiştirdik sonra da baktık ki bütün köy böyle. 500 bin TL ister bunu çözmek. Hükümete, elçiliğe belediyelere giderim bana su sorunu çözülmedi der. Belirsizlik bizi etkiliyor. 2016-2018 Protokolü imzalanmadığı için benim projelerim ortada kaldı. Bu su konusunda belirsizliğin aşılmamasında belediyelerin de sorumluluğu vardır. Ben Türkiye’den gelen önerinin kabul edilmesi gerekir. Bunun bir an önce hayata geçmesi gerekir. Bu durum bütün belediyeleri etkiler” dedi.
Plaj projesi sürüyor
Esentepe Belediyesi’nin plaj projesi de son sürat devam ediyor. Cemal Erdoğan, doğa harikası bir plajları olduğuna vurgu yaparak bunun Esentepelilere en iyi şekilde sunmak adına var güçleri ile çalıştıklarını belirtti. Erdoğan projesini şöyle anlatıyor: İçerisinde Beach Volleyball, Beach Handball, Beach Football oynanabilecek alanlar yaratıyoruz. Geçen sene mahkeme kararı ile bizim projemizi durdurdular. Ancak bütün sorunları aşmayı başardım. Bu plaj 24 saat zaman geçirilecek bir mekan olacak. Palmiyeler diktik daha da dikeceğiz. Bungalowlar olacak. İnsanların çok güzel vakit geçirebilecekleri bir yer olacak. Bize bazı engeller çıkardılar ama bu engelleri de aşmayı başardık” diyerek sözlerini tamamladı.Başa dön tuşu