Kıbrıs

Bayraktar cinayetinde düğüm çözülüyorDNA ÇÖZECEK: Polis hafta sonu Avtepe-Yeşilköy orman yolunda Vechi’ye ait olduğunu düşündüğü kanlı kıyafetler buldu. Vechi’nin kıyafetleri ile Fort Fiesta marka arabasında bulunan kan lekeleri dün DNA için Türkiye’ye gönderildi. Sonuçlar 3-4 gün içinde gelecek 
BU KEZ POLİSTE: 10 gündür hastalığı gerekçesiyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tutuklu bulunan Vechi, bu kez tutukluluğunu poliste geçirecek. Mahkeme, Vechi lehine ifade veren aile dostu ve doktoru UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk’i dinledikten sonra, poliste tutuklu kalabileceğine karar verdi
Devrim DEMİR
Polis müfettişi Mehmet Bayraktar’ın öldürülmesi ile ilgili soruşturma geniş çaplı olarak devam ediyor. 18 Haziran’da  saat 01.00 dolaylarında işlenen cinayetin ardından 19 Haziran’da gözaltına alınan ve sonrasında mahkeme kararıyla tutuklanan Bayraktar’ın kayınpederi Mehmet Vechi, mahkeme kararıyla 8 gün daha tutuklu kalacak.
İki kez tutukluluk süresi uzatılan Mehmet Vechi, dün yeniden ek tutukluluk talebiyle Mağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Ayşen Toroslu huzuruna çıkarıldı. Polisin elde ettiği yeni delilleri göz önünde bulunduran Yargıç Ayşen Toroslu, zanlı Mehmet Vechi’nin 8 gün daha poliste  tutuklu kalmasına emir verdi.
Yeni emareler tespit edildi
Soruşturmayı yürüten Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi’nde görevli Başmüfettiş Aslan Coşkun mahkemede ifade verdi. Polis Müfettişi Mehmet Bayraktar’ın öldürülmesi olayında “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlarından 10 gündür tutuklu bulunan zanlı Mehmet Vechi’nin adına başlatılan soruşturmanın devam ettiğini anlattı.
19 Haziran’dan itibaren soruşturma kapsamında yapılanları mahkemeye özetleyen Baş Müfettiş Aslan Coşkun, hafta sonu Avtepe-Yeşilköy orman yolunda önce bir çift spor ayakkabı ardından, üzerine kan bulaşmış  lacivert renk eşofman altı, 1 adet gömlek, 1 adet erkek atleti, 1 adet iç çamaşırı ve 1 çift erkek çorabı tespit ettiklerini söyledi.
Coşkun, bulunan kanlı kıyafetlerin DNA testi için Türkiye’ye gönderildiğini ve sonucun 4-5 gün içinde geleceğini açıkladı.
Eşofman üstü Vechi’nin evinden çıktı
Bulunan kanlı kıyafetler nedeniyle mahkeme kararıyla Vechi’nin evinin arandığını  belirten Aslan Coşkun, üzerinde sıçramış kan lekeleri bulunan eşofman altının aynı marka ve aynı bedendeki üstünün evde bulunduğunu ve emare olarak alındığını kaydetti.
Aslan Coşkun, Avtepe-Yeşilköy yolunda bulunan iç çamaşırlarının aynı marka ve bedendeki benzerlerinin yanı sıra ayakkabıların da aynı marka ve benzerlerinin evde bulunduğunu ve incelemeye alındığını ayak izi kalıplarının çıkarılacağını söyledi.
Kırmızı toprak incelemede
Avtepe-Yeşilköy orman yolunda bulunan spor ayakkabıların altında kırmızı toprak tespit ettiklerini ifade eden Coşkun, zanlı Mehmet Vechi’nin evinin etrafında bulunan kırmızı topraktan da incelenmek üzere örnek alındığını kaydetti.“Cinayet infial yarattı”
Müfettiş Mehmet Bayraktar’ın öldürülmesi ile ilgili olarak Polis Genel Müdürlüğü’nün talebiyle soruşturma memuru olarak görevlendirilen Baş Müfettiş Aslan Coşkun, mahkemede  soruşturmanın seyrini anlatmaya devam etti. Polis Müfettişi Mehmet Bayraktar’ın evinde dinlendiği bir sırada acımasızca ve hunharca öldürüldüğüne dikkat çeken Aslan Coşkun, bu cinayetin KKTC’de infial yarattığını söyledi.   
Fiesta’da kan bulundu
Soruşturma memuru Aslan Coşkun, Mehmet Vechi’nin Mehmet Bayraktar’ın öldürüldüğü gece  evine gri renk Ford Fiesta marka araçla gidildiği yönünde tanık ifadesi aldıklarını anlattı. Coşkun, Vechi’ye ait aracın önceki gün polise getirilerek geniş çaplı inceleme yapıldığını söyledi. Çoşkun, “Araçta yapılan incelemelerde şoför koltuğu üzerinde ve bagaj kısmında kan tespit edildi. DNA için örnek alındı Türkiye’ye gönderildi” dedi.
Av tüfeği ve fişekler henüz bulunamadı
Baş Müfettiş Aslan Coşkun, 18 Haziran tarihinde av tüfeği ile yakın mesafeden vurularak öldürülen Mehmet Bayraktar cinayetinde kullanılan av tüfeği ve fişeklerin henüz bulunamadığını söyledi.
Aslan Coşkun: Zanlı hastanede tedavi görmüyor  
Başmüfettiş Aslan Coşkun, cinayet şüphesi ile 10 gündür mahkeme emri ile hastanede tutuklu bulunan zanlı Mehmet Vechi’nin hiçbir tedavi görmediğini kontrol amaçlı tutulduğunu anlattı. Coşkun soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlı Mehmet Vechi’nin poliste 8 gün daha tutuklu kalması talebinde bulundu.
Avukat Tağmaç Bilgehan: Pis katil diye hitap ettiniz
Zanlı Mehmet Vechi’nin avukatı Tağmaç Bilgehan mahkemede polisin iddialarına ve 8 günlük tutukluluk süresine itiraz etti. Soruşturmanın adil olmadığını ve baskı yolu ile ifade alınmaya çalışıldığını iddia eden Bilgehan,  “Müvekkilim 7-8 polisle birlikte hastaneden alınarak İskele Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Benim haberim olmadan müvekkilim avukatını istediği halde engel olunup  baskı uygulanarak  ifade alınmaya çalışıldı. Mehmet Vechi sorgulanırken, pis katil diye hitap edildi” dedi.
İzinsiz arama iddiası
Müvekkilinin evinin izinsiz ve yasa dışı olarak arandığını iddia eden savunma avukatı Tağmaç Bilgehan, arama emrini görmek istedi. Yargıcın “Emri bizzat ben imzaladım” demesi üzerine iddiasını ileri götürmedi. Tağmaç Bilgehan, polisin gerçek suçluyu bulamadığını ve suçu yüklemek için günah keçisi olarak zanlı Mehmet Vechi’yi seçtiklerini iddia etti.
Milletvekili Doktor Erdal Özcenk tanık olarak dinletildi
Mehmet Vechi’nin yakın akrabası olan UBP Milletvekili Doktor Erdal Özcenk,  savunma tarafından tanık olarak dinletildi. Özcenk, savcının soruları üzerine Mehmet Vechi’nin yakın akrabası olduğunu ve 25 yıla yakın bir zamandır tüm sağlık sorunları ile ilgilendiğini söyledi. 3 yıl önce geçirdiği prostat kanserinin tedavi edildiğini 6-7 ay önce ise baypas ameliyatı geçirdiğini, kalp atımlarının düzensiz olduğunu, 1.5 metre karelik hücrede kalması halinde tansiyonunun çıkabileceğini anlattı. Özcenk, başka bir soru üzerine baypas ameliyatı olan hastaların en geç 3-4 ay içinde ağır iş yapsa bile işine dönebildiğini, Vechi’nin poliste ancak hücre dışında tutulmasının sağlık açısından sorun olmayacağını, ancak gerekmesi halinde doktorla görüştürülmesi gerektiğini söyledi.    
Özcenk, “Ben kimseye torpil yapmıyorum, bu şekilde rahatsızlık geçiren bir kişinin dar ve kapalı alanda kalması mümkün değildir” dedi.
Yargıç: Hastanede tutulması için bir şahadet sunulmadı
Yargıç Ayşen Toroslu huzurunda yapılan beyanları ve polisin şahadetini değerlendirdi.  Toroslu “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamalarıyla 10 gündür tutuklu bulunan zanlı Mehmet Vechi adına başlatılan soruşturmanın devam ettiğini göz önünde bulundurdu. Bulunan emarelerin Türkiye’ye gönderildiğini ve DNA sonuçlarının devam ettiğini söyleyen Ayşen Toroslu, ortada bulunan suçun çok ciddi olduğunu ve polis soruşturmasının devam ettiğini kaydetti. Zanlı Mehmet Vechi’nin sağlık nedeniyle mahkeme huzuruna  hastanede tutulması için şahadet sunulmadığını söyleyen yargıç, zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Başa dön tuşu