Kıbrıs

Bay-Sen: Basın, dünya barışını sağlayacak güçtür


Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Sendikası (Bay-Sen), basının, yargı, yasama ve yürütmeyi denetlerken halkı çağdaşlaştıran unsur ve bir gün dünya barışını sağlayacak güç olduğunu vurguladı.
Bay-Sen tarafından Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınlanan mesajda, basın çalışanlarının Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlandı.
Mesajda, basın özgürlüğünü anlamak için hem geçmişi hem de şimdiki zamanı bilmek gerektiği; tarihte basının öneminin gün gibi ortada olduğu kaydedildi.
Basının demokrasinin savunucusu ve geliştiricisi rolünü aldığı ifade edilen mesajda, “1688’de İngiltere hükümetinin basını sansürlemeyi bırakması son derece önemliydi. Bu olgu akabinde ABD’ye sıçramış Sanayi Devrimini güçlendirmiş ve süper güçleri yaratmıştır” denildi.
Basının halka demokrasi getirdiğini, insan haklarını doğurduğunu ve bilimde kaliteyi sağladığı ifade edilen Bay-Sen mesajında, “Basın özgürlüğü olmayan her ülke çağı yakalayamamış hak ve hukuktan mahrum kalmıştır. Özgür basın devlet için vazgeçilmez iken, toplum için şart, kişisel yanlış menfaatler için bir düşmandır” denildi.


Başa dön tuşu