BasketbolSpor

Basketbolda neler oluyor


Basketbolda Girne Üniversitesi’nin çekilme kararı alması, vallahi ben de sürpriz bile olmadı. Yakın Doğu Üniversitesi basketbol kadın takımını misyonunu tamamladı diye kapatan yönetim şimdi de Girne Üniversitesi basketbol şubesini ayni gerekçe ile kapattı. Çok ama çok üzüldüm.

Sezon ölü,
gündem sıcak
Basketbolda ölü sezonu yaşadığımız bu günlerde, çok ama çok sıcak haberler gelmeye devam ediyor.
Üzücü haberler yanında sevindirici haberler de almıyor değiliz. Şöyle ki; Basketbol Federasyon’u doğru bir kararla bir “Çalıştay” topluyor. Burada herkes konuşacak ve ülke basketboluna yön verilmeye çalışılacak.

Üzücü ve düşündürücü gelişmler var
Kulüpler para diye inim inim inlerken yapılan transfer görüşmelerini duydukça aklım gidiyor. Teklif edilen rakamlar gerçekten uçuk ve korkulan cinsten olma yolunda.
Yerli isimlerden biri aylık 2,500 Dolar (12 bin TL) isterken, diğer oyuncuya 20 bin TL imza parası, yılık 45 bin TL ve ev veriyorlar. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
Bu gidişatın sonunu ben korkarak izliyorum. Oyuncuların, kulüplerden istediği rakamlar da uçuk kaçık rakamlar. Eğer bu rakamları verecek takım varsa sezon içinde ağlamaması lazım.
Diğer taraftan, Girne Üniversitesi’nin basketbol şubesinin kapıya kilit vurması beni çok üzdü. Ayni durum Mapfree için de geçerli oradaki belirsizlik ve sessizlik de beni düşündürüyor. Oşan ailesinin Basketbola küstürülmemesi lazım. Onları cesaretlendirmemiz gerekiyor.
Büyük kulüplerimiz ise transfer için yoğun bir çaba içindeler ama yerli isimlerin rakamları yüksek olması bana yıllar önceki “bankalar krizini” hatırlatıyor.

Çalıştay önemli
Basketbol Federasyonu “Çalıştay” düzenliyor. Doğru bir karar. Burada herkes konuşacak ve sonuca gitmek için öneriler sunulacak ve buradan federasyonun yol haritası oluşacak. Burada uçuk kaçık öneri değil de yapıcı ve mantıklı öneriler sunulmalı. Söz konusu çalıştay’ın layıkıyla yapılması ve basketbol camiasının her kesiminin bunu ciddiye alması, ülke basketbolu için değerli ve yapıcı adımların atılmasının önünü açacağı kanaatindeyim. Bu dileklerimi ortaya koyduğum sırada, ilk fire Girne’den geldi ve Girne Üniversitesi basketbol şubesi kapatıldı.

Üniversitelere
çok iş düşüyor
Bana göre yeni sezonda sahada 2 veya 3 yabancı olmalı. Kenarda yabancı olmamalı. Yerliler de kendilerini geliştirmeli ve takımlar da bütçelerini doğru olarak kullanmanın yolarını aramalıdırlar.
Mağusa, Güzelyurt, Girne ve Lefkoşa’da bulunan yeni üniversiteler bu işe el atmalıdırlar. Hatta ve hatta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin “Basketbola” küstüm” hali, ortadan kaldırılmalıdır. Basketbolda takım sayısının artması herkesin hayrına olur.

Tonguç KOTAK

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı