Köşe Yazarları

Basketbolda maçı savunma kazanır


Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 16’ıncı haftasında temsilcimiz Yakın Doğu Üniversitesi’nin, deplasmanda Beşiktaş’a farklı kaybettiği maçı yerinde izledim.Yakın Doğu ligin ilk devresinde rakibini mağlup etmeyi başarmış olsa da önceki gün sahaya üst üste 8 maçlık mağlubiyet sendromu ile çıkmıştı.
Bu maçtaki hedef de elde edilecek bir galibiyetle seriyi sonlandırmak ve umutları yeniden yeşertmekti.
Ancak öyle olmadı ve 90-62’lik mağlubiyetle kötü gidiş burada da devam ederek seri 9 maça çıktı.
Skor size yanıltıcı gelebilir ancak bana göre kazanılmayacak bir maç değildi aslında.
Yakın Doğu’nun maça iyi başlaması saman alevi gibi kısa sürdü. İlk 5 dakikada 8 sayı üreten YDÜ bu sürede potasında sadece 5 sayı gördü. İlk periyodun son 5 dakikasında ise 6 sayı üretirken savunma direncin düşmesi ve ikili oyunlarda adam paylaşmada sıkıntı yaşanması sonrasında potasında 15 sayı görerek ilk periyot sonunda ipleri rakibine kaptırdı.
Sahanın iyilerinden olan Dila’nın ikinci periyotta faul problemi yaşayarak kenara gelmesi ve savunmadaki sıkıntıların devamıyla Beşiktaş’ın 11-0’lık maçtaki en çok seriyi yakalaması da devrenin skoruna yansıdı.
Savunma direncinin düşük olduğu da aslında ilk iki periyotta yenen 41 sayıdan anlaşılmakta.
İkinci devrede bir şeyler değişmeli ve birilerinin takımı ateşlemesi gerekiyordu. Ve üçüncü çeyrekte Yakın Doğu yeniden hayata döner gibi oldu. Beşiktaş’ın hücumdaki hatalarını avantaja dönüştürerek Thomas ve Hayes’in fastbreakleri ile farkı bir ara 5’e kadar çekti. Tam da bu sırada hakemler devreye girince alınan hücum fauller ve çalınan teknik fauller sonrasında işler yeniden sarpa sardı.
Son periyotta da takım disiplininden iyice kopan YDÜ, maçta 15’te 11’le yüzde 73 oranında üç sayı ve 23’te 19 ile yüzde 83 oranında da serbest atıştan sayı üreterek yüksek bir yüzdeyle oynayan Beşiktaş karşısında farklı kaybetmekten kurtulamadı.
YDÜ’de bir şeyler ters gidiyor. Bana göre en büyük eksiklik oyuncuların inancı kalmamış ve takım ruhunun sahaya yansımaması.
Basketbolda maçı savunma kazanır. YDÜ bunu zaman zaman yapabiliyor ve iyi savunmayı maçın geneline yansıtamıyor. Boyalı alan savunmasında etkili olsa da ikili oyunlara karşı adam paylaşılması ile set oyunlarında kat eden oyuncuların kaçırılmasıyla da rakibe çok rahat dış şut şansı bırakıyor.
Yüzdelerden de anlaşılacağı gibi YDÜ, yenebilecek güçte olduğu Beşiktaş gibi bir rakibe el bile gösterecek fırsatı bulamadan dış şut şansı tanıması ve erken demoralize oluşları savunmadaki en büyük zaafları.
Oyuncu rotasyonunda da bençten istenilen düzeyde katkı gelmeyince hücum etkinliklerinin de kurgusuz bir şekilde 3 ABD’linin üzerinden dönüyor olması maçı kazanmaya yetmiyor.
Baş antrenör Alper Durur, Dabovic ve Lucy Melek gibi büyük umutlarla transfer edilen oyuncular ile yolların ayrılmasının ardından geçtiğimiz sezonki başarının mimarı İlker Gözeneli’yle yeniden dirilmek isteyen YDÜ, en çok sıkıntı yaşadığı noktalardan da biri olan oyun kurucu bölgesine yapacağı yabancı transferde geç kalınması ve bu hafta karşılaşacağı bire bir rakibi Ordu’yu yenemediği takdirde gidilecek köyün minarelerini görmeye başlar.Başa dön tuşu