BasketbolKöşe YazarlarıSpor

Basketbol Ligi başlıyorTonguç KOTAK

 

Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde 2019-2020 sezonu bu akşam başlıyor. Bu yıl üç devreli sistemle oynanacak ligde eğer sürprizler olmazsa klasik bir Yakın Doğu Üniversitesi – Koopspor finali izleyeceğimiz kesin.

Yedi takım ile çıkılan ligin 6 takıma inmesi ile üç devreli sisteme dönülmesi doğru karar ve bu da hem kulüp hem de oyuncular açısından önemli.

Ligin kesin iki favorisi var dedim. Yakın Doğu Üniversitesi ile Koopspor… Onlar arasında oynanacak maçları izlemek gerçekten güzel olacak. İki takımın favori olduğu bir lig mi beni çeker? Hayır. En az 3-4 takımlı bir çekişme benim hoşuma giderdi.

Lefke Avrupa Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Soyerspor ve Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında “play-off” için bir mücadele yaşanacak. Bu dörtlü arasında GAÜ ve Soyerspor bana göre daha takım gibi duran iki ekip. Bu iki takımın play-off şansı oldukça yüksek.

Lefke Avrupa Üniversitesi sorunlarını aşar ve birlik olmak için çaba harcarsa play-off’u kovalar. Mavilerin bu gücü var ama yine yazacağım. LAÜ’yü idare edenlerin bu takıma sahip çıkıp gereken desteği verirlerse neden play-off olmasın hatta ve hatta güçlenecek bir takımla üçüncü bir alternatif devreye girmesin.

Girne Amerikan Üniversitesi de Soyerspor da bu ligin olmazsa olmaz takımlarından. İki ekibin de genç yetenekli ve tecrübeli isimleri var. Onlar da ligin ters takımlarından.

Gelelim Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne. Okul olarak potansiyeli yüksek ama takıma gelince ben daha iyi bir organizasyon bekliyorum. Sezon öncesi halleri ile play-off şansı yok. Ama DAÜ’de biraz destek takımı uçurabilir.

Federasyona da, hakemlerimize de bol şans diliyorum. Kazasız belasız bir lig olsun.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı