Başkentin durumu kördüğüm - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Başkentin durumu kördüğüm

Başkentin durumu kördüğüm

DANA: “TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”… Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana,“Ara sokaklardaki çöpler toplanmaya başlandı. Temizlenen caddeler baştan temizlendi. Çöp alınan noktalar ve Lefkoşa’nın tümü ilaçlanacak. Çöplerin birikimi var ancak olağanüstü bir olumsuzluk yok” dedi 

BOZAT: “60 GÜN İÇİNDE ERKEN SEÇİME GİDİLMELİ”… BES Başkanı Savaş Bozat: “Belediye meclisi ve yönetimini tek gündem maddesi ile yarın toplantıya çağırdık. Erken seçimle, belediyenin önü açılmalıdır. Devlet de bu 60 gün içinde maaşların ödenmesini sağlamalı. Bizim çözüm önerimizde, 60 gün içinde erken seçime gidilmeli. Seçilecek olan kişi, çalışana zarar vermeden, özlük haklarını çalışana sağlayabilmeli”


Başkent Lefkoşa halkı LTB’nin iki haftadır devam eden süresiz grevi nedeniyle pislik içinde bir bayram sürecini geride bıraktı.
Lefkoşa Kaymakamlığı’nın çöp toplaması memnuniyet yaratsa da, ara sokaklar pis koku ve çöpten geçilmiyor.
Lefkoşalılar, temizlik açısından en kötü günlerini yaşıyor. Başkentliler, geçtiğimiz haftalarda evlerine ulaşan şebeke suyuna lağım suyu karışmasıyla büyük bir tedirginlik yaşamıştı.
Lağım suyu ile yıkandığını, lağım suyuyla karışan suyla sebzelerini yıkadığını düşünen Lefkoşalılar, büyük isyan içinde.
Ara sokaklarda biriken tonlarca çöpün yarattığı pis koku nedeniyle evlerinin pencerelerini açamayan vatandaşlar, sineklerle de mücadele ediyor.
Lefkoşa Kaymakamlığı, kısıtlı imkanlarla çöpleri toplayıp ana caddelerde ilaçlama yapsa da, ara sokaklardaki durum içler acısı. Sinek ısırmasından onlarca vatandaşın vücudunda enfeksiyon yaşanıyor. Başkentliler salgın hastalık baş gösterecek korkusu içinde.

LTB, bu yıl 90 gün grev yaptı
Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları, özlük haklarını alamadığı için bu yılın 90 gününde grev yaptı. Hükümet, çalışanların özlük haklarını ve maaşlarını alamaması sorununu bir türlü çözemezken, vergi yükümlülüğünü yerine getiren Lefkoşa halkını da pislik içinde yaşamaya mahkum etti. Lefkoşalılar, aylarca belediye hizmeti almadı. LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları hala görevinin başında.

Maaş günü geldi, çattı ama…
Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının bu ay da maaş alamayacağı öğrenilirken, Sosyal Sigorta ve İhtiyaç Sandığı yatırımlarının yatmasının da hayal olduğu bugün, grev yine devam edecek. Havadis’e konuşan Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, “Çalışan bugün maaş alamayacak. Ortada uzlaşı için masaya oturacağımız kimse yok” diyerek durumun ne kadar trajikomik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 
Bozat, Lefkoşa halkının da vergi ödedikleri halde hizmetlerden yararlanamadıklarını ifade ederek, “hizmet götürenin de, alanın da şikayetçi olduğunu” belirtti.
“LTB’nin bu hale gelmesinde sorumsuz sorumlular” nitelemesiyle LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, LTB Meclis Üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, KKTC Hükümeti ve Başbakan İrsen Küçük”ün adlarına ve “suçlarına” yer veren Bozat, çalışanların ve Lefkoşa halkının önünün açılması ve kötü yönetimden kurtulması için yapılacak tek şeyin belediye başkanı ve meclis üyelerinin topluca istifa etmesi olduğunu öne sürdü.

Bozat: “60 gün içinde erken seçime gidilmeli”
BES Başkanı Bozat, LTB Başkanı Bulutoğluları ile meclis üyelerini, 31 Ekim Çarşamba günü (yarın) saat 14.30’da “topluca istifa ve belediye meclisince onay” gündemiyle Lefkoşa Belediye Sarayı Toplantı Salonu’na davet etti.
Savaş Bozat, yarın Belediye Meclisi’ni tek gündem maddesi ile toplantıya çağırdıklarını söyleyerek, şöyle devam etti:
“Gündem maddesi ise, belediye başkanı ve meclis üyelerinin topluca istifa etmesi çağrısını yapacağız. Erken seçimle, belediyenin önü açılmalıdır. Devlette bu 60 gün içinde maaşların ödenmesini sağlanmalı. Bizim çözüm önerimizde, 60 gün içinde erken seçime gidilmeli. Seçilecek olan kişi, çalışana zarar vermeden, özlük haklarını çalışana sağlayabilmeli. Bunun formülü ile gelmelidir. Belediyenin ihtiyacı olan en büyük proje bu sorunun çözümünü sağlayabilmelidir. Uzlaşı görülmüyor. Lefkoşa halkını ve basını da yarın 14.30’daki bu toplantıya davet ediyoruz. “
Savaş Bozat, belediyenin memuru ve işçisini son zamanlarda hükümetin ödediğine dikkat çekerek, mayıs ile haziran aylarında hükümetin maaşların ödenebilmesi için 5 milyon TL aktarım yaptığını anlattı.
Bozat, “Temmuzda belediye yönetimine atananlar seferberlik ilan ettiler. Belediye topladığı vergilerle sadece maaşları ödeyebildi. Ağustos ayı maaşlar devletin 1 milyon 500 bin TL’lik katkısı ile ayın 15’inde ödenebildi. Eylül ayı maaşlarının ödenmesi günü geldi çatta ama kasada para yok” dedi.

Dana: “Temizlik çalışmaları devam ediyor”
Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Lefkoşa’da temizlik çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ara sokaklardaki çöplerin toplanmaya başlandığını ve temizlenen caddelerin baştan temizlendiğini açıkladı.
Dana, “Dün okulların temizliğine ağırlık verdik. Bugün okullarda eğitim başlayacağı için okul içleri ve çevreleri temizleniyor. Ara sokaklar önceki günden itibaren temizlenmeye başlandı. Su Dairesi de suyun klorlamasını düzenli yapıyor. Patlak su boruları düzenli olarak yenileniyor ve patlayan su borularına anında müdahale ediliyor. Çöp alınan noktalar ve Lefkoşa’nın tümü ilaçlanacak. Çöplerin birikimi var ancak olağanüstü bir olumsuzluk yok” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar